Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 25 listopada 2020, 17:22

autor: Serek

Facebook Messenger vs. WhatsApp - najlepsze komunikatory

Użytkownicy smartfonów mają do wyboru całe mnóstwo różnego rodzaju komunikatorów. Do najpopularniejszych z nich należą Messenger oraz WhatsApp. Który z nich jest lepszy? A może nasz wybór nie ma większego znaczenia?

Messenger czy WhatsApp? Warto odnotować, że od 2014 roku zarówno Messenger, jak i WhatsApp należą do jednego właściciela - Facebook Inc. Na szczęście nie poskutkowało to fuzją obu aplikacji i stworzeniem „uber-komunikatora” (jeszcze!). Dzięki temu użytkownicy mają wybór (zdecydować się na którąś z opcji lub korzystać z obu), bo zarówno jeden jak i drugi mają swoje mocne i słabe strony. Na wstępie zaznaczam, że skupimy się wyłącznie na mobilnych wersjach obu komunikatorów.

Komunikacja to, według słownika języka polskiego PWN, przepływ informacji między urządzeniami, a także przekazywanie i odbieranie jej w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą. W tej kolejności. Wygląda na to, że dotarliśmy do takiego momentu w historii ludzkości, że komunikacja (oprócz środków lokomocji) nieodłącznie kojarzy się z rozwojem technologii oraz przekazywaniem treści za pomocą pośredniczącego sprzętu/aplikacji, a nie twarzą w twarz. W zaistniałych okolicznościach należy odpowiedzieć sobie na jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie: co jest lepsze, Messenger czy WhatsApp? A potem zacząć analizę.

Obie aplikacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród posiadaczy smartfonów. Numerem jeden na świecie jest WhatsApp, ale Messenger również może pochwalić się pokaźną grupą użytkowników. „Zieloni” zdominowali tereny Azji, Ameryki Południowej, Afryki oraz po części Europy. Niebieska ikonka jest chętniej naciskana w Ameryce Północnej, Australii czy Skandynawii. Według serwisu Statista, WhatsApp ma miesięcznie 2 mld aktywnych użytkowników na całym świecie, podczas gdy Messenger „zaledwie” 1,3 mld. Ten sam serwis podaje, że WhatsApp jest najpopularniejszą aplikacją w aż 128 krajach.

Dogadajmy się. - Facebook Messenger vs. WhatsApp - najlepsze komunikatory - dokument - 2020-11-25
Dogadajmy się.

W naszym kraju zdecydowanie bardziej przyjął się Messenger. Według danych z końcówki 2019 roku korzysta z niego blisko 14 mln Polaków (źródło: NapoleonCat). WirtualneMedia podają, że na drugim miejscu jest WhatsApp z wynikiem 9 mln użytkowników. Największy przyrost komunikator ten zanotował w okresie od grudnia 2018 do grudnia 2019. W tym czasie baza WhatsAppa powiększyła się o 3,85 mln osób (źródło: Gemius).

Swego czasu stworzyliśmy kompleksowy przegląd wszystkich najważniejszych funkcji Messengera. W obszernym artykule zajęliśmy się także najczęstszymi problemami oraz ich rozwiązaniami i odpowiedzieliśmy na pytania, które bardzo często są zadawane przez osoby zaczynające korzystać z komunikatora. Wszystko to i więcej znajdziecie pod tym linkiem. Kilka przydatnych sztuczek poznacie także na naszym kanale YouTube: GRYOnline Technogie.

Najpopularniejszym serwisem społecznościowym w Polsce jest Facebook. Korzysta z niego 16 mln użytkowników (dane z Digital in 2020 Global Overview, We Are Social, Hootsuite). Zapewne duża popularność Messengera wśród naszych rodaków wynika właśnie z przywiązania do Facebooka jako całości. Pamiętacie czas, kiedy tłumnie zastąpiliśmy Gadu-Gadu oraz Naszą Klasę właśnie „fejsem”? W tamtym momencie Messenger zyskał sobie rzeszę użytkowników, bo łączył w sobie dwa istotne aspekty - społeczny i komunikacyjny. FB + komunikator sprawdzał się zarówno w pracy, jak i w kontaktach towarzyskich. Dopiero od jakiegoś czasu można było zaobserwować pewien zwrot w stronę WhatsAppa (czy innych alternatyw), widoczny szczególnie u ludzi używających komunikatorów mobilnych do pracy.

Co ciekawe, sam po raz pierwszy spotkałem się z tematem WhatsAppa dzięki mojej mamie. Otóż okazuje się, że aplikacja jest szalenie popularna wśród osób, które na co dzień kontaktują się ze znajomymi z innych krajów. Mojej mamie apkę pokazała przyjaciółka mieszkająca w Niemczech. I nie ma w tym nic dziwnego, bo u naszych zachodnich sąsiadów praktycznie nikt nie korzysta z Messengera, właśnie na rzecz „łozepa” (oni tak mówią, serio).

