Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie

Hardware

Hardware 30 października 2019, 11:09

autor: orson_dzi

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Automatyczne aktualizacje Windowsa 10 bywają kłopotliwe. Nie każda poprawka jest dobrze przygotowana i raczej nikt nie chce jej instalować do momentu usunięcia błędów. Sprawdźmy jak w prosty sposób „zdyscyplinować” aktualizacje Windows 10.

Czy aktualizacje Windows 10 da się w ogóle wyłączyć? Czysto teoretycznie istnieje taka możliwość. Wystarczy nie podłączać komputera do Internetu, tak aby nie mógł pobrać aktualizacji. To oczywiście nie jest ani wygodne, ani specjalne mądre. W końcu wtedy nie dałoby się czytać GRY-Online.pl.

Z aktualizacjami jest trochę jak z wirusami – jedynym pewnym zabezpieczeniem jest odłączenie komputera od internetu... - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Z aktualizacjami jest trochę jak z wirusami – jedynym pewnym zabezpieczeniem jest odłączenie komputera od internetu...

Innym ze sposobów jest zmiana typu połączenia z Internetem na tzw. Połączenie taryfowe. Windows „myśli” wtedy, że łączymy się z siecią za pomocą pakietu mobilnego z ograniczonym transferem danych. W trosce o nasze gigabajty system teoretycznie nie powinien wtedy pobierać plików z aktualizacją. Ten patent jednak nie zawsze działa, być może Microsoft odkrył sposób na wykrycie, kto faktycznie korzysta z mobilnej transmisji danych, a kto jest małym kłamczuchem.

Obecnie tak naprawdę jedyną możliwością na uniknięcie aktualizacji Windowsa 10 jest jej odłożenie w czasie. Opcja taka jest możliwa o maksymalnie 35 dni. Może nie jest to rozwiązanie idealne, ale daje wystarczająco dużo czasu, aby poznać opinie na temat nowej kompilacji systemu i zdecydować, czy już chcemy z niej korzystać, czy w przypadku ew. błędów poczekamy na szybką poprawkę. Aby to zrobić należy wejść w Menu Start, następnie [Ustawienia i Aktualizacje], [Zabezpieczenia] i wybrać zakładkę [Windows Update].

W tym miejscu możemy kupić sobie kilka dni wolności od aktualizacji Windowsa 10. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
W tym miejscu możemy kupić sobie kilka dni wolności od aktualizacji Windowsa 10.

Warto również ustawić czas, w którym zazwyczaj używamy komputera, tak aby instalowana aktualizacja nie zaskoczyła nas w momencie, kiedy odejdziemy na kilkanaście minut od komputera. Możemy to zrobić w tym samym miejscu co wstrzymywanie aktualizacji, wybierając opcję „Zmień godziny aktywnego użytkowania”. Niestety możemy wybrać przedział godzinowy nie dłuższy niż 18 godzin.

Dzięki tej opcji może nie wyłączymy aktualizacji zupełnie, ale przynajmniej nie zaskoczą nas one w najgorszym możliwym momencie, kiedy pilnie musimy skorzystać z komputera. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Dzięki tej opcji może nie wyłączymy aktualizacji zupełnie, ale przynajmniej nie zaskoczą nas one w najgorszym możliwym momencie, kiedy pilnie musimy skorzystać z komputera.

Dodatkowo w „opcjach zaawansowanych” przydatne będzie włączenie opcji przypomnienia o konieczności restartu urządzenia. Dzięki temu Windows każdorazowo zapyta nas, czy chcemy ponownie uruchomić komputer. Tutaj również możemy wybrać konkretną porę, do której Windows ma wstrzymać się z instalacją aktualizacji.

Powiadomienie o aktualizacji poinformuje nas, że komputer wymaga ponownego uruchomienia w celu zainstalowania łatek. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Powiadomienie o aktualizacji poinformuje nas, że komputer wymaga ponownego uruchomienia w celu zainstalowania łatek.

