Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 11 września 2020, 14:23

autor: rassi

Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze

Składanie swojego pierwszego komputera może być stresującym przeżyciem. Głównie z uwagi na strach wywołany wizją uszkodzenia sprzętu. Jego poziom można zmniejszyć, odpowiednio się przygotowując, chociażby poznając kolejność montażu podzespołów.

Szkół składania peceta jest wiele. Jednak różnią się one przede wszystkim szczegółami jak np. sposobem rozprowadzenia pasty termoprzewodzącej na procesorze, rozmieszczeniem okablowania itp. W tym artykule nie będziemy analizować każdego detalu. Zamiast tego skupimy się na ogólnym zarysie montażu, a w szczególności kolejności, jaką należy przyjąć, żeby cały proces był jak najmniej irytujący dla nowego użytkownika. Jednocześnie zastrzegamy, że nie jest to jedyny, prawidłowy i najlepszy schemat. Z biegiem czasu każdy wypracuje swój własny. Nasz rozkład należy traktować jako jeden z wielu przykładów.

Nie ma jednej prawidłowej kolejności łączenia ze sobą kolejnych części zestawu komputerowego. Jedni wolą zacząć od wkręcenia płyty głównej do obudowy, a inni od montażu na niej procesora wraz z chłodzeniem i dopiero po ukończeniu tej operacji wkładają mobo do „skrzyneczki”. Poniższą instrukcję należy wiec traktować jedynie jako propozycję.

Płyta główna – co i gdzie podłączyć

Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z komputerami. Warto o tym pamiętać, zanim zbyt szybko skrytykuje się bądź, co gorsza, wyśmieje kogoś, kto nie wie, gdzie umieścić procesor lub nie radzi sobie z przykręceniem płyty głównej w obudowie. Nasz poradnik jest skierowany do całkowitych „zielonek” i osób, którym coś dzwoni, ale nie do końca wiedzą, w którym kościele. Ci pierwsi mają szansę zapoznać się z podstawami, a drudzy wzbogacić swoją wiedzę o praktyczne wskazówki.

Montaż PC wymaga skupienia i spokoju, a także dobrze przygotowanego stanowiska pracy. U nas nie zawsze to się udawało… - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Montaż PC wymaga skupienia i spokoju, a także dobrze przygotowanego stanowiska pracy. U nas nie zawsze to się udawało…

Liczba dostępnych złączy na płycie głównej nie jest mała. Rozpoznawanie wszystkich rodzajów i ich zlokalizowanie nie jest łatwe dla niedoświadczonych komputerowców. Mało tego, nawet osoby, które niejednokrotnie składały PC, muszą czasami sięgnąć do instrukcji bądź spędzić dłuższą chwilę na odnalezieniu odpowiedniego portu. Postaramy się pomóc, ale jednocześnie sugerujemy, aby montaż pierwszego zestawu PC odbywał się pod okiem doświadczonego kolegi/koleżanki, bądź był przeprowadzony przez niego/nią. W tym drugim przypadku należy skupić się na obserwacji. Pójściem na łatwiznę jest zlecenie montażu komputera pracownikom sklepu, w którym kupiło się podzespoły. Rozwiązanie wygodne, ale pozbawiające użytkownika dzikiej satysfakcji z samodzielnego poradzenia sobie ze zbudowaniem działającej maszyny.

Płyta główna – instrukcja

Do instrukcji od mobo warto zajrzeć jeszcze przed zakupieniem konkretnego modelu. Jak uzyskać do niej dostęp? Oczywiście przez Internet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „model płyty głównej + manual/instrukcja”. Celem jest m.in. sprawdzenie taktowania pamięci RAM przy konfiguracji z 2, 3 i 4 zapełnionymi bankami. O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze motherboardu? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule: Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu. Instrukcja, już w formie papierowej, może się przydać również po zakupie, przy składaniu peceta, chociażby do sprawdzenia schematu podłączenia panelu przedniego (przycisk power, reset, diody HDD itd.) i w przyszłości np. do ustalenia lokalizacji zworki potrzebnej do zresetowania UEFI (dawny BIOS).

