Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 kwietnia 2020, 11:30

autor: Michał "Pajdos" Pajda

Spoglądam w lustro i wiem, że jestem bohaterem – w końcu uratowałem już setki wirtualnych światów...

Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed

W dobie nieustającego rozwoju gier wideo coraz większym uznaniem cieszy się nowa forma spędzania czasu podczas zabawy w wirtualnych światach. Mowa o e-globtroterstwie, czyli... zwiedzaniu i poznawaniu cyfrowych krain.

E-zwiedzanie przybierać może najróżniejsze formy – czego przykładem jest chociażby... tryb edukacyjny w Assassin’s Creed Odyssey. Już jednak same gry z tego cyklu, nawet bez dodatkowych trybów, są niczym wycieczka w czasie i przestrzeni. Które z miast w serii o odwiecznej walce asasynów z templariuszami warto zwiedzić – i dlaczego? Najlepsze według nas propozycje prezentujemy uszeregowane w kolejności od najmniejszej metropolii do największej.

SKĄD MACIE DANE?

Wielkość miast w kolejnych odsłonach serii Assassin’s Creed nie jest prosta do obliczenia. O ile w Unity czy Syndicacie zajmują one całą mapę, co ułatwia zadanie, o tyle w nowszych częściach to już tylko niewielkie wycinki całości. Fani cyklu poradzili sobie jednak z tym problemem na oficjalnym forum, gdzie obliczyli i zestawili wielkości wszystkich miast, które można zwiedzać w AC. Układając je w kolejności, skorzystaliśmy więc z ich pracy.

Oczywiście to nie są idealne dane, bo nie biorą pod uwagę np. terenów niedostępnych czy obszarów zajętych przez wodę, ale i tak najlepsze, z jakich można było skorzystać.

NIE TYLKO ASSASSIN’S CREED

Rzecz jasna seria Assassin’s Creed nie ma monopolu na przedstawianie historycznych miast w przestrzeni cyfrowej. Wspomnieć wypada chociażby o bardzo dobrym Kingdome Come: Deliverance. Napiszcie w komentarzach, jakie jeszcze cyfrowe metropolie lubicie zwiedzać.

9. Jerozolima

  1. Odsłona gry: Assassin’s Creed
  2. Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: Kopuła na Skale
  3. Stopień ryzyka zwiedzania: znikomy (dopóki dla zabawy albo przez przypadek nie pozbawisz kogoś życia)

WIELKOŚĆ: 100 000 m2

Jerozolima to miejsce uważane przez sporą część ludzkości za święte. Nic dziwnego, zaistniałe w jej murach i okolicach wydarzenia biblijne zmieniły bieg historii, niezależnie od tego, w co wierzymy. Współcześnie jest to jednak miasto, w którym żyją wyznawcy aż trzech religii – judaizmu, islamu oraz chrześcijaństwa. Spacerując uliczkami Jerozolimy, nawet laik dostrzeże ogromny wpływ architektury islamu – i to nie tylko w kontekście budynków sakralnych – czym metropolia ta wyróżnia się na tle chociażby Akki, innego miasta z pierwszej części Assassin’s Creed.

Ciekawe miejsca w Jerozolimie

Na terenie wirtualnej Jerozolimy z Assassin’s Creed, podzielonej na dzielnice dla zamożnych i biedoty, znajduje się co najmniej kilka interesujących miejsc, których pod żadnym pozorem nie wolno przegapić – jeśli tylko ktoś zdecyduje się na uruchomienie gry sprzed kilkunastu lat (chociaż starzeje się ona z godnością, dzięki czemu i dziś można w nią pograć bez bólu zębów).

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, którą koniecznie trzeba zobaczyć, jest tzw. Kopuła na Skale, muzułmańskie sanktuarium wzniesione w VII wieku naszej ery. Nie da się tam wejść. Wspinaczka również nie będzie przeżyciem zapierającym dech w piersiach. Warto się jednak na nią zdecydować, gdyż budowla ta została odwzorowana w grze z należytą starannością i stanowi jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych w całym mieście – sanktuarium usytuowane jest na Wzgórzu Świątynnym, przespacerować się przez które również nie zaszkodzi.

W związku z wydarzeniami fabularnymi przyjdzie nam też zahaczyć o Cytadelę Dawida (po której jednak nie można się wspinać). Interesująco wygląda także bazylika św. Anny – zbudowana na grocie, w której (według wierzeń) na świat miała przyjść patronka świątyni (a przy okazji... babcia Jezusa Chrystusa).

CZY WIESZ, ŻE...

Pierwsza odsłona serii Assassin’s Creed znana jest z bezsensownej liczby znajdziek, które wydają się być umieszczone w losowych i nieprzemyślanych miejscach. W samej Jerozolimie do zebrania jest aż 100 krzyży jerozolimskich – niebieskich sztandarów. Zdobycie okrągłej setki odblokowuje osiągnięcie „Strażnik Czterech Ewangelii”.

  1. Więcej o grze Assassin’s Creed
TWOIM ZDANIEM

W grach wolisz wędrować po fikcyjnych czy prawdziwych miastach?

Prawdziwe, zawsze to iluzja rzeczywistości
77,4%
Fikcyjne, lubię uciekać z rzeczywistości
22,6%
Zobacz inne ankiety
Assassin's Creed: Wersja Reżyserska

Assassin's Creed: Wersja Reżyserska

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed Origins

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Unity

Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed: Syndicate

Assassin's Creed II

Assassin's Creed II

Assassin's Creed: Brotherhood

Assassin's Creed: Brotherhood

AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie
AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie

Ubisoft ujawnił istnienie Assassin's Creed: Infinity – olbrzymiej gry-usługi, której skala ma być nieporównywalnie większa niż jakiejkolwiek wcześniejszej odsłony serii. Niestety, ja raczej po nią nie sięgnę, bo po Odyssey boję się już ogromu Valhalli.

AC Valhalla - tak może wyglądać nowe Assassin’s Creed
AC Valhalla - tak może wyglądać nowe Assassin’s Creed

Ubisoft pokazał pierwszy teaser nowego Assassin's Creed. Plotki i przecieki o podróży do krainy wikingów okazały się prawdziwe. Co to może oznaczać dla graczy?

Asasyńskie miejscówki - najciekawsze lokacje z serii Assassin's Creed
Asasyńskie miejscówki - najciekawsze lokacje z serii Assassin's Creed

Jedna z najważniejszych gier akcji obchodzi właśnie swoje dziesiąte urodziny. A że wspaniałe widoczki zawsze były znakiem markowym cyklu, wybraliśmy dla Was 10 najlepszych lokacji z serii Assassin's Creed.