Wyłączenie automatycznej aktualizacji Windows 10

Jest jeszcze jeden sposób na zablokowanie aktualizacji Windowsa 10. Po części jest to powielenie powyższych sposobów, choć nieco inną drogą. Ten sposób działa we wszystkich wersjach systemu, również Home.

Edycja rejestru może wydawać się skomplikowaną czynnością dla mniej zaawansowanych użytkowników i zazwyczaj lepiej nie robić tego na własną rękę. Ale spokojnie, jesteśmy z Wami!

Na początek w oknie wyszukiwania (w Menu start lub ikona lupki obok niego) wpisujemy „regedit” i włączamy wyszukaną pozycję. Otworzy nam się okno składające się z dwóch części. Na początek interesuje nas drzewko plików po lewej stronie. Otwierając kolejne foldery musimy przejść ścieżkę - HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

Kiedy już dotrzemy do folderu Windows, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, wybieramy Nowy Klucz i nazywamy go WindowsUpdate (pisany razem).

Dodanie nowego Klucza w rejestrze wygląda jak dodanie folderu w Windowsie. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Dodanie nowego Klucza w rejestrze wygląda jak dodanie folderu w Windowsie.

Czynność powtarzamy, klikając prawym przyciskiem myszy na stworzony folder/klucz WindowsUpdate i ponownie dodajemy nowy klucz o nazwie AU.

Teraz klikamy w utworzony klucz AU. Następnie w prawej części okna klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy Nowy oraz Wartość DWORD (32-bitowa). Na koniec zmieniamy jej nazwę na NoAutoUpdate.

Powtarzamy czynność, ale klikając inną opcję. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Powtarzamy czynność, ale klikając inną opcję.

W ostatnim kroku klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na stworzoną pozycję NoAutoUpdate i w otwartym okienku zmieniamy wartość 0 na 1, a następnie zatwierdzamy przyciskiem OK.

Zmieniając wartość z 0 na 1 powiemy systemowi, że chcemy uruchomić stworzoną opcję. - Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10? - dokument - 2019-11-04
Zmieniając wartość z 0 na 1 powiemy systemowi, że chcemy uruchomić stworzoną opcję.

Teraz pozostało tylko zamknąć okno rejestru oraz ponownie uruchomić komputer.

TWOIM ZDANIEM

Aktualizujesz Windows 10 regularnie?

73,7%
Tak
16,5%
Nie korzystam z Windows 10
9,8%
Nie
Zobacz inne ankiety
Jak usunąć hasło Windows 10?
Jak usunąć hasło Windows 10?

Windows 10, jak chyba każdy system operacyjny, ma kilka mniej lub bardziej irytujących „funkcji”. Jedną z nich jest konieczność podawania hasła podczas logowania do komputera. Nie każdy wie, że da się ją dość łatwo wyłączyć.

Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2019 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive USB
Jak zainstalować Windows 10 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10.

Komentarze Czytelników (46)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
30.10.2019 11:35
Arachnos83
👎
Arachnos83
6
Junior

"Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?" - Nie da się. Koniec artykułu. Co za strata czasu.

30.10.2019 11:53
4
odpowiedz
3 odpowiedzi
Gibsonn
73
Generał

To jest najbardziej chore i wnerwiajace w win10, chcesz szybko wylaczyc kopa i wyjsc z domu ale NIE...bo glupi system wymyslil sobie ze cos zaktualizuje bez naszej zgody, co za crap.
NAWET, gdy w opcjach zmienisz zasady pobierania aktualizacji TO I TAK system wie lepiej i zmieni twoje ustawienia wedle wlasnych potrzeb. Czlowieka odpowiedzialnego za takie chamskie zagrywki z wymuszonymi aktualizacjami kazal bym wystawic nago na bazarku.

post wyedytowany przez Gibsonn 2019-10-30 12:01:36
30.10.2019 12:18
odpowiedz
Dawid8910
84
Jestę Hejterę

Plan taryfowy wystarczy włączyć na swoich sieciach i po robocie.

