Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Filmy i seriale 11 października 2020, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Filmowe klapy, które wyszły wszystkim na dobre

O spektakularnych hollywoodzkich porażkach mówi się więcej niż o filmach przyzwoitych, które jednak nigdy nie wzbiły się na sam szczyt. I chociaż nie wszystkie klapy finansowe oznaczały niską jakość, niektóre wyszły kinu (i twórcom) na dobre.

Godzilla (1998)

  1. Co to: Przerośnięta krzyżówka legwana i tyranozaura rodzi dziecko, niszczy wielkie miasto oraz zwiedza kanały; niekoniecznie w tej kolejności
  2. Kto jest za to odpowiedzialny: Roland Emmerich
  3. Budżet: 140 mln dol.
  4. Oceny RT/MC: 15% / 32
  5. Gdzie obejrzeć: Ipla, Chili, iTunes, Rakuten

Bardzo ciężko mi krytykować ten film, bo jako małe dziecko widziałem go w kinie i byłem absolutnie zachwycony. Efektami specjalnymi, scenariuszem i oczywiście samą wielką gadziną. Po latach jednak patrzę na niego bardzo krytycznie. I wcale nie chodzi mi o to, jakim cudem na salę kinową na film o katastroficznej rozwałce wpuszczono dzieci w tym wieku. Dobra, o to też. Przede wszystkim jednak mowa o tym, że Godzilla dzieli z japońskim oryginałem chyba tylko nazwę. Amerykański jaszczur to trochę bardziej zmutowany dinozaur. A tego fani cyklu Rolandowi Emmerichowi wybaczyć nie mogli.

W oczy rzucają się słabo napisane role. Ludzie w filmie zachowują się kompletnie irracjonalnie, a ich losy niespecjalnie widza obchodzą. To akurat również grzech nowszej wersji, ale tam przynajmniej Godzilla jest Godzillą, więc uchybienie to można twórcom wybaczyć. W 1998 do kin trafiła natomiast produkcja, w której nie było niemal nic, co przyciągałoby widza do ekranu. Nawet ryk gadziny był jakiś mało efektowny.

Zostało jeszcze 61% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

81,4%
Marvela
18,6%
DC
Zobacz inne ankiety
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin
Jakie filmy zarabiają nad Wisłą? Hity polskich kin

Wyniki polskiego box office’u mogą zaskoczyć niejednego znawcę rynku amerykańskiego – w czołówce próżno szukać kina superbohaterskiego. Nie brak tu za to przebojów Jamesa Camerona czy ekranizacji prozy Henryka Sienkiewicza i Adama Mickiewicza.

Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy
Wielka klapa, świetny film – dobre dzieła, które zaliczyły finansowe wtopy

Niektóre z kultowych, uwielbianych filmów wcale nie przyniosły twórcom sukcesu kasowego. Przedstawiamy dzieła, które – chociaż świetne – w kinach poległy finansowo, często ze stratami.

Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre
Najgorsze filmy, które obejrzysz z przyjemnością – tak złe, że aż dobre

Słabe aktorstwo, katastrofalne efekty, beznadziejny scenariusz i zero talentu w rękach reżysera. W historii kinematografii powstało naprawdę dużo złych filmów. Ale dobrze wiemy, że są wśród nich filmy tak złe, że aż dobre. Oto 9 z nich.