Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 listopada 2020, 10:45

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Najlepsze seriale historyczne na Netflixie i HBO GO

Na kanwie wydarzeń historycznych powstało wiele zajmujących opowieści, także tych, które posłużyły za fabułę seriali. Dziś prezentujemy te, które wydały nam się najciekawsze spośród dostępnych na Netflixie i HBO GO.

Jest coś magicznego w serialach historycznych. Prawie nigdy nie wierzymy im do końca, pojęcie to stało się zresztą zbyt szerokie. Ale ciekawość, jak mogło to wszystko kiedyś wyglądać, pcha nas ku kolejnym produkcjom. Bo podczas seansu nie chodzi o prawdę z dawnych dni, tylko o ten wehikuł czasu, dzięki któremu możemy się przenieść ileś lat wstecz i wyobrazić sobie, jak sami odnajdowalibyśmy się w takiej rzeczywistości (spoiler: prawdopodobnie umarlibyśmy po tygodniu).

I dziś proponujemy Wam zestaw takich właśnie seriali. Twórcy niektórych z nich porwali się na uzyskanie jak największej wiarygodności, inni odpłynęli nieco w stronę krainy fantazji, ale nie aż tak daleko jak – powiedzmy – w Spartacusie, który obok podręczników do historii nawet nie leżał (a dobrze się go oglądało). I tak przed Wami wiele godzin poznawania innych epok w wersji pop. Zapraszamy na historyczną wycieczkę z biurem podróży GRYOnline.pl. Zapnijcie pasy, czekają Was wielogodzinne seanse.

Paru rzeczy tu brakuje, prawda? Zgadzamy się. Na platformach streamingowych dostępnych w Polsce próżno szukać kilku perełek. Ja osobiście tęskno wzdycham do serialu Ripper Street. A co Wy byście dodali do oferty Netflixa czy HBO?

AKTUALIZACJA LISTOPAD 2020

Kilka rzeczy się zmieniło od publikacji tego artykułu, m.in. dodaliśmy nowy serial Netflixa – Barbarzyńcy. Sporo zamieszania narobił też czwarty sezon The Crown, więc odnotowaliśmy i ten fakt.

Dynastia Tudorów (The Tudors)

Konwencja: kostiumowa

Platforma: Amazon Prime (od niedawna)

Żaden król nie rządzi wiecznie. Wraz z końcem panowania niektórych przychodzą wielkie zmiany, rewolucje. Czasy Henryka VIII były przedsionkiem takich właśnie przeobrażeń społecznych, kulturowych i politycznych.

Dynastia Tudorów była odbierana bardzo różnie. Wielu radował ten spektakl zdrady, seksu, przemocy i wielkiej polityki. Inni stwierdzali, że serial żeruje na niskich instynktach odbiorcy. Fakt faktem, żywot Henryka VIII dostarcza materiału na taką właśnie historię, pełną brutalnej i podstępnej walki o władzę, a z drugiej strony pieprzną, pełną romansów, z których część zakończyła się małżeństwem – ostatecznie Henryk VIII ożenił się sześć razy.

Angażująca opowieść oparta na prawdziwych – choć nieco przyciętych i skompresowanych – wydarzeniach w połączeniu z wysoką jakością produkcji (kogoś to dziwi?) wystarczyła, by przyciągnąć widzów przed ekrany i trzymać w napięciu. Przysłużyła się temu również gwiazdorska obsada, w której znalazł się Sam Neill (Jurassic Park) oraz znana z Gry o tron i Wyścigu Natalie Dormer.

TWOIM ZDANIEM

Kto był ciekawszym morskim łupieżcą?

81,4%
Serialowy Ragnar
18,6%
Serialowy kapitan Flint
Zobacz inne ankiety