Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Felietony

Felietony 10 grudnia 2020, 14:55

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Niemal zawalił szkołę przez Settlersy II.

Cyberpunk 2077 już jest. A ja się pytam, gdzie jest Dying Light 2?

Cyberpunk 2077 spóźnił się kilka razy, ale w końcu możemy w niego grać. Tymczasem Dying Light 2, jak się wydaje, zapadł się pod ziemię. Co się dzieje i kto wybrał lepszą strategię?

Już jest. Cyberpunk nie tylko trafił w ręce graczy, ale też bije rekordy, jeśli chodzi o liczbę równocześnie grających na Steamie. Jednocześnie sieć zalewają kolejne screeny i klipy z glitchami. Ewidentnie widać, że to nie ten stan techniczny, w którym ktokolwiek chciałby wypuszczać grę. A gdzie jest Dying Light 2?

Na kanale Dying Lighta na YouTubie filmy pojawiają się regularnie. Ostatnie 24 dotyczą jednak nowości w pierwszej części gry. Ostatni materiał o „dwójce” pokazano 26 sierpnia 2019 roku. Ostatni news na temat tej produkcji opublikowaliśmy na naszym portalu 23 czerwca 2020 roku i był on, no cóż, niepokojący.

Warto wspomnieć, że pierwszy Dying Light wciąż jest popularny. Na Steamie, kiedy piszę te słowa, gra w niego prawie 12 tysięcy osób.

Według zapowiedzi Dying Light 2 ma być bardzo ambitnym projektem. - Cyberpunk 2077 już jest. A ja się pytam, gdzie jest Dying Light 2? - dokument - 2020-12-10
Według zapowiedzi Dying Light 2 ma być bardzo ambitnym projektem.

Nie bez powodu przywołałem Cyberpunka na początku tego tekstu. Oba studia, Techland i CD Projekt RED, swoje poprzednie duże gry wypuściły na rynek w 2015 roku. Dying Light zadebiutował parę miesięcy przed Wiedźminem 3. Oba studia stworzyły też dodatki do swoich tytułów. Techland tylko jeden i to raczej mniejszy niż Krew i wino do Wiedźmina 3, za to wrocławianie publikowali bardzo dużo drobnych aktualizacji z wyzwaniami, nową bronią i tak dalej. Teoretycznie więc – skoro CD Projekt sobie poradził i mimo opóźnień wydał grę – pytanie o Dying Lighta 2 wydaje się naturalne.

Problemy?

Niepokoi także fakt, że o nadchodzącym (mamy nadzieję) dziele Techlandu ostatnio jest bardzo cicho. Brak nowych informacji, zwiastunów, pokazów na targach sugeruje, że twórcy jeszcze nie szykują się do premiery. Może to niestety wynikać z tegorocznych doniesień o problemach w trakcie produkcji.

Najpierw w maju trafił do sieci artykuł serwisu PolskiGamedev.pl. Mogliśmy z niego poznać na przykład opinię jednego z twórców, który twierdził, że proces produkcji jest w totalnej rozsypce. Oczywiście dla uczciwości trzeba dodać, że ten sam tekst zawierał także uspokajające wypowiedzi kierownictwa.

Trochę ponad miesiąc po wspomnianym artykule pojawiły się jednak kolejne złe wieści. Chris Avellone, w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne, został odsunięty od projektu. Przypomnę tylko, że legendarny twórca RPG miał odpowiadać za fabułę polskiej gry. Jak duże zamieszanie spowodowało to w procesie produkcji? Możliwe, że spore, choć równie prawdopodobne wydaje się to, że Avellone zdążył już zrobić wszystko, czego od niego oczekiwano. Jeszcze przed tym newsem Tymon Smektała z Techlandu mówił, że Dying Light 2 znajduje się na „ostatnim etapie”. Tylko dlaczego w takim razie o grze jest tak cicho?

A może Techland z dalszymi zapowiedziami czekał, aż ucichnie szum wokół Cyberpunka 2077 i w najbliższym czasie znowu usłyszymy o grze? Może nawet dziś w nocy na Game Awards? To brzmi prawdopodobnie.

TWOIM ZDANIEM

Co sądzisz o crunchu w studiach developerskich?

Ryzyko wliczone w koszta, taka branża.
62%
To niedopuszczalny błąd menedżerów projektu zajeżdżać twóców.
32,7%
To zło konieczne.
3%
Tworzenie bez crunchu to nie tworzenie.
2,3%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Dying Light 2

Dying Light 2

Nowe wideo z Dying Light 2 mnie nie uspokoiło
Nowe wideo z Dying Light 2 mnie nie uspokoiło

Po długim czasie Techland w końcu przerwał milczenie i, prawdę mówiąc, nie czuję się uspokojony. Więcej, chyba właśnie przez ten klip zacząłem się martwić.

Cyberpunk 2077 - najlepsze memy po premierze polskiej superprodukcji
Cyberpunk 2077 - najlepsze memy po premierze polskiej superprodukcji

Nie trzeba było długo czekać na reakcję internautów po premierze Cyberpunka 2077. Zebraliśmy prace domorosłych grafików, którzy postanowili skomentować wydanie polskiej superprodukcji.

12 rzeczy, które powstały szybciej niż Cyberpunk 2077
12 rzeczy, które powstały szybciej niż Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 złapał kolejne opóźnienie. To kazało nam się zastanowić, jak długo już powstaje ta gra i zaczęliśmy porównywać ten okres do... nie właśnie, do wszystkiego, co nam przyszło do głowy.