Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 4 maja 2001, 15:01

autor: Marcin Bojko

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy przy komputerze

Jeżeli nie zastanawialiście się jeszcze jakie ujemne skutki niosą ze sobą długie sesje przy komputerze, to warto abyście poświęcili chwilę i zastanowili się co zrobić, żeby ograniczyć do minimum wszystkie związane z tym negatywne efekty.

Spis treści

Jakość sprzętu

Kolejny aspekt bezpieczeństwa pracy z komputerem dotyczy klasy sprzętu z jakiego korzystamy: monitor, klawiatura i mysz, ale także napęd CD-ROM, dysk twardy i sama obudowa (a właściwie wbudowany w zasilaczu wentylator) mają wpływ na nasze zdrowie. Mnóstwo ludzi pracuje nad tym, żeby sprzęt był coraz lepiej przystosowany do budowy naszego ciała i potrzeb wykonywanej pracy. Warto korzystać wyników ich pracy.

Monitor - przesiadując godzinami przed jego ekranem wpatrujemy się w hipnotyzującą powierzchnię kineskopu. Tutaj pojawia się wiele czynników, które określają czy dany monitor można uznać za bezpieczny, czy nie. Norm jest całkiem sporo, a producenci sprzętu skrzętnie umieszczają w widocznych miejscach informacje o tym, że ich produkt spełnia taką czy inną normę. Nie będziemy jednak omawiać wszystkich elementów, które wpływają na jakość obrazu i inne parametry danego monitora, bo można je znaleźć na łamach fachowej prasy. Zresztą dla przeciętnego użytkownika takie wiadomości nie mają zwykle wielkiego znaczenia. Trudno się przebijać przez gąszcz niezrozumiałych liczb. Trzeba jednak zaakcentować, że dobry monitor, charakteryzujący się lepszymi parametrami roboczymi i wyświetlający obraz lepszej jakości będzie mniej szkodliwy niż znacznie tańsze modele. I nie jest to propaganda. Oczywiście mam na myśli sprzęt z różnych półek, o znacznej różnicy wartości – kwestie porównań monitorów różniących się ceną o 50 zł to już osobna sprawa i jednoznaczne określenie, który jest lepszy może nastręczać bardzo poważnych trudności. Jednym z najważniejszych czynników na nasze oczy jest częstotliwość odświeżania pionowego obrazu wyświetlanego przed dany monitor. Im wyższa tym lepiej. Tutaj chciałbym tylko przypomnieć, a nieświadomych poinformować, że system Windows zapamiętuje odświeżanie dla każdej rozdzielczości i głębi kolorów osobno. Warto poświęcić chwilkę na ustawienie odpowiednich wartości nawet dla takich ustawień jak rozdzielczość 640x480 w 256 kolorach. Korzystają z niej niektóre ze starych gier (na przykład Fallout i Fallout 2), a po co mamy sobie niepotrzebnie niszczyć wzrok. Wielu użytkowników o tym zapomina. Osobiście widziałem w pracowni komputerowej na uniwersytecie (nie napiszę jakim :-) ) monitor 17” o wartości przekraczającej 2 tysiące złotych, który pracował w rozdzielczości 800x600 i przy odświeżaniu 60 Hz... A spokojnie radzi sobie ze 160 Hz. Warto też pamiętać, że podczas pracy nie wolno przesadzać z kontrastem i jasnością obrazu. Zbyt ostry obraz będzie sprawiał, że wzrok będzie nam się męczył znacznie szybciej. Dotyczy to nie tylko ustawień samego monitora, ale także odpowiedniego doboru schematu kolorów w Windows. Dobrze jest wybrać stonowany zestaw barw, który nie będzie odciągał naszego wzroku od tego, co będziemy robić. Na koniec chciałbym w kilku słowach wspomnieć o wyświetlaczach LCD. Są one znacznie bezpieczniejsze dla naszego wzroku, ze względu na ich konstrukcję - nie zawierają działa elektronowego, które w konwencjonalnych monitorach jest źródłem szkodliwego promieniowania. Niestety są one bardzo drogie i znakomita większość użytkowników komputerów osobistych nie może sobie pozwolić na ich zakup. Są jednak bez porównania bezpieczniejsze dla naszych oczu.

Filtr monitorowy - nowoczesne monitory są dość bezpieczne dla wzroku i są tacy, którzy twierdzą, że filtry są zbędne. Okuliści jednak jak najbardziej zalecają ich stosowanie. Nie chodzi mi tutaj o stare filtry siatkowe, których zadaniem było pochłanianie szkodliwego promieniowania. Nowoczesne filtry szklane spełniają znacznie szerszy zakres funkcji. Poza pochłanianiem szkodliwego promieniowania poprawiają także kontrast obrazu, zmniejszają poziom szkodliwych refleksów na kineskopie oraz przeprowadzają kołową polaryzację światła. Najważniejsze są te ostatnie dwa czynniki. Nowoczesne lampy kineskopowe są pokryte kilkoma warstwami pochłaniającymi szkodliwe promieniowanie, więc przejmują one znaczną część ochronnej roli filtra. Znaczenia nabierają więc pozostałe funkcje filtra: zmniejszanie problemów z obecnością różnych rzeczy, które do tej pory odbijały się w monitorze, a ponadto światło docierające do naszych oczu ma znacznie lepsze właściwości (dzięki temu, że jest spolaryzowane).