Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Wiedźmin 3: Dziki Gon Recenzja gry

Recenzja gry 12 maja 2015, 16:00

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania

Po przetestowaniu Wiedźmina 3 w wersji na PS4 możemy stwierdzić jedno – CD Projekt RED sprostał zadaniu i stworzył jedną z najlepszych gier RPG ostatnich lat. Niestety rysą na diamencie jest strona techniczna, która negatywnie wpływa na odbiór całości.

Recenzja powstała na bazie wersji PS4. Dotyczy również wersji XONE

PLUSY:
 • ładnie zaprojektowany, żyjący i dobrze zagospodarowany świat;
 • niesamowicie obszerna zawartość;
 • fabuła;
 • dobrze obmyślone zadania poboczne;
 • ujmujące dialogi;
 • masa odniesień do twórczości Sapkowskiego;
 • duża swoboda w rozwoju postaci i wyposażenia;
 • wybory, które wydają się mieć znaczenie;
 • oprawa artystyczna;
 • muzyka.
MINUSY:
 • uciążliwe spadki płynności animacji;
 • ekrany ładowania;
 • beznadziejnie zrealizowane ograniczenia świata;
 • masa rozmaitych bugów;
 • atak klonów;
 • w wielu przypadkach słaby polski dubbing.

Wiedźmin 3 to bez wątpienia najbardziej oczekiwany tytuł tego roku w Polsce i nie ma w tym nic dziwnego. Przygody bohatera wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego cieszą się nad Wisłą niesłabnącą popularnością, na co ogromny wpływ miały nie tylko udane książki pisarza, ale również dwie gry studia CD Projekt Red. Po Dzikim Gonie obiecywaliśmy sobie bardzo wiele, bo też od początku uważany był za opus magnum warszawskiej firmy. Ogromny, pełen niespodzianek świat, finał konsekwentnie rozwijanej historii, wreszcie powrót kluczowych i lubianych postaci, które dotąd nie dostały szansy na pojawienie się w wirtualnej sadze. Ostatnia misja Białego Wilka miała okazać się trudna, nie tylko ze względu na konieczność wyeliminowania zagrożenia, od którego włos sam jeży się na karku. Rzeźnik z Blaviken musiał zmierzyć się również z oczekiwaniami swoich wiernych fanów. W ostatnich tygodniach deweloperzy i media konsekwentnie nadmuchiwali balon, mogący zwiastować zarówno okrutną klęskę, jak i spektakularne zwycięstwo.

Dziś, mając za sobą trwającą prawie sto godzin wizytę w fantastycznych królestwach północny, możemy powiedzieć jedno: Redzi dostarczyli produkt, który pod wieloma względami zachwyca, zwłaszcza w początkowej fazie, kiedy jesteśmy jeszcze onieśmieleni fantastycznie zaprojektowanym światem i ogromem wyzwań, jakim musi sprostać Geralt. Im jednak dalej w las, tym łatwiej zauważyć wyraźne potknięcia, których warszawscy deweloperzy nie zdołali uniknąć mimo dwukrotnego przesuwania terminu premiery. Gdyby dać im jeszcze więcej czasu, otrzymalibyśmy zapewne produkt pierwszej próby, z łatwością kwalifikujący się do maksymalnej oceny. Z przykrością jednak muszę stwierdzić, że tak się, niestety, nie stało.

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania - ilustracja #2
Dziki Gon z oczywistych względów zajmuje dość istotne miejsce w całej historii.