30.10.2019 12:46
4
odpowiedz
7 odpowiedzi
Masa_san
28
Pretorianin

Posiadacze Pro, Enterprise i Education mogą zablokować automatyczne aktualizacje w zasadach grupy. Używam od ponad roku.

post wyedytowany przez Masa_san 2019-10-30 12:47:13
30.10.2019 13:44
Tirka
odpowiedz
Tirka
17
Chorąży

Mi z nieznanej przyczyny gdy tylko pojawi się najmniejsza aktualizacja (choćby windows defendera który aktualizuje się czasem nawet 2 razy dziennie) laptop zaczyna strasznie mulić. Najbardziej irytuje to w trakcie grania albo pracy w photoshopie - robisz swoje, aż tu nagle wszystko zaczyna przymulać. Mam dysk hdd (strasznie beznadziejny) i te aktualizacje mnie strasznie irytują, bo obciążenie dysku skacze do 100% przez nie.

30.10.2019 14:08
SirXan
👎
odpowiedz
SirXan
1
Pretorianin

Ja aktualizuję Windows 10 tylko raz co miesiąca, by zmniejszyć ryzyka błędów z powodu "lenistwo beta-testerów". Aktualizuję Win10 co kilku dni tylko w wyjątkowym sytuacji. Chcę pracować lub grać w spokoju i to bez zakłócenie np. niestabilny FPS w niektórych grach.

Microsoft bardzo źle postąpili, że nie dali nam 100% wolność co do aktualizacji. To my zdecydujemy o tym i ponosimy za to 100% odpowiedzialność za własny PC, a nie Microsoft. Dobrze, że przynajmniej dali nam maksymalny miesiąc, choć mogłoby być lepiej.

post wyedytowany przez SirXan 2019-10-30 14:11:51
30.10.2019 14:33
SpecShadow
😁
3
odpowiedz
7 odpowiedzi
SpecShadow
73
Silence of the LAMs

Uwielbiam czytać te posty ludzi tworzący alternatywny obraz rzeczywistości, gdzie spóźnienie się z instalacją aktualizacji powoduje że komputery automatycznie łapią wirusy.
Tak jakby ich instalacja uodparniała je w 100% na wszystkie dolegliwości. Heh.

30.10.2019 15:02
1
odpowiedz
Dragoon84
48
Pretorianin

Ja lubię aktualizacje Win10 i nie mam z tym problemu xD
Ale za to - po przesiadce na Win10 - mam zabawną sytuację z instalacją sterowników nvidii. Otóż w pełni "działają" mi tylko jedne - z numerem 431.60, a każde inne, jakie zainstaluję, zawieszają mi gry, wywalają błędy Directx itp. Działają tylko te jedne sterowniki, których ostatecznie nie zmieniam już od początku sierpnia. Domyślam się, ze może usunięcie kompletne poprzednich sterów i dopiero wgranie nowych może zniwelować problem, ale nie chce mi się tego robić - tym bardziej, że mam tam ustawienia poszczególnych gier.
Dziwne, bo w Win7 po prostu instalowałem nowe stery i wszystko zwykle działało.

post wyedytowany przez Dragoon84 2019-10-30 15:04:17
30.10.2019 15:07
kęsik
😒
odpowiedz
6 odpowiedzi
kęsik
96
Legend

Obecnie tak naprawdę jedyną możliwością na uniknięcie aktualizacji Windowsa 10 jest jej odłożenie w czasie.

Nope. Wyłączyłem aktualizacje w Usługach i przez ponad 2 lata Win 10 nawet nie próbował mi żadnych aktualizacji pobierać.

30.10.2019 20:21
xand
odpowiedz
1 odpowiedź
xand
61
Pretorianin

Sam na początku stwierdziłem, że nikt mi nie będzie wciskał aktualizacji na siłę więc je odkładałem... problem zaczynał się kiedy nadszedł TEN DZIEŃ, wtedy właśnie dociąganie wszystkich łatek potrafiło zdenerwować.
Jakiś czas temu ustawiłem wszystkie ustawienia aktualizacji na domyślne i system ściąga łatki praktycznie bezszelestnie. Czasem przy wyłączeniu kompa widzę, że zdarło jakąś aktualizację i tyle w temacie... to co tak demonizowałem okazało się prawie niezauważalną usługą.