Niedoświadczeni użytkownicy mogą czuć się przytłoczeni ilością złącz, wtyczek i portów na płycie głównej. - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Niedoświadczeni użytkownicy mogą czuć się przytłoczeni ilością złącz, wtyczek i portów na płycie głównej.

Zanim zaczniesz

Komplet kompatybilnych ze sobą podzespołów to nie wszystko, co będzie potrzebne. Przed przystąpieniem do pracy należy zaopatrzyć się w śrubokręt (najlepiej dość długi), alkohol izopropylowy (alternatywą jest spirytus spożywczy), pastę termoprzewodzącą (czasami jest dodawana do chłodzenia CPU), opaski zaciskowe, zwane popularnie trytytkami (lub po prostu trytkami), a także papierowy ręcznik. Można pokusić się także o ubranie niepyłowych rękawiczek i nabycie maty antystatycznej z opaską. Zamiast tego ostatniego wystarczy dotknąć czegoś metalowego np. grzejnika. Pozwoli to rozładować ładunki, które mogły zgromadzić się na skórze, a następnie przenieść na sprzęt.

Konieczne będzie zastosowanie się do zasady: nic na siłę. Przed zainstalowaniem czegokolwiek w slocie należy upewnić się, że wszystko do siebie pasuje. Niektóre wtyczki mają specjalne wypustki i mogą być włożone do gniazda tylko w jeden sposób. Po dopasowaniu może się okazać, że wymagane będzie użycie nieco większej siły, aby wszystko dobrze „siedziało”. Ostrożnie należy postępować także ze śrubokrętem. Śrubki należy przykręcać do momentu napotkania pierwszego, mocniejszego oporu.

Jeśli obudowa pozwala na zarządzanie okablowaniem, warto się na to zdecydować. W praktyce oznacza to możliwość „schowania” wszystkich przewodów za tacką z płytą główną i wyprowadzeniem wtyczek na przód przez wycięte do tego celu otwory. Wspominamy o tym na początku, bowiem musicie mieć to na uwadze przez cały czas. Jeśli chcecie, aby wnętrze Waszego komputera wyglądało schludnie, należy zakryć każdy kabelek, o którym wspominamy w dalszej części poradnika. Po zakończeniu składania dobrze będzie zająć się pospinaniem plątaniny przewodów przy użyciu opasek zaciskowych.

Składanie komputera to nie wyścig, więc nie ma się co specjalnie spieszyć. - Jak prawidłowo zamontować płytę główną w komputerze - dokument - 2020-09-11
Składanie komputera to nie wyścig, więc nie ma się co specjalnie spieszyć.

Płyta główna – wymiana

Motherboard nie należy do najczęściej wymienianych podzespołów. Gracze znacznie chętniej sięgają po kolejne karty graficzne, kostki RAM-u i dyski, które instalują na już posiadanej płycie głównej. Zmiana mobo jest kłopotliwa. Wymaga rozebrania całego peceta i nie zawsze jest potrzebna. Kiedy wymagana będzie wymiana płyty? Oczywistością jest wystąpienie awarii. Nad tym nie będziemy się rozwodzić. Po nową podstawkę będzie trzeba sięgnąć również, gdy zechce się zakupić nowy procesor Intela. Z reguły kolejne generacje wymagają nowej podstawki. Kolejną okazją sprzyjającą zakupowi nowej płyty głównej jest chęć wymiany całego zestawu komputerowego.

Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu
Płyta główna - na co zwracać uwagę podczas zakupu

Niejeden pecetowiec uważa płytę główną za element, na którym może przyoszczędzić. To po części prawda, ale nawet budżetowy model musi być dobrany z głową i pasować do reszty zestawu komputerowego. O czym należy pamiętać, wybierając płytę główną?

Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490
Płyta główna dla wymagających? Patrz: Chipset Intel Z490

Wraz z najnowszymi procesorami Intela z linii Comet Lake-S na rynku pojawiły się także dedykowane im płyty główne. Najbardziej zaawansowanym z proponowanych chipsetów jest Z490. Jak nowa platforma wypada na tle swojej poprzedniczki?