Opowieść o Dzikim Gonie rozpocznijmy od budowy świata, bo mam wrażenie, że trafiają się jeszcze osoby, które kompletnie nie wiedzą, jak omawiana gra jest skonstruowana. Jeśli masz w pamięci wczesne zapowiedzi twórców o gigantycznym obszarze, którego przemierzenie wymaga ponad pół godzinny jazdy konno, to takie rewelacje od razu możesz włożyć między bajki. Sprawdziliśmy – największy dostępny teren, czyli Velen, da się pokonać w trzynaście minut galopem z północy na południe. Do tego wyniku należy jednak doliczyć okazjonalne spojrzenia na mapę, wymagane do odnalezienia drogi omijającej większe akweny, a także konieczność obowiązkowego zwalniania tempa biegu, bo Płotka Geralta musi co jakiś czas przejść w cwał, żeby zregenerować pasek wytrzymałości. Dziki Gon nie oferuje, niestety, jednolitej masy lądowej (jak np. Skyrim), która pozwalałaby dostać się do dowolnego punktu na mapie na piechotę. Wyspy Skellige to całkowicie odrębne terytorium, podobnie jak startowa lokacja Biały Sad, twierdza Kaer Mohren i pałac w Wyzimie. Do każdego z tych miejsc można przenieść się w dowolnym momencie rozgrywki za pomocą gęsto rozsianych drogowskazów, ale wówczas czeka nas obowiązkowy loading, który w przypadku wspomnianego Velen może trwać naprawdę długo. Przymusowe podziwianie napisu „ładowanie”, to jedna z największych zmor nowego Wiedźmina.

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PS4 – genialny RPG, który potrzebuje dopracowania - ilustracja #3
W Wiedźminie 3 możemy podziwiać mnóstwo interesujących widoczków.
Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Zmroku Ekspert 8 lutego 2017

(PS4) Wersja na Playstation 4 po prawdzie miała trudną historię, ale po wszystkich patchach, dodatkach i zmianach jest to gra, która powinna zagościć w czytnikach wszystkich fanów erpegów. Włosy nie ruszają się jak na wersji PC, ale kto by tam przejmował się fryzurą, kiedy szarżuje na Ciebie porządnie wpieniony bies? Gra zabrała mi dziesiątki wieczorów, które mogłem poświęcić na zarabianie milionów. Milionów nie mam, ale satysfakcję z przejścia tej gry owszem. Było warto.

9.0

Draugnimir Ekspert 23 marca 2016

(PC) Na mało którą grę nakląłem się tyle, co na Wiedźmina 3. Miałem wobec niego gigantyczne oczekiwania, więc przeżywałem każdą niedoróbkę – a trochę ich ten Dziki Gon miał, i to wszędzie, od fabuły po mechanikę. Jednak ile tych mankamentów by nie było, nie zmieniają one faktu, że CD Projekt RED opracował wspaniałą grę – strasznie klimatyczną, okropnie miodną, nieprzyzwoicie wielką, a do tego piękną, inteligentną i dogłębnie polską. Nasza branża growa nie mogła zrodzić lepszego towaru eksportowego! „RED-om” udały się również dodatki, choć Serca z kamienia stawiam znacznie wyżej niż Krew i wino.

9.0

Materdea Ekspert 17 października 2015

(XONE) Wiedźmin 3: Dziki Gon to niesamowita, wielogodzinna przygoda, która została stworzona przez polskie studio CD Projekt RED - tytuł niewątpliwie stanowi najważniejsze dzieło w rodzimym przemyśle gier wideo!

10

sekret_mnicha Ekspert 28 września 2015

(PC) Zamknięcie trylogii o Geralcie okazało się być wyśmienitą produkcją. Wspaniałą, pełną rozmachu przygodą z kilkoma niewielkimi potknięciami, które nie były w stanie przesłonić ogółu pozytywnych emocji towarzyszących zabawie.

9.5

Meehovv Ekspert 4 czerwca 2015

(PC) Na Wiedźmina 3 kazano nam czekać całe 4 lata, dwukrotnie przesuwając jego premierę. Oczekiwania graczy rosły wraz z każdym opublikowanym materiałem czy zapowiedzią, a my, Polacy, dodatkowo liczyliśmy na polską superprodukcję pełną gębą. Przyszedł nareszcie czas na rozliczenie RED-ów z ich obietnic i przekonanie się, czy polska myśl designerska może podbić globalny rynek wirtualnej rozrywki.

9.0
Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera!
Recenzja gry Wiedźmin 3 na Nintendo Switch – Brzydki? Tak. Grywalny? Jak cholera!

