Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Order: 1886 Recenzja gry

Recenzja gry 22 lutego 2015, 15:50

autor: Krystian Smoszna

Fan black metalu i szeroko rozumianych gier akcji. Kocha Dooma miłością prawdziwą.

Recenzja gry The Order: 1886 – piękna, liniowa i na jeden raz

Tegoroczny worek z tytułami ekskluzywnymi na konsolę PlayStation 4 rozwiązała gra The Order: 1886. Pierwszy w pełni oryginalny projekt studia Ready at Dawn zdążył wzbudzić przy tym sporo kontrowersji. Czy słusznie?

Recenzja powstała na bazie wersji PS4.

Na spotkanie z The Order: 1886 ostrzyłem sobie zęby od bardzo dawna, choć szczerze wyznam, że mój entuzjazm nieco opadł po kontakcie z wersją demonstracyjną gry, jaką otrzymaliśmy do testów na początku grudnia ubiegłego roku. Lubię niezbyt skomplikowane produkcje, których motorem napędowym jest fabuła, ale niektóre rozwiązania zaprezentowane w udostępnionym wówczas fragmencie były – łagodnie mówiąc – takie sobie. Teleportowanie strażników na wyznaczone pozycje za pomocą skryptów i bardzo słabo zrealizowany etap skradankowy, gdzie każda pomyłka kończyła się śmiercią, nie nastrajały pozytywnie do najnowszego dzieła studia Ready at Dawn. Pełna wersja gry zrobiła na mnie zdecydowanie lepsze wrażenie, choć, jak wskazuje zamieszczona wyżej ocena, wciąż znajdzie się wiele powodów do narzekań.

PLUSY:
 1. kapitalna grafika;
 2. świetny klimat;
 3. przyzwoita, ale też przewidywalna fabuła;
 4. cudownie zrealizowane przerywniki filmowe;
 5. strzelaniny sprawiają frajdę;
 6. bardzo dobry arsenał;
 7. wyśmienity projekt lokacji...
MINUSY:
 1. ...które są bardzo statyczne;
 2. wciśnięte na siłę, absurdalne znajdźki;
 3. przesadne trzymanie gracza na smyczy;
 4. starcia z lykanami;
 5. słabo rozbudowane quick time eventy, natychmiastowa śmierć w przypadku porażki;
 6. słaba polska wersja językowa;
 7. nie zachęca do powrotu, gra na jedno popołudnie.

Na początku obalę pewien mit, który zdążył wokół tej gry narosnąć. The Order: 1886 z pewnością nie jest interaktywnym filmem, więc porównania do produktów firmy Telltale Games, np. The Walking Dead, są dla niego krzywdzące. Mamy tu do czynienia z typowym corridor shooterem, gdzie nasz śmiałek podąża do celu jak po sznurku (takie Call of Duty w wersji TPP). Autorzy trzymają sir Galahada na smyczy cały czas, nie pozwalając mu na jakąkolwiek swobodę. To oni decydują, kiedy rycerz tytułowego zakonu wyciąga broń palną, oni również narzucają konkretny styl prowadzenia rozgrywki, np. wprowadzając od czasu do czasu wspomniane już sekcje skradankowe. To wszystko prowadzi do kuriozalnych i odrobinę irytujących sytuacji. Choć bohater przez niemal całą przygodę wyposażony jest w pokaźną rozmiarów klingę, używa jej sporadycznie. Nie da się podejść niezauważenie do niczego niespodziewającego się strażnika, jak w ostatnim Wolfensteinie, jeśli scenarzyści tego wcześniej nie zaplanowali. Nie możemy zniszczyć kłódki odblokowującej przejście kraty w połowie kampanii, choć nasz podopieczny wykonał identyczną akcję na jej początku. Grając w The Order: 1886 zbyt często łapiemy się na tym, że autorzy w dziwny sposób popychają nas naprzód, choć z logicznego punktu widzenia nie ma to żadnego uzasadnienia. Rozumiem, że takie właśnie prawidła rządzą „korytarzowymi strzelankami”, ale znam tytuły, gdzie tego typu ograniczeń się po prostu nie zauważa, bo prezentują się bardziej naturalnie.

Recenzja gry The Order: 1886 – piękna, liniowa i na jeden raz - ilustracja #2
Rycerz okrągłego stołu.

Obowiązkowe sekwencje, gdzie musimy uderzać w klawisze zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami pojawiają się naprawdę rzadko i nie dominują nad czystą akcją. W tej formie zrealizowano cały prolog, dwie walki z bossami, przejęcie kokpitu sterowca oraz kilka mniej istotnych starć, które są częścią przerywników filmowych. Ikony informują również o możliwej interakcji z otoczeniem, ale ten patent trudno przecież zaliczyć do tej samej grupy. Generalnie obecność QTE w The Order: 1886 zbytnio mi nie przeszkadzała, drażniło mnie jednak niemiłosiernie, że autorzy nie pokusili się o dodatkową szansę na uniknięcie śmierci, kiedy z jakichś względów spóźnimy się z wciśnięciem przycisku. Najmocniej odczuwalne jest to w sekwencjach skradankowych, gdzie każdy błąd karany jest powrotem do ostatniego punktu kontrolnego. Przypomnijcie sobie Heavy Rain, to w mig zrozumiecie, gdzie leży problem.

Recenzja gry The Order: 1886 – piękna, liniowa i na jeden raz - ilustracja #3
Sir Galahad przeżyje ciężkie chwile podczas kampanii.
Recenzja Sekiro: Shadows Die Twice – gry trudniejszej od Dark Souls
Recenzja Sekiro: Shadows Die Twice – gry trudniejszej od Dark Souls

Recenzja gry

From Software znowu udowodniło, że szukających prawdziwych wyzwań graczy potrafi bawić jak mało kto. Sekiro to nowy hit od twórców Dark Souls – tylko uważajcie, bo gra da Wam popalić.

Recenzja gry The Division 2 – postapokalipsa lepsza niż w Falloucie
Recenzja gry The Division 2 – postapokalipsa lepsza niż w Falloucie

Recenzja gry

The Division 2 to generalnie nowa mapa do „jedynki” i sporo zmian „pod maską”, które dostrzegą jedynie weterani serii. Ale The Division 2 to również i przede wszystkim bardzo wciągająca i klimatyczna eksploracja wymarłego miasta.

Recenzja gry Devil May Cry 5 – diabeł będzie zadowolony
Recenzja gry Devil May Cry 5 – diabeł będzie zadowolony

Recenzja gry

Devil May Cry 5 jest wszystkim tym, czego mogli chcieć fani serii... z jednym ale, które niestety odbiera sporo przyjemności z pierwszych godzin zabawy.

Komentarze Czytelników (117)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.02.2015 17:12
odpowiedz
Demilisz
135
Generał

@EG2008_69652539
Project Cars w żadnym razie nie jest exclusivem dla PS4.

25.02.2015 21:29
odpowiedz
yadin
102
Legend

No właśnie. Corridor Shooter - kto dziś pokłada nadzieję w takich grach? Kiedyś robiono tylko takie tytuły, ale było to w czasach, gdy w ogóle coś takiego, jak gra konsolowa, się rodziło. Corridor shooterem był pierwszy "Max Payne", także Medal of Honor i parę innych wielkich tytułów. Tylko że to było naście lat temu.

26.02.2015 16:43
odpowiedz
Kmiciic
9
Legionista

U. V. Impaler - ty recenzowałeś exclusiva na PS4. Przecież ty poza PC-tem nie widzisz świata.

26.02.2015 19:34
odpowiedz
TobiAlex
133
Legend

yadin ta, tyle że nie były to gry na 8h a na 20h. I to w dodatku bez pieprzenia głupot w stylu "bo grałeś na najniższym poziomie trudności".

27.02.2015 11:09
odpowiedz
U.V. Impaler
174
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Kmiciic ---> WAT? Coś Ci się pomyliło.

27.02.2015 13:30
odpowiedz
zanonimizowany380842
107
Legend
7.5

Jestem w połowie gry i mam gdzieś 6-8h na koncie. Gra naprawdę fajna i warta zagrania. Wciąga i momentami jest jak interaktywny film z cudowną grafiką, której jeszcze długo na PC nie zobaczymy. Boli liniowość gry i oskryptowanie niektórych fragmentów.

Ocena 7.5/10

27.02.2015 15:48
odpowiedz
Irek22
94
Grzeczny już byłem

Azazell3 [91]
z cudowną grafiką, której jeszcze długo na PC nie zobaczymy. Boli liniowość gry i oskryptowanie niektórych fragmentów.

Taką cudowną i jeszcze bardziej cudowną grafikę na PC (i konsolach) zobaczymy za rok, dwa, trzy... lata. Natomiast liniowość i oskryptowanie The Order 1886 jak boli teraz, tak (albo jeszcze bardziej) będzie boleć za rok, dwa, trzy... lata.

28.02.2015 01:55
odpowiedz
MaXXii
58
Generał

Taaa cudowna grafika której długo na PC nie zobaczymy, kosztem prowadzenia na smyczy i robienia z gracza idioty. Dziękuje postoję za ta cudowną grafikę, no i Kinowe 30 klatek. Potem się dziwić że gra nie ma żadnych spadków jak leci tylko w ..........800p. Pewnie mało kto wiedział że the order nie jest w 100% 1080p. Wszystko dzięki magicznym czarnym pasom u góry i dołu ekranu.

28.02.2015 13:01
odpowiedz
Hydro2
120
Legend

Po komentarzach odnoszę wrażenie, że wg Was lepszy jest Watch Dogs. Aha.

28.02.2015 14:03
odpowiedz
Kapitan.konsola
5
Pretorianin

MaXXii
Potem się dziwić że gra nie ma żadnych spadków jak leci tylko w ..........800p. Pewnie mało kto wiedział że the order nie jest w 100% 1080p.
Po tym stwierdzam że nie masz żadnej wiedzy, pecetowcu "za piątkę". 800p to nie jest żaden standard rozdzielczości to po pierwsze, a po drugie oznaczałoby to 1422x800 przy formacie 16:9 a więc tym samym upscaling do natywnej ekranu, a w The Order tak nie jest, bo obraz jest renderowany z odwzorowaniem pikseli 1:1 przy natywnym 1080p. Nie renderowane są tylko obszary zasłonięte, to co masz w środku to jest FHD.
Nawet nie masz pojęcia co krytykujesz...

28.02.2015 20:14
odpowiedz
MaXXii
58
Generał

Krótka piłka gdyby tak nie było, to nie było by pasów u góry i na dole. Proste jak budowa cepa. Bo wtedy developerzy zapewne by się obawiali o spadki klatek bo jakby nie było obraz miałby do przetworzenia więcej pikseli na sekundę, co zmienia całkowicie postać rzeczy. A lepiej było dla nich zrobić mniejsze renderowanie pikseli i mieć lepszą wydajność.
Pogódź się z tym to zostało już udowodnione, i pisali na tym na nie jednym portalu np: IGN,GameSpot,NeoGaf

PS: No i nie wiem czy PCtowiec ma PlayStation, Xboxa,Xboxa360,PlayStation 3. Więc daruj se te idiotyczne docinki na poziomie podstawówki.

28.02.2015 20:18
odpowiedz
zanonimizowany581957
99
Generał

MaXXii, nie odniesiesz się do wypowiedzi [79], [80] i [82]? Taki jesteś wyszczekany, a tam nie bardzo miałeś co odpowiedzieć, co? Weź zjeżdżaj stąd lepiej, hejterku mały.

28.02.2015 20:59
odpowiedz
Kapitan.konsola
5
Pretorianin

Krótka piłka gdyby tak nie było, to nie było by pasów u góry i na dole. Proste jak budowa cepa.
Budowa cepa widocznie jest tak prosta jak twoje zwoje mózgowe - zupełnie nie pofalowane. Przecież to co oglądasz na środku ekranu ma w poziomie 1920px więc już z góry wyklucza jakiekolwiek 800p czyli 1422px. Trik ma zaoszczędzić moc ale nie działa w niższej rozdzielczości jak próbujesz sobie wmówić, po prostu nie kumasz technikaliów wiec się nie wypowiadaj jak nie masz pojęcia.

PS: No i nie wiem czy PCtowiec ma PlayStation, Xboxa,Xboxa360,PlayStation 3. Więc daruj se te idiotyczne docinki na poziomie podstawówki.
To teraz możesz zrobić wystawkę dla rumunów.

01.03.2015 14:56
odpowiedz
CVBPS
40
Centurion

Rozumiem to, że Xenoverse nie jest jakąś wysokobudżetową produkcją... ale jakim cudem ten interaktywny film, dostał większą ocenę? xD Jak tam, kasa się zgadza?

02.03.2015 13:22
😒
odpowiedz
Sir Xan
91
Legend

[Jestem niesłyszący]

Jeśli interesujemy się tylko grafika i historia, to od czego są filmy z podobne grafiki i klimatem? Mamy mnóstwo w biblioteki filmów. Jeśli Order jest GRA AKCJI, to mamy prawo oczekiwać od tego, że zabawa w strzelanie i eksploracja jest na przyzwoitym poziomie. Ale tak nie jest. Dlatego miłośnicy akcji czuli się rozczarowani. Stąd te niskie noty u Order i nie ma w tym dziwnego. Do tego długość gry + cena jedynie tylko pogarszał oceny. Metro Last Light był dużo ciekawszy, daje więcej zabawy i swobody od Order, a poziomy są bardziej różnorodne.

Z drugiej strony, Spec Ops: The Line też jest przeciętna strzelanka, ale nadrabia za to świetna fabuła, klimat i ciekawy rozwiązanie (np. kluczowe wybory), co sprawi, że gracz czuje się winny. :)

Krótko mówiąc, The Order: 1886 jest świetny przykładem, że świetna grafika i gra aktorska to nie wszystko. To piękna i niezła gra, ale mogłoby być dużo lepiej. Mówimy przecież o GRZE! Tak jak koszmarna gra aktorska potrafi zabić każdy film, choćby nie wiadomo jak piękny i klimatyczny, tak słaby gameplay zabija grę... Half-Life i Metro oprócz świetna historia i klimat mają dobre gameplay. Takie jest moja opinia.

02.03.2015 23:13
odpowiedz
MaXXii
58
Generał

boojan27: Bo niestety nie siedzę 24/7 na forum. A ktoś kto nie umie się dowartościować i pisze takie bzdety itp:
Zresztą czemu mam odpisywać komuś kto nie umie normalnie prowadzić dyskusji, kto pisze idiotyzmy.Gdybym odszczekał realsolo udowodniłbym tylko że jestem równie głupi co on.
Forum jest od tego by wyrażać swoje zdanie, a ja to zrobiłem i nikt nie ma prawa mi tego zabronić , jak ktoś wyskakuję ze szczeniackimi docinkami to sorry chyba musi dorosnąć.

Kapitan.konsola: Rumun to dobre określenie dla ciebie ;). Nie wiesz już jak masz sam siebie tłumaczyć. Pogódź się z tym że po prostu jest jak jest czyli słabo i tyle.
Sir Xan: Podpisuję się pod tym co napisałeś, grafika i robienie ludzi w konia jak i robienie z siebie idioty wypowiedziami typu 10H to zbyt długa gra, czy innego tego typu tylko pogrążyły Developera.

Dobrze że gracze nie chcą tego typu gier, co mnie osobiście bardzo cieszy. Bo pomyśleć co by było gdyby tylko takie gry wychodziły, koniec świata.
A co do Spec Ops czy Metro to tam jest pewien balans pod każdym względem, w The Order 1886 tego balansu nie ma, jesteś prowadzony za rączkę jak upośledzony i tak jest i koniec. Tym samym Developer dał do zrozumienia jak traktuje graczy wypuszczając tego typu grę. Potem się dziwi "Skąd tyle Hejtu i nienawiści" w graczach do tej gry.

05.03.2015 09:12
odpowiedz
Naczelnyk
140
Witch Hunter

"piękna, liniowa i na jeden raz"
----
O , to zupełnie tak jak 'Vanishing of Ethan Carter'. Tylko tamta była na PC i polskiego studia, co łącznie dało ocenę 9.

08.03.2015 01:50
odpowiedz
Nolifer
114
The Highest

Płacić ponad 200zł za grę oferująca kampanię na 8h to jakaś kpina jak dla mnie. :P Nigdy w życiu bym tyle nie wydał, oczywiście, że tylko przecena wchodzi w grę.

10.03.2015 03:42
odpowiedz
yadin
102
Legend

Dlaczego ten tytuł ciągle wisi w newsach? To już niesmaczne. Zamiast tego można było dać artykuł będący krótkim kompendium wiedzy na temat "Ground Zeroes" i "The Phantom Pain".

10.03.2015 12:20
odpowiedz
Redovsky
0
Pretorianin

Płacić ponad 200zł za grę oferująca kampanię na 8h to jakaś kpina jak dla mnie. :P Nigdy w życiu bym tyle nie wydał, oczywiście, że tylko przecena wchodzi w grę.

Nie każdy jest taki biedny jak ty.

13.03.2015 03:05
odpowiedz
yadin
102
Legend

@Redovsky :: To raczej nie czas gry, ale jakość. Ja za taką jakość nigdy nie dam 200 zł. Nawet nie kupiłbym tej gry za 39,99 zł. Sama rozgrywka mnie odrzuca.

26.03.2015 01:10
odpowiedz
Nolifer
114
The Highest

Redovsky@ O moje finanse chłopie to ty się nie martw. Po prostu mam jeszcze głowę na karku i wolę już 200zł wydać na produkcję, która naprawdę sobą coś prezentuje, niż liniowy do bólu na jeden wieczór shooter.

26.03.2015 01:14
odpowiedz
MaXXii
58
Generał

Ja się w ogóle dziwie czemu odpisujecie na tego typu posty.....
Koleś zwyczajnie troluję i potem leci z byle gównem do zgłoszeń, już mu moderator zwrócił uwagę a ten dalej swoje.

25.05.2015 05:23
😍
odpowiedz
Sonic the Hedgehog Shadow
6
Centurion
5.5

Jednorazowa gra

10.09.2015 16:16
odpowiedz
Natano18
30
Chorąży

To niech mi ktos powie ,ciekawa ta gra? teraz to juz tania jest ale skoro rozgrywka jest bardzo krotka.,,,,to faktycznie niema sensu.

16.10.2015 10:15
odpowiedz
icichacal
61
Pretorianin
8.5

Fajna gra. Mam nadzieje ze sequel będzie dłuższy

10.02.2016 21:19
👍
odpowiedz
aminis
7
Legionista

Produkcja stanowi pewien przełom w typie gier. Należy się przyzwyczaić do pewnych nadchodzących zmian. Część zapewne się przyjmie a część nie. Chodzi o epizodyczność produkcji czy też jak mamy w przypadku Order:1886 do czynienia z filmowością.Tak samo było na przełomie lat 80 i 90 zeszłego wieku z grą Dragon's Lair. Czy ktoś pamięta? Tyle tytułem wstępu.
Jeżeli chodzi o samą grę to ogólnie oceniając powyższą pozycje należy zaznaczyć, że jest to produkcja z zaprzepaszczonym potencjałem. Jednym słowem mogło być dobrze a wyszło ... jak zawsze.
Pierwsze podejście go gry fascynuje, urzeka. Potem następuje stagnacja i dogrywanie do końca całej gry, która zresztą nie jest długa. Jeżeli nie mamy na celu zdobycie na PS4 platyny to łącznie można przejść całość w 5-8 godzin. Drugiego podejścia już nie będzie, no chyba że ktoś ma w planach zdobycie wspominanego powyżej pucharka. Reasumując gra na raz.

Wady:
- fabuła płytka, bez większej spójności oraz krótka
- za dużo filmowych przerywników w stosunku do części grywalnej
- brak możliwości ewentualnej rozbudowy postaci

Zalety:
- innowacyjność
- grafika
- brak glitchy i spadków grafiki

26.11.2016 10:32
😁
odpowiedz
2 odpowiedzi
Leopold2000
4
Centurion
1.0

szmelc od sony. to gra czy film. więcej mogę robić na twitchu

post wyedytowany przez Leopold2000 2016-11-26 10:33:05
26.11.2016 10:50
odpowiedz
Empire5
1
Junior

Fajna gra dla mnie 7/10.

13.04.2017 03:58
odpowiedz
1 odpowiedź
zalo0
3
Junior

Wg mnie calkiem spoko,zwlaszcza ze w ps store mozna ja kupic w wielkanocnej promocji za 40PLN??. Czytalem ze ludzie narzekaja na zakonczenie a mnie sie wlasnie podobalo,cos ja Dark Knight- Batman. Nie bede spamowal. Zachecam do zagrania jesli macie mozliwosc zakupi w dobrej cenie

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze