Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

World of Warships Recenzja gry

Recenzja gry 20 września 2015, 12:51

autor: Konrad "Ferrou" Kruk

Recenzja gry World of Warships – wrogie okręty w zasięgu dział

Lotniskowce, pancerniki, niszczyciele, krążowniki. Tym razem twórcy World of Tanks oferują dynamiczne starcia pomiędzy okrętami II wojny światowej. Jest moc.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
 • Klimat;
 • Spora ilość okrętów do odblokowania;
 • Moduły i ulepszenia;
 • Dynamiczne i satysfakcjonujące starcia;
 • Wciąga;
 • Prostota obsługi;
 • Słynne, historyczne jednostki;
 • Bitwy rankingowe;
 • Niezłe udźwiękowienie;
 • Uczy cierpliwości i wytrwałości.
MINUSY:
 • Nie do końca udany balans klas oraz system doboru przeciwników;
 • Mała ilość map;
 • Sporadycznie pojawiające się lagi.

Rozpędzone tryby białoruskiego studia Wargaming.net, którego apogeum popularności nastąpiło za sprawą wydanego w 2011 roku World of Tanks, wciąż wydają się być dobrze naoliwioną maszyną. Nie dość, że nasi sąsiedzi postanowili solidnie odkurzyć legendarną serię Master of Orion, to jeszcze uraczyli swoich fanów kolejnym darmowym tytułem z gatunku MMO, ponownie przenoszącym nas na arenę starć militarnych z czasów II wojny światowej. Jednak tym razem tłem stały się akweny wodne, a głównymi bohaterami potężne okręty wojenne.

World of Warships, bo tak brzmi pełny tytuł najnowszej produkcji Wargamingu, podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, oferuje możliwość rozegrania bitew pomiędzy dwiema drużynami w czasie rzeczywistym. Nowością jest tutaj możliwość ostrzelania przeciwnika potężnymi działami super pancernika Yamato, storpedowanie wrogiej jednostki przy pomocy zwinnego niszczyciela czy zbombardowanie wrażego krążownika eskadrą wysłaną z lotniskowca. Każda z tych jednostek ma swoje słabe i mocne strony, każda z nich dysponuje różnym arsenałem, każda z nich potrafi na swój sposób dotkliwie użądlić namierzonego przeciwnika, wreszcie każda z nich jest inna, bo kierowana przez człowieka z krwi i kości. I właśnie to jest najlepsze w World of Warships.

Salwa z baterii dziobowych Pancernika typu Fuso – gracze bardzo sobie chwalą ten okręt.

Dodatkowego smaczku oraz swoistego sznytu historycznego dostarcza fakt, że każdy z okrętów był autentyczną jednostką. Oczywiście część z udostępnionych statków nigdy nie opuściła suchego doku rodzimej stoczni, czy w ogóle nie wyszła poza ramy planów technicznych, niemniej takie kolosy jak pancernik Kongo, wspomniany Yamato, pancernik Nagato, lekki krążownik Phoenix, pancernik North Caroline, pancernik Fuso czy ciężki krążownik Mogami w swoim czasie siały grozę i spustoszenie na wodach Pacyfiku, uczestnicząc w przeróżnych operacjach militarnych, jak choćby walki o Guadalcanal czy w słynnej bitwie u wybrzeży wyspy Leyte. Nie oznacza to oczywiście, że World of Warships będzie oferować tylko przedstawicieli flot walczących ongiś na wodach Oceanu Spokojnego. Wprawdzie na obecną chwilę pełny garnitur jednostek posiadają floty japońska oraz amerykańska, niemniej jednak twórcy obiecali w przyszłości udostępnić graczom komplet jednostek brytyjskich, rosyjskich, niemieckich a nawet włoskich. Oczywiście pojedynczymi przedstawicielami wspomnianych flot, jak choćby rosyjskim krążownikiem Aurora czy niemieckim pancernikiem Tirpitz, można cieszyć się już dziś, jednak takowe należą do grona tzw. jednostek premium, co jak wiadomo wiąże się z uiszczeniem opłaty w realnej walucie.