Recenzja gry

Wiedźmin 3 Dziki Gon na Nintendo Switch to brzydkie kaczątko. CDPR zawiera tu z nami kompromis – my zaakceptujemy nieszczególnie urodziwy wygląd gry, a oni dostarczą nam najlepszego RPG-a na przenośną konsolkę. Warto się zgodzić.

Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie
Recenzja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na PC – Geralt rozwija skrzydła na pececie

Recenzja gry

Wiedźmin 2 był grą od początku szykowaną z myślą o komputerach PC. W przypadku Wiedźmina 3 twórcy przyznają, że multiplatformowość zmusiła ich do kompromisów, nie oznacza to jednak, że Dziki Gon na PC jest portem przygotowanym na kolanie. Przeciwnie.

Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą
Disco Elysium to mega ambitne RPG, w którym możesz zostać nawet komunistą

Recenzja gry

Upadły glina prowadzi śledztwo w zdegenerowanym industrialnym świecie, gdzie wszechobecny jest rasizm, widmo komunizmu napędza walkę klas, a zło i dobro to konstrukty bez znaczenia. Witajcie w Disco Elysium – izometrycznym RPG, ambitnym jak mało które.

Komentarze Czytelników (698)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.05.2015 12:48
odpowiedz
paavello
1
Junior

Ta ocena jest po prostu śmieszna, przy uzasadnieniu mnie zamurowało, jak takie bzdury można pisać.
-Słaby polski dubbing? Nie znam gry gdzie język polski był by lepszy! Skyrimowi dlaiście 10 a z tego co wiem to w ogóle nie był po polsku!
-Mam tylko GTX 660 i nie mam żadnych spadków płynności a gram na High.
-Ekrany ładowania?? Realy? Ja mam ładowanie tylko przy włączeniu gry i jeśli używam szybkiej podróży, nie ma ładowania wchodząc np do chaty jak to ma miejsce w wielu grach rpg, którym daliście lepsze oceny.
-Błędy? Nie graliście chyba w gry od EA. Mam już za sobą jakieś 25 godzin gry i ZERO bugów.

23.05.2015 14:37
Irek22
odpowiedz
Irek22
102
Grzeczny już byłem

paavello [665]
Skyrimowi dlaiście 10 a z tego co wiem to w ogóle nie był po polsku!

Był.
Co nie zmienia faktu, że - a może właśnie i dlatego - zarzuty pod tym względem można Skyrimowi przypisać dokładnie te same, co tutaj (w wielu przypadkach słaby polski dubbing), jednak z jakichś powodów nie wzięto tego pod uwagę (być może U.V. Impaler grał w wersję z głosami angielskimi).

23.05.2015 15:12
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

Irek22 --> Masz rację, trochę mi się poplątało... :) Dla mnie po prostu w ogólnym rozrachunku, Skyrim ustępuje wielu rpg'om, które miały premierę nieco wcześniej (Jak słusznie zauważyłeś - Zabójcy Królów, mój błąd.. ;)), czy też później (Mimo że Inkwizycja mnie pod pewnymi względami rozczarowała, i tak stawiam ją wyżej niż Skyrim)
Także faktycznie, z tym wielokrotnym pokonywaniem Skyrima mocno przesadziłem, ale nie zmienia to faktu, że dla mnie TES V tak naprawdę nigdy na "rpg-owym tronie" nie był. Geralt z Zabójców Królów pokazał mu wała i odprawił z kwitkiem... :D

Ale podkreślam wyraźnie - To tylko moje zdanie i szanuję tych, którym Skyrim się podoba.

23.05.2015 15:22
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

Inc44 --> Jak to już UV podkreślił, my gramy w połataną wersję, także nie czepiaj się już tak błędów, których recenzent uświadczył a my nie. Będzie druga recenzja wersji PC, czyli krótko mówiąc trochę ładniejszej ale przede wszystkim właśnie połatanej, także to będzie ostateczny wyrok w tym (mocno żenującym) sporze i histerii...
To nie wina GOLa, że dostali do recenzji wersję z błędami.

23.05.2015 19:49
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

Wiedżmina właśnie uważam za zamkniętą gre bo jest na podstawie książek itd i nigdy nie przebije tym wzgledem innych gier jak skyrim bo nie napisze inkwizycja bo ona jest słabsza . Ale np modding itd robienie własnych histori fabuły polepszanie grafiki i ogólnie otwartość ja w skyrima grałem sporo czasu i gram mimo już przestarzałej grafiki . A wiedżmin to wiedżmin jak redki zrobią 100% swoje rpg nie na podstawie ksiązek z kreacją właśnej postaci i będzie tak dobry jak wiedżmin to wtedy gra przebije na wylot skyrima bo i modding będzie lepiej się nadawał .

23.05.2015 19:53
odpowiedz
FanBoyFrytek
15
Konsul

Ta ogólnie skyrim to skyrim i boskie dodatki otwartość i modding daje sporo i bardziej takie średniowiecze fantasy . Co do wiedzmina 3 to ever zamkniety w ksiązkach co do moddingu nie widzę tu wielkiego , nie mozna robić wlasnej postaci, nie ma pełnej otwartosci (uwielbiam wiedżmina ale po prostu mam takie uczucie) Jak pisałem wyżej jak redki zrobią rpg od zera (nie podstawie książek) to będzie hit na wiele lat . Według mnie ani wiedżmin 3 ani inkwizycja nie przebiła skyrima a nawet jak przebiła to nie powinni się mierzyć ze skyrimem tylko z przyszłym tesem VI który podobno jest już robiony .

23.05.2015 22:09
odpowiedz
Tabasko721
1
Junior

Witam wszystkich i proszę o pomoc otóż wykonałem wszystkie misje w białym sadzie rozmawiałem już rownież z Yennefer i gdy chce sie przenieść do Velen wyskakuje mi takie coś "Tymczasowo niedostępne. Zawartość gry nie jest jeszcze gotowa" a pod spodem mam 29% załadowanego paska. pobrałem grę z ps store aktualna rownież została zainstalowana. Bardzo prosiłbym o pomoc :( pozdrawiam

24.05.2015 10:04
Hazdor
😁
5
odpowiedz
Hazdor
36
Centurion

Niespatchowanej wersji na PS4 to Ty na oczy nie widziałeś, więc nie klep mi tu elaboratów o loadingach i bugach, bo pewnie ich na oczy nie widziałeś, zwłaszcza, że patch 1.03 ma rzekomo 600 poprawek bugów, których niby nie ma.

Za to Skyrim był czysty jak łza od bugów. Istne arcydzieło. W minusach: Wymagające poprawek błędy techniczne. Ale ocena nadal 10/10 a co tam ^^. Za marną fabułę ocena też nie poleciała.

Takie tam ode mnie - do recenzji Skyrima

- Grafika kanciasta niczym koło zębate.
- Kolosalna ilość bugów.
- Kolosalny Atak klonów.
- Questy poboczne tak fascynujące, że pozostaje jedynie pociąć się czerstwą bułką.
- Loading za loadingiem.
- Drewniany świat tak fascynujący niczym odcinek "Mody na Sukces".

Ocena "arcydzieła" 5/10

Skoro bugi w jednej grze ocenia się inaczej niż innej (mimo, że w obydwie gry je mają, w.w. "arcydzieło" też) to rzeczywiście jest się "rzetelnym" recenzentem.

24.05.2015 10:56
odpowiedz
Nelad
14
Pretorianin

- Grafika kanciasta niczym koło zębate.
- Kolosalna ilość bugów.
- Kolosalny Atak klonów.
- Questy poboczne tak fascynujące, że pozostaje jedynie pociąć się czerstwą bułką.
- Loading za loadingiem.
- Drewniany świat tak fascynujący niczym odcinek "Mody na Sukces".
Ocena "arcydzieła" 5/10

Bardzo obiektywne
to rzeczywiście jest się "rzetelnym" recenzentem.
Ty na pewno się na takiego nie nadajesz.

24.05.2015 10:59
Hazdor
😒
3
odpowiedz
Hazdor
36
Centurion

No niestety redaktorem nie jestem.

Bardziej nudnego RPG niż Skyrim nie widziałem.

