Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Grand Theft Auto V Publicystyka

Publicystyka 14 kwietnia 2015, 09:16

autor: Przemysław Zamęcki

Gra we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonuje.

GTA V – smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów

GTA V naszpikowane jest różnymi ciekawostkami. W tym artykule staramy się zebrać wszelkie zauważone nawiązania, smaczki oraz easter eggi i spisać je ku pamięci potomnych oraz radości samych graczy.

Seria Grand Theft Auto od samego początku, poza pokazywaniem brutalnego świata przestępczego, cechuje się próbą zdiagnozowania kondycji amerykańskiego (i nie tylko) społeczeństwa, umieszczając w treści m.in. liczne odwołania do zjawisk popkulturowych, komentarze polityczne, nawiązania do poprzednich części czy w końcu tzw. easter eggi. Do czasu premiery GTA V, na rynku ukazało się jedenaście odsłon tego cyklu, co tworzy potężną bazę pozwalającą na budowę skomplikowanego uniwersum, w którym zagubić się może nawet wytrawny smakosz gier. W gąszczu zleceń pobocznych i misji głównych stanowiących największą atrakcję serii, łatwo przeoczyć lub zlekceważyć coś, czego zadaniem według projektantów, jest pogłębienie wrażenia istnienia gdzieś obok nas tętniącego życiem miasta i występujących w nim zależności.

W sukurs wszystkim poszukującym przychodzi ten artykuł, w którym prezentujemy część wymienionych wyżej ciekawostek, opatrzonych krótkim komentarzem, w miarę możliwości zdjęciem, opisem miejsca występowania lub nazwą misji, w której się dane nawiązanie lub easter egg pojawia. Zdajemy sobie sprawę, że nie da się tak ogromnej rzeszy informacji zebrać w jednej zamkniętej publikacji, dlatego też artykuł ten będzie przez z czasem uaktualniany.

UWAGA! W tekście staraliśmy się unikać ewidentnych spoilerów fabuły, jednak niektóre z zaprezentowanych easter eggów ujawniają postacie pojawiające się w grze.

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Gwiezdne wojny pełne easter eggów – humor Star Wars na premierę ósmego epizodu
Gwiezdne wojny pełne easter eggów – humor Star Wars na premierę ósmego epizodu

Co robił Mistrz Yoda w filmie E.T.? I dlaczego na statku księżniczki Lei jest rozkładówka Playboya? Przeczytaj o tych i innych easter eggach związanych z Gwiezdnymi wojnami.