Ciężki krążownik typu Mogami. Przeciwnik zaczął przejmować jedną ze stref.

Flota

Gdy rozpoczniemy po raz pierwszy zabawę, to naszym oczom ukaże się port z zakotwiczoną maleńką jednostką – to nasz pierwszy okręt na drodze do przejęcia steru pływających fortec. Flota została podzielona na cztery główne filary ze względu na klasy jednostek. Mamy zatem do czynienia z niszczycielami, krążownikami, pancernikami oraz lotniskowcami. Natomiast w obrębie każdej z tych klas będziemy mogli odblokować konkretne typy okrętów. W miarę uzyskiwanych postępów wyrażonych uczestnictwem w dziesiątkach batalii, setkach zadanych trafień, obrażeń oraz uszkodzeń czy wreszcie przez posłanie w odmęty wrażych okrętów, system nagrodzi nas określoną pulą punktów doświadczania oraz kredytów. Te z kolei pozwolą na zmodernizowanie i ulepszenie aktualnie dowodzonego okrętu, a z czasem przyczynią się od odblokowania kolejnej jednostki z drzewka floty. To ostanie natomiast zostało podzielone na dziesięć poziomów, odpowiadające każdemu typowi okrętów w ramach każdej z klas. Innymi słowy zaczynamy od krążownika na poziomie pierwszym, gdzie z czasem możemy przeskoczyć na drugi poziom niszczyciela, trzeci poziom pancernika czy czwarty lotniskowca. Wszystko zależy od naszych preferencji, ulubionego stylu gry czy nawet osobistego zamiłowania do takich czy innych rodzajów okrętów.

Pancernik typu Fuso właśnie wyminął salwę torped.

Oczywiście można specjalizować się tylko w jednej klasie i drenować wciąż tę samą gałąź drabinki aż do osiągnięcia poziomu dziesiątego. Jeszcze tylko należy wybrać typ rozgrywki podzielony na bitwę kooperacyjną (przeciwnikami dowodzi komputer), bitwę losową (naprzeciwko siebie stają żywi gracze) lub bitwę rankingową (o czym później) i do boju! W zależności od naszego poziomu oraz wybranego rodzaju batalii, zespoły mogą liczyć od kilku do kilkunastu okrętów. System odpowiadający za proporcjonalny dobór jednostek w obu grupach zawsze stara się by przeciwnicy z grubsza reprezentowali ten sam poziom oraz zbliżony układ w kontekście klas. Krótko mówiąc ilość niszczycieli, krążowników, pancerników oraz lotniskowców zazwyczaj po obu stronach będzie zbliżona. Jednak ten system wciąż nie do końca działa jak należy i mogą się zdarzyć dość znaczące dysproporcje. W każdym razie ekipa Wargimingu nadal pracuje nad optymalnym i nie budzącym wątpliwości rozwiązaniem. Wszak nieustanne dążenie do opracowania idealnego balansu nadal stanowi wyzwanie dla różnorakich produkcji opartych na wzajemnej rywalizacji.

Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze
Recenzja gry Farming Simulator 22 - wciągająca orka na ugorze

Recenzja gry

Najnowszy Farming Simulator to z jednej strony najlepsza odsłona wirtualnego rolnictwa, z drugiej – poprzednia część w ładniejszej oprawie i z dodatkiem uwielbianych modów. Sami musicie wybrać, po której stronie (płotu) staniecie.

Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać
Youtubers Life 2 to gra, po którą nie warto sięgać

Recenzja gry

Youtubers Life 2 to ładnie opakowany produkt, ale skierowany do odbiorcy bardzo mało wymagającego. Tematyka, owszem, jest ciekawa, ale realizacja kuleje.

Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii
Recenzja gry Microsoft Flight Simulator 2020 – największy sandbox w historii

Recenzja gry

Cała planeta pod jednym kliknięciem myszy, własny dom z lotu ptaka i światowe metropolie w next-genowej oprawie. Flight Simulator 2020 to preludium następnej generacji gier.