filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 11 kwietnia 2022, 16:30

autor: Marek Jura

13 serialowych postaci, które naprawdę wkurzyły widzów

Serialowi złoczyńcy i antybohaterowie to w rękach twórców idealne narzędzie do antagonizowania widzów. Czasem jednak nawet bohaterowie robią coś, co rozgrzewa fanów do czerwoności.

Spis treści

Berlin – Dom z papieru

  1. Skąd znamy tę postać: Dom z papieru
  2. Czy wcześniej była lubiana: tak
  3. W którym momencie przekroczyła ostateczną granicę (sezon/odcinek): s02e09
  4. Czy udało się jej zrehabilitować: tak

Dom z papier zyskał sympatię widzów nie tylko wizją romantycznego sprzeciwu wobec opresyjnego systemu, ale też wyrazistymi projektami postaci. Jedną z nich jest Berlin – ujmujący elegancją narcyz, któremu Profesor powierzył misję dowodzenia napadem. Potem okazuje się zresztą, że z genialnym pomysłodawcą rabunku łączą go również więzy krwi.

Dlaczego widzowie pokochali Berlina? Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, jego okrucieństwo nie jest wymuszone. Brat Profesora czerpie z napadu autentyczną przyjemność. Nie jest w stanie odczuwać strachu, świetnie sprawdza się w roli charyzmatycznego dowódcy, a na każdą zaczepkę ma przygotowaną kąśliwą ripostę. I potrafi uśmiechać się tak, że nie sposób winić go za najgorsze bezeceństwa.

Dlaczego widzowie znienawidzili Berlina? Chciał zabić Monicę, nie był w stanie zapanować nad swoim egoizmem i zdecydował się wplątać we wszystko nastoletnią Ariadnę. Owszem, dziewczyna zgodziła się na jego propozycję, zrobiła to jednak dlatego, by zwiększyć swoje szanse na przetrwanie. Berlin zaś na sam koniec porwał ją w sam środek strzelaniny, narażając jej życie. Tym ruchem raczej nie zaskarbił sobie sympatii widzów. Tyle że chwilę później, ponosząc bohaterską śmierć, przynajmniej częściowo odkupił winy. Niekoniecznie w oczach Ariadny, ale dużej grupy fanów, domagających się jego powrotu w kolejnych sezonach – już zdecydowanie tak.

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 ukończył filologię na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuje dla GRYOnline.pl prozę, poezję, filmy, seriale oraz gry wideo. Pierwsze kroki w branży dziennikarskiej stawiał zaś jako newsman w lokalnym brukowcu. Prowadził własną firmę – projektował, składał, testował i sprzedawał planszówki. Opublikował kilka opowiadań, a także przygotowuje swój debiutancki tom wierszy. Trenuje sporty walki. Feminista, weganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agentów TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną, mody do gier i pierogi.

więcej