Wygoda użytkowania i interfejs

W tym temacie możemy zaobserwować spore różnice pomiędzy aplikacjami. Domyślny wygląd Messengera jest nieco jak styl skandynawski w wykańczaniu wnętrz. Przejrzystość oraz biel wylewające się z ekranu (no chyba, że włączymy tryb ciemny). Nieco inaczej jest w przypadku WhatsAppa, który również nie stroni od bieli, ale po wejściu w konkretną konwersację atakuje nas jarmarczną paletą barw. Na szczęście posiada funkcję ustawienia tapety, co zdecydowanie umila korzystanie z aplikacji. Co na to Messenger? Opcji zmiany na dowolne tło nie uświadczymy, ale za to jest tryb ciemny, który naprawdę robi robotę. I to nie tylko w nocy. Sam korzystam z niego cały czas, bo po prostu świetnie wygląda.

Zarówno Messenger jak i WhatsApp należą do „rodziny” Facebooka. | Źródło: Justin Sullivan - Getty Images News/Thinkstock. - Facebook Messenger vs. WhatsApp - najlepsze komunikatory - dokument - 2020-11-25
Zarówno Messenger jak i WhatsApp należą do „rodziny” Facebooka. | Źródło: Justin Sullivan - Getty Images News/Thinkstock.

Dodatkową zaletą Messengera są niewątpliwie dymki czatu (na Androidzie). Wiem, zdaję sobie sprawę, że wiele osób na nie narzeka, ale potrafią być przydatne, szczególnie kiedy czytamy lub pracujemy na telefonie, a równocześnie chcemy uczestniczyć w konwersacji. Niestety, wraz z tą zaletą, pojawia się problem - dymki mają tendencję do zacinania się oraz skutecznie obciążają pamięć operacyjną naszego sprzętu. Pod tym względem lepiej sprawdza się WhatsApp, który informuje nas o kolejnej wiadomości za pomocą krótkiego komunikatu na górze ekranu (tak jak Messenger na iOS). Możemy bezpośrednio odpowiedzieć lub „wejść” w wiadomość. To jednak zmusza nas do chwilowego przełączenia się z wykonywanej akurat czynności.

Można odnieść wrażenie, że Messenger stara się (z ogromnym naciskiem na słowo „stara”) być bardziej „user-friendly”. Dzięki integracji z Facebookiem możemy łatwo sprawdzić czyjś profil, obejrzeć relacje czy zareagować na wiadomość emotikonem. Z drugiej strony WhatsApp jest bardziej konkretny - każda ikona czy opcja odpowiada pojedynczej funkcji. Między innymi dlatego pokochały go mamy i ciotki z Niemiec.

WhatsApp jest najpopularniejszą obecnie aplikacją mobilną. | Źródło: https://rysujefejsbuki.pl - Facebook Messenger vs. WhatsApp - najlepsze komunikatory - dokument - 2020-11-25
WhatsApp jest najpopularniejszą obecnie aplikacją mobilną. | Źródło: https://rysujefejsbuki.pl

Messenger Lite

Warto również wspomnieć o Messengerze w wersji Lite. Jest to znacznie „lżejsza” wersja aplikacji, którą powinni docenić posiadacze smartfonów z mniejszą wydajnością. Aplikacja nie posiada wszystkich funkcji podstawowej wersji. Różnicą jest chociażby fakt, że każde wysyłane zdjęcie nie jest automatycznie zapisywane w pamięci. Podobnie jest z gifami. Zabrakło również opcji udostępnienia lokalizacji. Tak czy inaczej, nie skreślałbym z góry edycji Lite, bo jeśli zależy Wam wyłącznie na wymianie wiadomości, jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Aha, ale zapomnijcie o grach i „okienkach” relacji.

TWOIM ZDANIEM

Messenger czy WhatsApp - który lepszy?

64,5%
WhatsApp
35,5%
Messenger
Zobacz inne ankiety
Elon Musk poleca Signal, dlaczego warto go posłuchać
Elon Musk poleca Signal, dlaczego warto go posłuchać

WhatsApp jest obecnie mocno krytykowany za zmianę regulaminu, która martwi użytkowników. Alternatywą może być Signal, o którym w ostatnich dniach zrobiło się naprawdę głośno, m.in. za sprawą Elona Muska. Aplikacja zbiera doskonałe opinie wśród ekspertów

Czego lepiej nie publikować na Facebooku?
Czego lepiej nie publikować na Facebooku?

Dlaczego korzystając z Facebooka warto zachować umiar i zdrowy rozsądek? Jak robić to z głową? Podpowiadamy, czego lepiej nie publikować i jakich informacji nie udostępniać.

Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft
Jakie dane zbiera o nas Facebook, Google i Microsoft

Wielkie (złe?) korporacje przejmują władzę nad światem, ale robią to w sposób, którego nie przewidzieli nawet najwięksi czarnowidzowie i sceptycy technologii. Facebook, Google czy Microsoft podsłuchują, wiedzą o nas wszystko i… co z tym robią?