24.05.2015 21:57
odpowiedz
Makoko
13
Legionista

Kurcze ja na swoim Xbox One, nie miałem żadnego z błędów wymienionych w recenzji, tylko raz mój Geralt wrósł w drewniany słup podczas dialogu.

25.05.2015 01:48
odpowiedz
MaXXii
66
Generał

Kurcze ja na swoim Xbox One, nie miałem żadnego z błędów wymienionych w recenzji, tylko raz mój Geralt wrósł w drewniany słup podczas dialogu.

To jest wręcz standard, albo Kuń na ciebie wejdzie i zlejesz się z nim w jedność podczas rozmowy z NPCem :D to jest standard.

26.05.2015 16:05
odpowiedz
sfoqs
17
Legionista
Wideo

Zapraszam na mój kanał. Mam 26 lat także jest bez dziecinady i pajacowania. Obecnie jest tam głownie Wiedźmin, ale też H1Z1, Gra o Tron, będzie HOTS, będzie na pewno dużo więcej gier. Niedługo będzie też Twitch. Niżej playlista z Wiedźmina – minimum 27 filmów, 60fps, ustawienia uber.
https://www.youtube.com/watch?v=Gwrl84hdBMM&list=PLfAwI4MUpEbJOgpd515Tzj7JnCCQzsUZ5

26.05.2015 16:53
odpowiedz
Venkt
37
Pretorianin

Powinniście przestać dawać oceny cyfrowe. Witcher na PS4? Okej, być może. Natomiast patrzę na recenzje innych gównogier z ostatnich dni, a tam same 7,5 8,0 a nawet także 8,5. Czyli Wiedźmin wg Was to gra nie warta uwagi, rozumiem.

26.05.2015 16:54
odpowiedz
Venkt
37
Pretorianin

A i fakt, że to gra w pewnym sensie Waszej konkurencji na pewno nie ma znaczenia.

26.05.2015 16:57
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

"Konkurencji"??? Wiesz czym jest CDP RED, a czym GOL? Bo chyba nie do końca... :D

28.05.2015 09:26
odpowiedz
zanonimizowany511433
57
Pretorianin

Klapa. Chciałem czekać, aż poprawią czcionkę, ale pomyślałem, że przeboleję i zdecydowałem się kupić na PS4. Niestety, "rwanie" przy obracaniu kamery i nie tylko (to pewnie ten "frame skipping", o którym się tu i ówdzie pisze) sprawiło, że czułem się, jakbym oglądał film odtwarzany ze zmienną prędkością i po trzech godzinach męczarni się poddałem. Nawet nie doszedłem do dalszych etapów, więc spadków framerate'u nie zdążyłem zobaczyć. Z FOV-em na PS4 też jest coś nie tak. W ogóle coś jest bardzo nie tak z silnikiem tej gry. Czekam na dalsze patche.

28.05.2015 12:28
odpowiedz
LionelMikki
1
Junior

Mam tylko nadzieje sam problem co Tabasko721. Trz kupiłem wiedźmina na ps4 przez ps store. I po wykonaniu wszystkich zadań chcąc zrobić szybka podróż z białego sadu do velen wyskakuje komunikat że"Tymczasowo niedostępne. Zawartość gry nie jest jeszcze gotowa" a pod spodem mam 0% załadowanego paska. Potraficie pomoc? Czekać na aktualizację albo reinstall?

31.05.2015 09:26
Vroo
odpowiedz
Vroo
105
Konsul
10

@LionelMikki

Sądząc po tym co piszesz, wygląda na to, że nie pobrałeś jeszcze całej gry. Na PS4 niektóre wersje cyfrowe mają to do siebie, że pozwalają się odpalić zanim pobierzemy wszystkie pliki (miałem tak np. z Thiefem). Poczekaj cierpliwie, aż ściągnie się reszta danych.

31.05.2015 10:38
odpowiedz
Unseen
85
Konsul

Jak sie ma W3 do serii Gothic , Risen? Mechanika, podobienstwa itp.

31.05.2015 11:10
Irek22
📄
odpowiedz
Irek22
102
Grzeczny już byłem

Unseen [684]
Jak sie ma W3 do serii Gothic , Risen?

