Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 20 września 2021, 18:02

autor: Marek Jura

Zwierzęcy towarzysze z gier wideo, których najcieplej wspominamy

Wyraziści towarzysze to nieodłączny element wielu gier wideo. Dzięki nim gracz przeżywa gorycz zdrady, euforię, łzy wzruszenia. Nie wszyscy z nich muszą być jednak ludźmi. Wartościowymi kompanami są również zwierzęta.

W grach wideo mamy do czynienia z wieloma towarzyszami czy sojusznikami biorącymi wraz z nami udział w najróżniejszych bojach i przygodach. W naszym rankingu skupiamy się tym razem tylko na zwierzakach. Albo przynajmniej istotach z grubsza je przypominających. Niektóre z nich służą pomocną łapą czy kopytem, a inne pocieszają bądź bawią w ciężkich chwilach. Jakie gadziny i żyjątka wspominamy jednak najcieplej? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu.

Najlepszy przyjaciel każdego Geralta

  1. Co to: koń
  2. Najbardziej znani przedstawiciele rodzaju/gatunku: Płotka
  3. Gry, w jakich się pojawia: seria Wiedźmin
  4. Poziom mizialności: całkiem wysoki... o ile nie ucieknie Wam na dach

W książkach Geralt nazywa każdego ze swoich koni w ten sam sposób, stąd nie możemy w tym przypadku mówić o jednej Płotce, a o kilku. W grach CD Projektu najpierw tylko o niej wspominano, potem zdecydowano się na umieszczenie jej w jednej cutscence. Dopiero w Dzikim Gonie wierzchowiec Geralta stał się jego nieodłącznym towarzyszem.

Twórcy gry potraktowali Płotkę z olbrzymim szacunkiem. Klacz ma swój charakter, szczegółowy design i nie zawsze daje się Geraltowi dobrze prowadzić, choć jej przywiązanie do niego chwyta za serce. Płotka pojawia się też w przerywnikach filmowych, uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach z gry i... wskakuje na dachy. To ostatnie to oczywiście bug – na tyle jednak charakterystyczny, że stał się popularnym memem.

Więź z Płotką nie pojawia się od razu. Koń z trzeciego Wiedźmina nie próbuje być tulącym się do nas kotkiem czy pluszowym misiem. To zwierzę, do którego gracz przyzwyczaja się powoli, uczestnicząc w wyścigach, zmierzając do kolejnego miasta i walcząc z potworami. Kiedy jednak na liczniku mamy już przynajmniej kilkanaście godzin, trudno wyobrazić sobie przemierzanie wiedźmińskich szlaków bez Płotki. Dzięki niej szybka podróż staje się nieco mniej kusząca.

TWOIM ZDANIEM

Co jest ważniejsze w grach - związek z NPC czy zwierzęcy towarzysz?

Związek z NPC!
13,3%
Zwierzę!
26,1%
Dlaczego nie mogę mieć obu? :(
60,7%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry, w których sterujemy PRAWDZIWYMI zwierzętami
Najlepsze gry, w których sterujemy PRAWDZIWYMI zwierzętami

Głośna premiera ciepło przyjętego Stray, gdzie wcielamy się w uroczego kota, naturalnie sprawiła, że chcemy więcej i więcej. Ludzki protagonista? Nudy. Słodki kotek? Hit.

15 lokacji z gier, które znamy na pamięć
15 lokacji z gier, które znamy na pamięć

Są w grach takie miejsca, które po prostu zapadają na zawsze w pamięć. Jedne błyskawicznie, inne dopiero po czasie. Najpewniej każdy z Was ma choć jedną taką miejscówkę. Być może znajdziecie ją wśród piętnastu naszych propozycji.