Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 13 kwietnia 2021, 09:38

Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów

Brak dźwięku w komputerze to powszechny problem, który najczęściej pojawia się po instalacji Windows 10 lub aktualizacji systemu. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty w serwisie?

O tym, jak ważny jest dźwięk w komputerze, przekonujemy się najmocniej, gdy go zabraknie. Przyczyn problemu może być cała masa. Pocieszające jest to, że często się one powtarzają i w większości przypadków możemy przywrócić dźwięk bez potrzeby udawania się do specjalistycznego serwisu. To właśnie w tym celu powstało nasze kompendium wiedzy na temat diagnostyki problemów z brakiem dźwięku i radzeniu sobie z nimi.

Problemy z audio można podzielić na dwie główne grupy. W pierwszej z nich znajdziemy te softwarowe; zalicza się do nich np. brak odpowiednich sterowników i niepoprawna konfiguracja urządzenia w systemie operacyjnym. W drugim worku mieszczą się problemy natury sprzętowej. Mamy tu na myśli fizyczne uszkodzenie głośników, słuchawek, kart dźwiękowych, przewodów łączących urządzenie odtwarzające dźwięk z komputerem i innych elementów składających się na pecetowy/laptopowy system audio.

To, że nie słyszymy charakterystycznych odgłosów powiadomień systemu operacyjnego, YouTube zamienia się w nieme kino, a w grach zaczyna brakować nam odgłosów wystrzału, ma zazwyczaj miejsce tuż po nowej instalacji Windowsa. Szczególnie zagubione w świecie ciszy mogą czuć się osoby, które po raz pierwszy w życiu przeprowadziły taką operację. Sytuacja ta jest jednak coraz rzadsza. Z pomocą przyszedł bowiem sam Microsoft, który zadbał o to, aby wraz z instalacją plików systemowych dograły się odpowiednie, podstawowe sterowniki do niemal wszystkich popularnych urządzeń. W przeszłości było jednak inaczej i jeśli na jakimś starym laptopie zainstalujemy Windowsa XP (ktoś go jeszcze pamięta?) przywita nas głucha cisza.

Gdy gramy dźwięk wydaje się mało ważny, ale szybko dochodzimy do innego wniosku, gdy go zabraknie. - Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów - dokument - 2021-04-13
Gdy gramy dźwięk wydaje się mało ważny, ale szybko dochodzimy do innego wniosku, gdy go zabraknie.

W obecnych czasach znacznie częściej będziemy mieć do czynienia z problemami typu „wczoraj wszystko działało, a dziś nie ma dźwięku”. Jakim cudem – mógłby ktoś zapytać – one powstają? Sprawa nie jest wcale taka oczywista. Może to być następstwem wymiany podzespołów, fizycznego uszkodzenia urządzenia odtwarzającego lub przewodu (albo jak kto woli kabla), zainstalowania nowego oprogramowania, które powoduje konflikt, a nawet aktualizacji systemu Windows 10. Microsoft oprócz tego, że pomaga, potrafi czasami także znacznie utrudnić życie użytkownikowi komputera.

Poprawne zdiagnozowanie tego, co dolega naszemu komputerowi to połowa sukcesu. Tylko wtedy możemy odpowiednio zareagować na problem braku dźwięku i wdrożyć niezbędne czynności, aby go przywrócić. Zarówno jedno, jak i drugie wymaga nierzadko sporej, komputerowej wiedzy i doświadczenia.

Najlepiej więc będzie postawić na sprawdzone rozwiązania i zapoznać się z naszym poradnikiem. Został on podzielony na dwie części. W pierwszej z nich skupiliśmy się na wykryciu i rozwiązaniu najczęstszych, sotfwarowych problemów stojących za brakiem dźwięku w komputerze. Druga dotyczy tych sprzętowych.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive USB
Jak zainstalować Windows 10 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10.

Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu
Granie w bezprzewodowych słuchawkach nabiera sensu

Trafiły do nas ostatnio słuchawki bezprzewodowe z donglem USB-C. Na pierwszy rzut oka nie jest to może ekscytujący temat, ale patent w praktyce sprawdza się rewelacyjnie, bo zapewnia łączność z PC i wszystkimi konsolami – także z PS5 i Series X.

Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10
Najlepsze sztuczki Windows 10 | TOP 10

Codzienna praca z Windows 10 może odbywać się jeszcze sprawniej. Wystarczy zapoznać się tymi z dziesięcioma funkcjami. Wszystkie z nich łączy to, że pozwalają uprzyjemnić i przyśpieszyć pracę na komputerze lub laptopie z zainstalowanym Windowsem 10.