Ma się tak, że jeśli już porównywać Wiedźmina 3 do jakiejś innej gry, to według mnie najbardziej jest podobny właśnie do Gothica.

Odniosę się raczej do różnic, a nie do podobieństw, bo jak dla mnie podobieństw między nimi jest więcej i nie chce mi się o nich pisać.
Zatem największa różnica między Wiedźminem 3 a Gothikami, to brak w pełni otwartego świata w Wiedźminie 3 (otwarte są tylko poszczególne lokacje) oraz - co chyba nikogo nie powinno dziwić - inny system awansowania postaci. No i oczywiście Geralt walczy przede wszystkim mieczami - ale to już specyfika tej serii wynikająca z założeń całego uniwersum.
O braku bezdennego ekwipunku w Wiedźminie 3 nie wspominam, bo to różnica-pierdoła... :P

W każdym razie nie daj sobie wmówić, że Wiedźmin 3 jest podobny do Skyrima (czy TESów w ogóle) lub Dragon Age: Inquisition. Bo - poza wspólną przynależnością gatunkową - nie jest.

31.05.2015 12:46
odpowiedz
Unseen
85
Konsul

Irek22, tak tez mi sie wydawalo. W2 byl mocno "gotikowy", a grajac obecnie w Risena2 i ogladajac filmy z W3 widzialem sporo podobienstw. I to jest jak najbardziej na plus. Zeby jeszcze system walki byl wymagajacy i ciekawy.

Swoja droga soul i spolka swoja cenzura i falami banow ladny przesiew zrobil na forum. Po odswiezaniu watkow widac, ze ilosc wejsc poelciala na ryj, a rozmowy glownie o grach i dupie Maryny w gronie nastolatkow. Szkoda, bo to bylo kiedys niezle forum.

10.06.2015 11:30
odpowiedz
Only_One_Foxy
1
Junior

Nyah

22.06.2015 18:49
odpowiedz
Mariusz121
1
Junior

Wiedzmin 3 dostał 8.5 za bugi, a GTA 5 nie dostało słabszej oceny np. 9.0 za bugi? (Widziałem na YT liczne bugi np. u Reziego) Co prawda są liczne bugi, ale pamiętajcie - chcieliście grę wcześniej, to macie!

9.5/10 według mnie

29.06.2015 23:59
odpowiedz
Adam2015
3
Legionista

@Vroo Z płyt jest to samo najpierw instaluje się część gry, która wystarcza do uruchomienia a następnie w tle kopiowane są pozostałe pliki. Zapewne zauważyłeś, że tylko przy pierwszym uruchomieniu gry z płyty nawet po jej odpaleniu, napęd długo buczy.
Wersje cyfrowe na PS4 od tzw Januszy z Allegro zasługują na artykuł w dużym portalu, żeby uświadomić ludzi, że kupują w zasadzie nielegalną grę, jedynym miejscem gdzie można zakupić wersje cyfrową jest oficjalna strona PS Store.

04.07.2015 11:43
odpowiedz
Remek17777
5
Legionista

Jak dla mnie wersja na PS4 jest jak najbardziej ok. Zero złośliwych czy szkodzących bugów. Same tekstury ładują się przyzwoicie, mimo dość dużej różnicy na tle konkurencyjnej konsoli. Bo ta wyświetla aż 1/4 więcej. Walki są bardzo płynne.. Co mnie zaskoczyło, bo myślałem że raz na jakiś czas w walce z jakimś tam bossem, gra lekko przymuli, a nie ma żadnych różnic. Mam na myśli że gdy idziemy pieszo przez puste trawy, dostaniemy taką samą płynność co w walce z wielkim Biesem, na wyspie mgieł. (przykład tylko) Co jeszcze.. mhm.. Czasami konsola zasypia w Novigradzie i nie załaduje ludzi xd. Jednak to tylko np po szybkiej podróży gdy nagle znikąd wbijemy do karczmy, czy w podobnych sytuacjach. Jednak wystarczy poczekać te 2-3 sekundy i jest ok, albo otworzyć menu i po chwili znów wejść do gry. Te wszystkie małe zajścia techniczne to najprawdopodobniej wina zbyt dużej ilości pikseli, tak jak pisałem wyżej, w 900p gra uniknęłaby wszystkiego co złe. Jednak te złe wady są tak bardzo znikome, że nie dziwie się REDani wyboru. :D (heh Redania..)
PS.
Jeżeli masz PS4 i chcesz zagrać w Wiedźmina to nie wahaj się. Ja dla tej gry kupiłem to pudełeczko i nie żałuje wyboru.. Jedyne co to czekam na rozszerzenia, i na zapowiedzenie następnej części, bez Geralta w roli głównej, jednak w tym świecie jest wiele innych ciekawych postaci. Choćby Ciri..

