Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 7 lipca 2021, 16:15

Co to jest kryptowaluta i jak kopie się BitCoina? - poznaj podstawy

Na czym polega kopanie wirtualnej waluty? Skąd bierze się jej wartość? Czym cechują się kryptowaluty? Niniejszy artykuł to zbiór odpowiedzi tłumaczących te zagadnienia.

Zauważyliśmy, że pod newsami poruszającymi temat kryptowalut pojawia się wiele pytań bardzo często dotyczących podstawowych kwestii. Spróbujemy odpowiedzieć chociaż na część z nich.

Osobiście nie „bawię się” w kryptowaluty. Temat inwestowania w BitCoina nie jest mi jednak całkowicie obcy. Poza tym otrzymałem OGROMNE merytoryczne wsparcie od swojego kolegi, który temat zgłębia od kilku już lat i to nie tylko teoretycznie. Śledzi rynek na bieżąco, czyta wszelkie newsy i ogląda przydatne materiały wideo, a co najważniejsze ma doświadczenie w kupowaniu, sprzedawaniu i przechowywaniu wirtualnej waluty. Pomimo tego nie zawsze odnosi sukces. Pokazuje to, jak obszernym i trudnym tematem jest krypto. Ogólnie rzecz biorąc, jest jednak „na plusie”, a to wydaje się najważniejsze.

Podstawowe cechy krypto zostały przedstawione na przykładzie BitCoina. Należy jednak wiedzieć, że istnieją setki, jeśli nie tysiące wirtualnych walut. Występują między nimi spore różnice. Niektórych wcale nie trzeba kopać.

Bitcoin (BTC) to najbardziej znana kryptowaluta na świecie. Za jej powstanie uważa się 2009 rok, kiedy został wykopany pierwszy blok, a już kilka miesięcy później pojawiło się pierwsze notowanie Bitcoina na giełdzie. Kolejny rok był bardzo znaczący dla rozwoju waluty, ponieważ została wykonana pierwsza płatność: za dokładnie 10000 Bitcoinów zostały kupione dwie pizze. Na tamten moment wartość tych Bitcoinów wynosiła 40 dolarów. Dziś idzie w setki milionów dolarów. Również w 2010 roku też powstała pierwsza giełda kryptowalutowa o nazwie Mt. Gox.

BitCoin – co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty to, najprościej rzecz ujmując, wirtualne waluty. W praktyce oznacza to, że każda z nich przedstawia sobą jakąś wartość. Ich wirtualność wiąże się natomiast z wymogiem dostępu do Internetu. To główny kanał, przez który można je zakupić. Przy używaniu możemy w pewnym stopniu obejść się już bez niego. Istnieją bowiem fizyczne portfele kryptowalutowe. Przypominają one swoją budową popularną swego czasu empetrójkę. Ich funkcja jest jednak zgoła inna – służą do przechowywania środków oraz przeprowadzania wypłat z bitomatów, które do złudzenia przypominają tradycyjne bankomaty.

W przyszłości wszystkie portfele będą tak wyglądać? Źródło: dobry ziomek Michał
W przyszłości wszystkie portfele będą tak wyglądać? Źródło: dobry ziomek Michał

Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście powszechnie znany BitCoin. Pomimo że ma on swoją wysoką wartość wyrażoną w realnych pieniądzach, nie zapłacimy nim w zwyczajnych sklepach. Jeśli chcemy coś kupić, konieczne będzie zamienienie kryptowaluty na gotówkę np. we wspomnianym już bitomacie. Innym sposobem robienia zakupów za BTC i inne wirtualne waluty jest dogadanie się z kimś na zapłatę właśnie tego typu środkami. Nie ma żadnego problemu, aby przesłać komuś dowolną ilość krypto. Uwaga! Proces ten jest nieodwracalny. Decydując się na to, nie będzie możliwości skorzystania z chargebacku. Chociaż za BitCoiny można kupić różne towary i usługi (np. wakacje), mało kto się na to decyduje. Kryptowaluty są traktowane jako inwestycja, a nie popularny środek płatniczy.

Ilość Bitcoinów jest ograniczona do dokładnie 21 milionów. Obecnie wydobyto około 18 milionów. Według szacunków maksymalna ilość monet zostanie wykopana dopiero po 2100 roku. Nie wszystkie rodzaje krypto są ograniczone co do swojej ilości. Wydaje się jednak, że najistotniejsze i najbardziej pożądane są właśnie te limitowane. Dlaczego? W ich przypadku nie można uruchomić drukarki, która zrobi „brrrrrrr” i wypluje z siebie kolejne miliardy coinów bez pokrycia, tak jak się to robi przy tradycyjnych banknotach. Z uwagi na to, wirtualne waluty są częściej porównywane do złota niż do zwykłych pieniędzy.

Zanim przejdziemy do dalszej części, musimy wyjaśnić kolejne pojęcie. Mowa o blockchainie. Łańcuch bloków, bo tak brzmi dosłowne tłumaczenie, można porównać do lokomotywy z ograniczoną (BitCoin) lub nieograniczoną ilością wagonów. Każdy z nich posiada unikalne oznaczenie. W momencie, gdy wykupimy jeden z takich bloczków-wagonów lub tylko jego fragment, nikt inny nie będzie mógł po niego sięgnąć. Sama Wikipedia objaśnia blockchain tak: „zabezpieczenie kryptograficzne ciągu bloków do przechowywania danych”.

Z seedem (coś na wzór loginu) wiąże się ciekawostka. Jest on generowany automatycznie i składa się z długiego ciągu losowych wyrazów w języku angielskim. Przykładowo fragment loginu mógłby wyglądać więc tak: „owl keyboard orange Cyberpunk2077 movie chair”. Najlepiej byłoby nauczyć się go na pamięć. W takim przypadku pomocna może okazać się metoda zapamiętywania polegająca na stworzeniu prostej historii. Dla przywołanego fragmentu mogłaby ona brzmieć tak: „sowa grała na klawiaturze z pomarańczowym podświetleniem w Cyberpunka 2077, a potem oglądała film siedząc na krześle”.

Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?
Kryptowaluty i tokeny NFT to przyszłość gier?

O technologii blockchain słyszał już niemal każdy – kojarzy się ją z kryptowalutami. To jedna strona medalu, bowiem po drugiej są tokeny NFT, które mogą stać się przyszłością gier, zwłaszcza tych sieciowych. Kto bowiem nie chciałby zarabiać na graniu?