Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 14 września 2020, 11:46

autor: mikos

Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X?

Xbox Series S wzbudza wiele emocji - konsola tańsza od Xbox One X ma oferować nową jakość? Na pierwszy rzut oka nie wydaje się „next-genowa”, a internauci zastanawiają się, czy w ogóle będzie mocniejsza od Xbox One X, czyli konsoli ubiegłej generacji.

Po zapowiedzi dotyczącej daty premiery oraz ceny Xbox Series S wielu złapało się za głowę, bo jak to możliwe, że konsola nowej generacji może być tak tania? W sieci zaroiło się od opinii, że to świetny ruch, a brak napędu blu-ray zrekompensuje nam Game Pass oraz liczne promocje cyfrowe. Pojawili się jednak tacy, którzy zaczęli głośno zastanawiać się, czy Series S na pewno będzie tak dobry jak próbuje nam to przekazać Microsoft, bowiem za cenę niższą od Xbox One X mamy dostać sprzęt nowej generacji. Gdzie jest haczyk?

Czy użytkownicy najmocniejszej konsoli obecnej generacji mogą myśleć o przesiadce na nową, ale tańszą? - Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-09-14
Czy użytkownicy najmocniejszej konsoli obecnej generacji mogą myśleć o przesiadce na nową, ale tańszą?

Oliwy do ognia dolał Sasan Sepehr, starszy producent techniczny w studiu Remedy Entertainment. Według niego z perspektywy konsumenta jest to świetna informacja, bo w niższej cenie dostanie on sprzęt na lata, ale z zawodowego punktu widzenia Series S jawi się jako „kłopot”. W późniejszej wypowiedzi doprecyzował, że chodzi o kwestie związane z optymalizacją gier pod słabszą wersję konsoli. Inne osoby z branży również nie wypowiadały się zbyt optymistycznie na ten temat. Uzasadnione wydaje się zatem pytanie zadawane przez wielu internautów – czy Xbox Series S będzie lepszy od Xboxa One X? Odpowiedź spróbujemy znaleźć w niniejszym artykule.

Specyfikacja

Porównanie obu konsol zaczniemy od analizy podzespołów, które znajdują się w ich wnętrzu, żeby mieć pojęcie o teoretycznej mocy każdego z Xboxów. Szczegółowe dane techniczne znajdziecie w poniższej tabeli.

 

Xbox Series S

Xbox One X

Procesor

8 rdzeniowy – 16 wątkowy, Zen 2 od AMD, 3.6 GHz / 3.4 GHz

8 rdzeniowy – 8 wątkowy Jaguar (dwa klastry po cztery rdzenie), 2.3 GHz

GPU

AMD RDNA 2, taktowany zegarem 1.565 GHz, 20 jednostek obliczeniowych

AMD, taktowany zegarem 1.172 GHz, 40 jednostek obliczeniowych

Moc obliczeniowa GPU

Ok. 4 TFLOPS

Ok. 6 TFLOPS

Pamięć RAM

10GB GDDR6 (8GB o szybkości 224 GB/s, 2GB o szybkości 56 GB/s)

12GB GDDR5 o prędkości 326GB/s (dla deweloperów udostępnione jest 9GB pamięci)

Dysk

512GB NVMe SSD, 2.4 GB/s w plikach nieskompresowanych, 4.8 GB/s przy plikach skompresowanych

1TB HDD, 5400 obr./min, prędkość ok. 49.5 MB/s

Napęd

Brak

4K Blu-ray

Cena

1349 zł w dniu premiery

2099 zł w dniu premiery

Jak widać, nie w każdej sytuacji lepiej wypada Xbox Series S. Już na pierwszy rzut oka na korzyść One X przemawia pamięć RAM, napęd blu-ray oraz potencjalnie większa moc obliczeniowa GPU. Ale czy na pewno tak jest?

Czekamy teraz na ruch Sony – czy taka będzie reakcja na informację o cenie PS5? - Czy Xbox Series S będzie lepszy od Xbox One X? - dokument - 2020-09-14
Czekamy teraz na ruch Sony – czy taka będzie reakcja na informację o cenie PS5?

Jeśli chodzi o procesor, to mamy tu prawdziwą przepaść – nowsza konsola dysponuje naprawdę mocną jednostką od AMD bazującą na architekturze Zen 2, o wysokim taktowaniu i ze wsparciem wielowątkowości. Powinna sobie spokojnie poradzić z każdą nadchodzącą grą. Tymczasem One X pochwalić może się dużo niżej taktowanym procesorem Jaguar z poprzedniej epoki (okolic 2013 roku), z czasów, gdy AMD mocno odstawało od Intela wydajnością. Jednostka ta jest niskonapięciowa (złośliwi mówią, że to układ laptopowy, co nie do końca jest prawdą), ośmiowątkowa i oparta na niezbyt udanej technologii klastrowej.

W przypadku Xbox One X to właśnie procesor jest wąskim gardłem, bowiem w większości gier ogranicza on dosyć wydajny układ graficzny. Dodajmy, że dzięki znacznemu wzrostowi mocy CPU, gry nie powinny mieć na Xboxie Series S problemu z działaniem w 60 klatkach na sekundę, bo Microsoft nie celuje tutaj w rozdzielczość 4K ani zaawansowane efekty graficzne.

TWOIM ZDANIEM

Który Xbox będzie Twoim zdaniem lepszy/

Xbox Series S
64,5%
Xbox One X
35,5%
Zobacz inne ankiety
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole
PS5 i Xbox Series X - 6 powodów, dla których czekam na nowe konsole

Xbox Series X i PS5 będą miały swoją premierę pod koniec roku. Dlaczego warto rozważyć migrację na nową generację? Oto sześć najważniejszych powodów.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?