05.09.2015 20:16
odpowiedz
Mr. Kabaczek
1
Junior

Nie uważam się za dobrego gracza, tym bardziej za znawcę gier. Lubię sobie po prostu pograć na średnim lub czasem na wyższym poziomie trudności. Bardziej dla funu, relaksu i fabuły, niż czystej rywalizacji. Dlatego jak ognia unikam starć online, które ograbiają mnie z dwóch wymienionych powodów do grania. Jestem, ot przeciętnym graczem, który miał styczność z niektórymi tytułami. Jedne polubiłem bardziej, inne mniej, niektóre mnie frustrowały, a jeszcze inne wciągnęły na tyle, że po kilku latach nawet do nich wróciłem. Ba, w wiele hitów nawet nie zagrałem i raczej się to nie zmieni. Można mnie za to uznać za fana rpgów i nie potrafię odpowiednio ubrać w słowa, JAK BARDZO ZNIENAWIDZIŁEM CD PROJEKT RED ZA WIEDŹMINA 3.

Zapowiedzi były huczne, konferencje, wywiady i cały marketing były przemyślane, nawet udostępniane powoli i podsycające napięcie cinematicsy zrobiły na mnie wrażenie. Żyję na tym świecie jednak zbyt długo, by być uodpornionym na wszechobecny hype. Więc czekałem, od czasu majowej premiery zamknąłem się w szczelnej klatce internetowej niewiedzy. Nie czytałem, nie oglądałem, nie interesowałem się: recenzjami, ocenami, komentarzami, oraz opiniami na temat najnowszej produkcji CDP. Wytrwałem tak 3 miesiące, a wierzcie mi nie było to łatwe, w końcu kupiłem i zagrałem (na marginesie na PS4).

Jakie były moje odczucia, wrażenia, opinie? Wiedźmin 3: Dziki Gon wbił mnie w fotel tak głęboko, iż praktycznie na miesiąc stałem się aspołecznym zombie. Podczas gry, bez ustanku chciałem sprawdzić kolejny znacznik, odkryć co znajduje się za następną skałą, rzeką, pagórkiem. Odkrywanie kolejnego wejścia do jaskini doprowadzało do identycznej ekscytacji, kiedy jako dziecko widziałem choinkę otoczoną prezentami. Wielokrotnie podczas podróży z Geraltem zatrzymywałem się, żeby obejrzeć zapierające dech widoki. Podczas przerw od Wiedźmina zastanawiałem, jak rozwinie się historia Geralta i Ciri, jak potoczą się losy Velen, Novigradu i Skellige oraz czy dobre podjąłem decyzje. Wielokrotnie zastanawiałem się czy już jestem gotów żeby pokonać tego potwora, który zlał mnie niemiłosiernie ostatnim razem...
No dobra, ostatnimi siedmioma razami. Znacznik wciąż pokazuje, że jestem o wiele słabszy, (i z tym levelem nie da rady), ale może tym razem jak się odpowiednio wczuje (w rytm świetnej muzyki podczas walki) uda mi się go ubić. Mówiąc krótko Wiedźmin 3 wciągnął mnie w swój świat bez reszty.