31.10.2019 08:10
Subversive
odpowiedz
2 odpowiedzi
Subversive
31
Centurion

Na swoim sprzęcie używam aplikacji Windows Update Blocker (Sordum). Jak mam czas na aktualizację to wyłączam blokera i WU działa. A jak czasu nie mam, to system sam za mnie decyzji nie podejmie ;-)

post wyedytowany przez Subversive 2019-10-31 08:10:46
31.10.2019 08:46
Sasori666
odpowiedz
2 odpowiedzi
Sasori666
133
Korneliusz

Najgorzej jak postawisz świeży system, to windows uptade przez kilka dni coś mieli i używa 50% procka.

31.10.2019 09:22
odpowiedz
d1mariusz
28
Chorąży

Problemy z Windows 10 wynikają głównie z braku wiedzy użytkownika. Ludzie w większości nie wchodzą wcale w ustawienia i tylko narzekają. Można lubić 10-ke lub nie, lecz dla gracza alternatywy nie ma. Po prostu gracz szczególnie ten co ma nowe gry powinien mieć windows 10.

31.10.2019 09:58
Ratur13
👎
odpowiedz
2 odpowiedzi
Ratur13
44
Pretorianin

Jakas kompromitacja. Po co to dziadostwo 10 wogole ludzie uzywaja. Nie cenia oni swej wolnosci konsumenckiej, osobistej i wlasnego komputera.
W dodatku aktualizacje sa wadliwe i szpiegowskie. Troche szacunku do samych siebie przyjaciele.

~Uzytkownik Win 7 ze sporadycznymi aktualizacjami.

31.10.2019 14:15
kaszanka9
odpowiedz
kaszanka9
105
Bulbulator

Najlepszą opcją jest jednak przestawienie na połączenie taryfowe, proste i skuteczne, nie zalecam żadnych trwałych modyfikacji czy kombinacji.

Nie ma żadnego sensu całkowite unikanie aktualizacji, to głupota i to szkodliwa, najlepsze rozwiązanie to dać sobie po prostu trochę więcej elastyczności, a to zapewnia połączenie taryfowe.

Mi się nie zdarzyło by to nie zadziałało, a przynajmniej dodatkowo pyta i jest o wiele lepsza kontrola.

Bo najlepiej mieć system zaktualizowany, ale niekoniecznie robić to tak szybko jakby m$ chciał, jednak siedzenie na jakimś starociu wersji win10 to paranoja.

M$ wycofał się zresztą już z wymuszania dużych aktualizacji, więc co najwyżej dostaniecie mniejsze poprawki, a duże i tak musicie potwierdzić chyba, że macie naprawdę starą wersję gdzie zbliża się koniec 18 msc wsparcia, to wtedy nadal wymuszają.

I dobrze, bo od kiedy m$ zaczął wymuszać aktualizacje wraz z win10 to świadomość ludzi o zagrożeniach jest o wiele większa, a sam odsetek dobrze zabezpieczonych win10 o wiele większy, to utrudniło kombinacje przestępcom.

post wyedytowany przez kaszanka9 2019-10-31 14:20:32
31.10.2019 21:13
Maciek_RPG
odpowiedz
Maciek_RPG
47
Centurion

Po aktualizacji Windows 10 parę miesięcy temu przestało działać mi wi-fi, zanim naprawiłem to kosztowało mnie to trochę wysiłku. Za czasów windows 8 2x musiałem robić format po aktualizacji windowsa z powodu bluescreena. Naprawdę nie rozumiem po co są te obowiązkowe aktualizacje. Jak się nie wchodzi na strony porno i nie pobiera plików z mega dziwnych stron to szansa na wirusa jest praktycznie żadna. A produkt w momencie zakupu powinien być kompletny i w pełni funkcjonalny.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze