futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 30 października 2019, 11:09

autor: Arkadiusz Dziermański

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Automatyczne aktualizacje Windowsa 10 bywają kłopotliwe. Nie każda poprawka jest dobrze przygotowana i raczej nikt nie chce jej instalować do momentu usunięcia błędów. Sprawdźmy jak w prosty sposób „zdyscyplinować” aktualizacje Windows 10.

Czy aktualizacje Windows 10 da się w ogóle wyłączyć? Czysto teoretycznie istnieje taka możliwość. Wystarczy nie podłączać komputera do Internetu, tak aby nie mógł pobrać aktualizacji. To oczywiście nie jest ani wygodne, ani specjalne mądre. W końcu wtedy nie dałoby się czytać GRY-Online.pl.

Z aktualizacjami jest trochę jak z wirusami – jedynym pewnym zabezpieczeniem jest odłączenie komputera od internetu... - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Z aktualizacjami jest trochę jak z wirusami – jedynym pewnym zabezpieczeniem jest odłączenie komputera od internetu...

Innym ze sposobów jest zmiana typu połączenia z Internetem na tzw. Połączenie taryfowe. Windows „myśli” wtedy, że łączymy się z siecią za pomocą pakietu mobilnego z ograniczonym transferem danych. W trosce o nasze gigabajty system teoretycznie nie powinien wtedy pobierać plików z aktualizacją. Ten patent jednak nie zawsze działa, być może Microsoft odkrył sposób na wykrycie, kto faktycznie korzysta z mobilnej transmisji danych, a kto jest małym kłamczuchem.

Obecnie tak naprawdę jedyną możliwością na uniknięcie aktualizacji Windowsa 10 jest jej odłożenie w czasie. Opcja taka jest możliwa o maksymalnie 35 dni. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale daje wystarczająco dużo czasu, aby poznać opinie na temat nowej kompilacji systemu i zdecydować, czy już chcemy z niej korzystać, czy w przypadku ew. błędów poczekamy na szybką poprawkę. Aby to zrobić należy wejść w Menu Start, następnie [Ustawienia i Aktualizacje], [Zabezpieczenia] i wybrać zakładkę [Windows Update].

W tym miejscu możemy kupić sobie kilka dni wolności od aktualizacji Windowsa 10. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
W tym miejscu możemy kupić sobie kilka dni wolności od aktualizacji Windowsa 10.

Warto również ustawić czas, w którym zazwyczaj używamy komputera, tak aby instalowana aktualizacja nie zaskoczyła nas w momencie, kiedy odejdziemy na kilkanaście minut od komputera. Możemy to zrobić w tym samym miejscu co wstrzymywanie aktualizacji, wybierając opcję „Zmień godziny aktywnego użytkowania”. Niestety możemy wybrać przedział godzinowy nie dłuższy niż 18 godzin.

Dzięki tej opcji może nie wyłączymy aktualizacji zupełnie, ale przynajmniej nie zaskoczą nas one w najgorszym możliwym momencie, kiedy pilnie musimy skorzystać z komputera. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Dzięki tej opcji może nie wyłączymy aktualizacji zupełnie, ale przynajmniej nie zaskoczą nas one w najgorszym możliwym momencie, kiedy pilnie musimy skorzystać z komputera.

Dodatkowo w „opcjach zaawansowanych” przydatne będzie włączenie opcji przypomnienia o konieczności restartu urządzenia. Dzięki temu Windows każdorazowo zapyta nas, czy chcemy ponownie uruchomić komputer. Tutaj również możemy wybrać konkretną porę, do której Windows ma wstrzymać się z instalacją aktualizacji.

Powiadomienie o aktualizacji poinformuje nas, że komputer wymaga ponownego uruchomienia w celu zainstalowania łatek. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Powiadomienie o aktualizacji poinformuje nas, że komputer wymaga ponownego uruchomienia w celu zainstalowania łatek.

Wyłączenie automatycznej aktualizacji Windows 10

Jest jeszcze jeden sposób na zablokowanie aktualizacji Windowsa 10. Po części jest to powielenie powyższych sposobów, choć nieco inną drogą. Ten sposób działa we wszystkich wersjach systemu, również Home.

Edycja rejestru może wydawać się skomplikowaną czynnością dla mniej zaawansowanych użytkowników i zazwyczaj lepiej nie robić tego na własną rękę. Ale spokojnie, jesteśmy z Wami!

Na początek w oknie wyszukiwania (w Menu start lub ikona lupki obok niego) wpisujemy „regedit” i włączamy wyszukaną pozycję. Otworzy nam się okno składające się z dwóch części. Na początek interesuje nas drzewko plików po lewej stronie. Otwierając kolejne foldery musimy przejść ścieżkę - HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

Kiedy już dotrzemy do folderu Windows, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, wybieramy Nowy Klucz i nazywamy go WindowsUpdate (pisany razem).

Dodanie nowego Klucza w rejestrze wygląda jak dodanie folderu w Windowsie. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Dodanie nowego Klucza w rejestrze wygląda jak dodanie folderu w Windowsie.

Czynność powtarzamy, klikając prawym przyciskiem myszy na stworzony folder/klucz WindowsUpdate i ponownie dodajemy nowy klucz o nazwie AU.

Teraz klikamy w utworzony klucz AU. Następnie w prawej części okna klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Nowy oraz Wartość DWORD (32-bitowa). Na koniec zmieniamy jej nazwę na NoAutoUpdate.

Powtarzamy czynność, ale klikając inną opcję. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Powtarzamy czynność, ale klikając inną opcję.

W ostatnim kroku klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na stworzoną pozycję NoAutoUpdate i w otwartym okienku zmieniamy wartość 0 na 1, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK.

Zmieniając wartość z 0 na 1 powiemy systemowi, że chcemy uruchomić stworzoną opcję. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Zmieniając wartość z 0 na 1 powiemy systemowi, że chcemy uruchomić stworzoną opcję.

Teraz pozostało tylko zamknąć okno rejestru oraz ponownie uruchomić komputer.

TWOIM ZDANIEM

Aktualizujesz Windows 10 regularnie?

73,2%
Tak
11,2%
Nie
15,6%
Nie korzystam z Windows 10
Zobacz inne ankiety
Jak usunąć hasło Windows 10 i Windows 11?
Jak usunąć hasło Windows 10 i Windows 11?

Windows 10 i 11 ma kilka mniej lub bardziej irytujących „funkcji”. Jedną z nich jest konieczność podawania hasła podczas logowania do komputera. Nie każdy wie, że da się to łatwo obejść. Sprawdźcie, jak wyłączyć hasło w Windows 10 i Windows 11.

Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB
Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10 i Windows 11.

Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2021 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.