Dlaczego zatem znienawidziłem Redów i ich najnowszą produkcję? CD Projekt wypuszczając w świat swoje najnowsze dziecko NIEŚWIADOMIE zrobił wielką krzywdę wielu graczom. Za wysoko podniósł poprzeczkę. Może jestem w mniejszości, ale decydując się na zagranie w Wiedźmina ograbiłem się z tych rzeczy które podczas grania w jakiekolwiek inne produkcje miały sprawiać mi przyjemność. Mimowolnie będę je wszystkie porównywał do najnowszego wiedźmaka, a zwycięzca tej batalii będzie znany jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Z natury jestem pragmatykiem i niestety dostrzegam w jakim kierunku zmierza przemysł gier wideo. Gracz został spłycony do miana jednej bezkształtnej masy, która i tak zapłaci za nie ważne jak niedorobiony i powielony "półprodukt"*. Dlatego, aż się serce raduje, kiedy w oddali widać światełko w tunelu w postaci CD Projekt Red, które stara się tę bezkształtną masę uformować, dbając on nią takimi tytułami jak WIEDŹMIN 3: DZIKI GON, walcząc tym samym ze stagnacją i bylejakością w branży gier. Może jednak z natury jestem romantykiem. ;)

* Półprodukt, gdyż jest to chyba najbardziej trafna definicja wielu nowych gier. W cudzysłowie, dlatego, że niektórym produkcjom brakuje nawet do takiego miana.

11.05.2016 01:04
Maciek_RPG
odpowiedz
1 odpowiedź
Maciek_RPG
47
Centurion
9.5

Wiem, że to odgrzewany wątek, ale czekając na krew i wino postanowiłem wejść na metacritic z ocenami wieśka i jeśli chodzi o wersję na ps4, to ta recenzja daje jej jedną z najgorszych not na świecie. Tylko 8 procent recenzji daje niższą ocenę, natomiast taką samą tylko 5 procent; pozostałe choć trochę wyższą. To tak jakby ktoś chciał brać tą ocenę na poważnie. Pozdrawiam

11.02.2017 16:06
Lothers
2
odpowiedz
4 odpowiedzi
Lothers
144
Senator

8,5 dla najlepszej gry jaka wyszła kiedykolwiek? Brawo wy :)

19.03.2017 21:48
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator
9.0

Wow prawie 700 komentarzy pod recenzją. Było burzliwie. :) Z perspektywy czasu mogę napisać, że ocena adekwatna. Sam oceniam W3 na 9/10, a za problemy trapiące wersję na PS4, które wymienił UVI można odjąć pół punkcika.

Od jakiegoś czasu przechodzę sobie trzeciego Wieśka po raz drugi. Tym razem na własnych warunkach i nowym sprzęcie. :P Ściągnąłem sobie z GOGa edycję GOTY (fajnie, że była dawana za darmo dla posiadaczy podstawki i dodatków, dzięki temu można zainstalować wszystko od razu zamiast bawić się w ściąganie podstawki, dodatków i jeszcze patchy) i zainstalowałem kilkanaście modów. Część poprawiających niektóre aspekty grafiki (tekstury, LOD, oświetlenie, twarz Vesemira), a część wpływających na gameplay, jak te usuwające ograniczenia levelowe ekwipunku i jego psucie się oraz immersję (chociażby mod na kamerę czy wygląd postaci zgodny z lore). Ponadto całkowicie ignoruję Gwinta, za pierwszym razem zagrałem chyba z każdym, wygrałem turnieje w Novigradzie oraz Beauclair, teraz nie ma to sensu, chcę zająć się typową wiedźmińską robotą. Poza tym jak będę chciał zagrać to zagram w samodzielnego Gwinta. Gram także z całkowicie wyłączonym HUDem na poziomie Krew, Pot i Łzy. Dzięki temu immersja jest o wiele większa, lepiej poznaję świat, widzę detale, które wcześniej mi umknęły, zamiast ciągle patrzyć na minimapę. Przechodząc grę za drugim razem nie mam parcia by poznać fabułę, dzięki czemu mogę sobie grać nieśpiesznie, chłonąc klimat. O ile za pierwszym razem miałem wyłączone pytajniki na mapie, tak teraz gram z włączonymi i staram się je "oczyszczać", by nie mieć problemów z kasą. I tak sobie gram, na razie kończę Biały Sad.

post wyedytowany przez zanonimizowany579358 2017-03-19 22:09:16
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze