Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Dixit. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Dixit

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 30 minut

Liczba graczy: 3–6

Gatunek: gra towarzyska

Klimat: skojarzeniowy

Dixit kupisz tutaj

Dixit to tytuł naprawdę niezwykły, i to zarówno pod względem wykonania, jak i samej rozgrywki. Dość trudno określić jego klimat, bo choć słowo „skojarzeniowy” najlepiej oddaje rzeczywistość, to jednak nie niesie w sobie tej fantastycznej magicznej aury, jaka wręcz bije od ilustracji zawartych w grze czy integracji, na którą w Dixicie możecie liczyć.

Prawdziwą duszą tej pozycji są karty będące jednocześnie główną zawartością pudełka. Zapełnia je ogrom najróżniejszych ilustracji, z których chyba wszystkie spokojnie mogłyby zawisnąć w jakieś galerii jako autonomiczne dzieła. Ich zawartość jest niejednoznaczna głównie przez to, że składa się z dużej liczby elementów, które zazwyczaj mogą mieć znaczenie zarówno dosłowne, jak i symboliczne. Nic w tym dziwnego, bo owe karty mają pomagać w ilustrowaniu haseł wybieranych co rundę przez innego gracza stającego się bajarzem. Różnorodność haseł ogranicza jedynie Wasza wyobraźnia, bo mogą być to nawet zanucone piosenki lub np. wspólnie przeżyte sytuacje z przeszłości. Następnie każdy, łącznie z bajarzem, wybiera z puli posiadanych na ręku kart taką, która jego zdaniem najlepiej ilustruje wskazane w aktualnej kolejce hasło. Kiedy wszyscy już położą przed sobą zakrytą kartę, tasujemy powstałą w ten sposób talię, a następnie ją odkrywamy. Na końcu kolejki gracze typują, którą z kart wybrał ze swojej ręki bajarz – jeżeli większość wybierze dobrze, punkty dostaje bajarz, jeżeli większość wybierze źle, do przodu „kica” reszta graczy (określenie nieprzypadkowe, bo pionki na planszy punktowej to różnokolorowe zajączki). Co ciekawe, jeśli na kartę bajarza zagłosuje nie większość, tylko wszyscy gracze, bajarz również punktów nie zyskuje, a to dlatego, że jego skojarzenie było zbyt oczywiste.

Zasady Dixita idealnie uzupełniają niezwykły charakter ilustracji w grze. Pozwalają one na sporą dozę główkowania połączonego z wykorzystaniem znajomości współgraczy. Nierzadko rozgrywka może dać początek różnym rozmowom wypływającym z użytych skojarzeń. Planszówka ta stwarza również okazję do dobrej rekreacji w grupie znajomych, gdyż hasła często są zabawne, a wyniki głosowań zaskakujące. Koniecznie spróbujcie, bo to gra oferująca nie tylko rozrywkę i rywalizację, ale także, a może przede wszystkim, bazująca na wrażliwości oraz wyobraźni.

Podstawowa talia kart to wydatek rzędu 100 zł.

Dixit to propozycja Ciebie, jeśli:

  1. szukasz tego typu zabawy dla swojej ulubionej grupy przyjaciół;
  2. pragniesz lepiej poznać współgraczy;
  3. chcesz prostych zasad i jednocześnie niebanalnej rozgrywki;
  4. lubisz piękne obrazy.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.