Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 czerwca 2019, 11:30

autor: Hubert Sosnowski

Szop w przebraniu. Łowca ciastek. Pisuje o grach, filmach i serialach, a zdarza się, że i prozę.

Mroczne horrory i thillery – seriale dla tych, którzy lubią czuć się nieswojo

Wielu z nas lubi się czasem pobać. Mroczne opowieści pozwalają nam w miarę bezpiecznie skonfrontować się z tą potrzebą – i sporo tego typu seriali można znaleźć na platformach streamingowych. Poznajcie najciekawsze z nich.

Groza różne ma oblicza. Czasem takie opowieści mają nas przerazić – nagle naszym najlepszym przyjacielem okazuje się lampka nocna czy latarka i do normalności wracamy dopiero po tygodniu od zakończenia seansu. Kiedy indziej po prostu chcemy poczuć mroczny, niepokojący klimat, doświadczając wytworów dzikiej wyobraźni twórców – są gatunki pozwalające i na to. Zdarza się też, że dostajemy obrazy realistyczne, w których źródłem strachu okazuje się konfrontacja ze złem drzemiącym w ludziach.

Dziś zapraszamy na przekrój rozmaitych odmian serialowej grozy i mroku. Niektóre cykle generują niepokój poprzez trzymanie się rzeczywistości albo ledwie dostrzegalne dotykanie ciemności, inne bezkompromisowo wkraczają do krainy makabry, horroru i fantastyki. Skupiliśmy się na tym, co w Polsce oferują platformy streamingowe, dlatego brakuje paru perełek, chociażby animowanego Spawna, ale i tak wybór jest całkiem spory, a pozycje na naszej liście – nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

COŚ PRZEGAPILIŚMY?

Jeśli czegoś brakuje, dajcie nam i innym czytelnikom o tym znać w komentarzach i napiszcie, dlaczego dany tytuł jest warty obejrzenia.

Hannibal

  1. Tagi: thriller, horror, Hannibal Lecter, foodporn, piękne zdjęcia
  2. Do obejrzenia na platformie: Netflix

Trzeba mieć jaja, żeby porywać się na pewne świętości. Milczenie owiec na podstawie prozy Harrisa to obraz kultowy. Zadecydowała o tym sprawna realizacja, budująca nastrój grozy i niepokoju, a pulsującym sercem tej makabrycznej, psychologicznej gry między dwoma psychopatami i agentką FBI okazał się Hannibal Lecter w niezapomnianej kreacji Anthony’ego Hopkinsa. Aktor ożywił sylwetkę będącego kanibalem psychiatry i uczynił ją ikoniczną. Czarował, nęcił urokiem osobistym i erudycją, a jednocześnie odpychał zimnym, nieludzkim spojrzeniem. Kto raz zobaczył ten film, już go nie zapomni – i nawet w najbardziej dobrotliwej postaci granej przez Hopkinsa dopatrywać będzie się śladów Lectera.

Bryan Fuller, twórca serialu, stanął przed prawdziwym wyzwaniem, ale podołał. Chciał opowiedzieć historię Lectera na nowo i znalazł odpowiedniego człowieka do tej roboty – Madsa Mikkelsena. Skandynawski aktor postawił na jeszcze chłodniejsze podejście do roli. Paradoksalnie jego interpretacja słynnego przestępcy okazuje się bardziej ludzka, choć wciąż przerażająca. Może to kwestia tego, że dzięki serialowej formule Mads dostał więcej czasu ekranowego niż sir Anthony w filmie.

Tak czy inaczej Lecter wciąż zwodzi, prowadzi subtelną grę z obiektami, które go fascynują i są mu do czegoś potrzebne – same zresztą wpadają w jego sieć, jak Will Graham (Hugh Dancy), który przychodzi do Lectera po konsultacje w sprawie polowania na mordercę. Serial zaczyna się w czasach, gdy z wysublimowanych gustów kulinarnych Lectera nikt sobie jeszcze nie zdaje sprawy.

Hannibal zabiera nas w wyjątkowo paskudne rewiry ludzkiej aktywności: bywa krwawy, makabryczny, mroczny. Często też skręca – zwłaszcza w późniejszych odcinkach – w konkretną psychodelię. Serial po trzecim sezonie przerwano, ale zarówno Fuller, jak i Mikkelsen są zainteresowani kontynuacją.

TWOIM ZDANIEM

Jak najczęściej oglądasz seriale?

Nie zwracam uwagi na odcinki, oglądam tyle, ile akurat mam czasu
57,4%
Łykam seriale całymi sezonami naraz
22,4%
Codziennie odcinek albo dwa
16,5%
Jeden odcinek na tydzień
3,6%
Zobacz inne ankiety
Recenzja filmu Psy 3. W imię zasad muszę powiedzieć, że nie jest dobrze
Recenzja filmu Psy 3. W imię zasad muszę powiedzieć, że nie jest dobrze

Psy 3. W imię zasad miały być filmem, który uleczy polskie kino sensacyjne i pokaże reszcie, jak to się robi. Miały być wielkim powrotem. Niestety, tym razem Franz Maurer nie dał rady. Próbował, ale scenariusz Pasikowskiego mu nie pozwolił.

Co po Grze o tron? Oto najciekawsze nadchodzące seriale fantasy
Co po Grze o tron? Oto najciekawsze nadchodzące seriale fantasy

Bezprecedensowa popularność Gry o tron sprawiła, że teraz wszyscy chcą mieć własny serial fantasy. Wyszukaliśmy wszystkie nadchodzące produkcje tego typu, zaczynając od Wiedźmina, a kończąc na planowanych ekranizacjach prozy Stephena Kinga.

Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać
Co Netflix szykuje w 2019 roku? Filmy i seriale, na które warto czekać

Każdy kolejny rok jest dla Netfliksa bardziej pracowity, jeśli chodzi o oryginalne produkcje. Zebraliśmy dla Was 5 najciekawszych seriali i 5 filmów, które powinny pojawić się na platformie do końca roku.