Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 lutego 2013, 16:00

autor: Redakcja GRYOnline.pl

PlayStation 4 - wszystko, co wiemy o nowej konsoli Sony - gry, exclusive'y, technikalia

Nocna konferencja firmy Sony zaowocowała pierwszymi informacjami na temat konsoli PlayStation 4. Dowiedzieliśmy się też jakich tytułów możemy spodziewać się w niedalekiej przyszłości.

PlayStation 4 – specyfikacja techniczna

PlayStation 4 wyposażone zostanie w ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor firmy AMD o kodowej nazwie „Jaguar”. Będzie on wykonany w architekturze x86, czyli dokładnie takiej samej, z jakiej korzystają wszystkie popularne pecety z systemem operacyjnym Windows. Urządzenie ma ponadto zawierać procesor graficzny (również produkcji AMD) z rodziny Radeon o mocy 1.84 TFLOP-ów. Do tego dojdzie 8 GB pamięci RAM GDDR5 o przepustowości 176 GB/sekundę. Jak widać, jest to znaczne uproszczenie konfiguracji systemu względem autorskich rozwiązań Sony znanych z PlayStation 3 (procesor Cell) czy PlayStation 2. Celem jest oczywiście jak największe ułatwienie pracy deweloperom gier i aplikacji na „czwórkę”.

W początkowym okresie życia PlayStation 3 często słyszeliśmy narzekania twórców, że produkcja gier na tę konsolę jest niezwykle trudna i czasochłonna, ponieważ ma ona dość skomplikowaną architekturę. Powyższa specyfikacja dowodzi, że był to duży problem dla koncernu Sony i tym razem zdecydowano się na bardziej standardowe rozwiązania. W zasadzie jest to konfiguracja typowego peceta.

Playstation 4 Eye

PlayStation 4 zostanie również wyposażone w dysk twardy, napęd optyczny Blu-ray, porty USB 3.0, gigabitową przewodową kartę sieciową, kartę sieciową WIFI, interfejs Bluetooth 2.1, złącze HDMI, optyczne wyjście audio oraz zestaw wyjść analogowych Audio Video (złącze RCA, zwane potocznie „cinchem”).

PlayStation 4 Eye

Wraz z PlayStation 4 na rynku pojawi się zaprojektowana od nowa wersja kamerki PlayStation Eye o zwiększonym poziomie odczytywania głębi w zakresie 85 stopni. Pozwoli jej to sprawniej wyróżnić postać gracza z tła. W urządzeniu znajdują się cztery mikrofony, których zadaniem jest rozpoznawanie i detekcja dźwięków.

PlayStation 4 Eye umożliwi także zalogowanie się na istniejące konto dzięki identyfikacji twarzy użytkownika czy przypisanych mu ruchów i słów. Umieszczone w padach sensory świetlne pozwolą także kamerze na rozpoznawanie pozycji większej liczby graczy spędzających czas przed telewizorem.