Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 10 czerwca 2019, 12:40

autor: orson_dzi

Xbox Scarlett pozytywnie mnie zaskoczył, ale PS5 łatwo nie odpuści

Podczas trwających targów E3 Microsoft zapowiedział nową konsolę Xbox – Project Scarlett. W teorii zapowiada się bardzo wyrównana walka z Sony i PS5, ale w tym pojedynku hasła 120 FPS, 8K, SSD i ray tracing nie zapewnią wygranej.

AllegroGG Wszystko dla Graczy
Nowe konsole kryją przed nami jeszcze sporo tajemnic. - 2019-06-10
Nowe konsole kryją przed nami jeszcze sporo tajemnic.

Xbox Scarlett to zdecydowanie będzie sprzęt z najwyższej półki, wykorzystujący najnowsze zdobycze technologii. Nie ma wątpliwości, że będzie to świetna maszyna do grania, ale czy będzie w stanie zagrozić pozycji Sony i pokonać nadchodzące PlayStation 5? Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że to konsole Japończyków były dużo częściej wybierane przez graczy. Przyjrzyjmy się bliżej konsoli Microsoftu i spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie – Xbox Scarlett, czy PlayStation 5?

AMD Zen 2 sercem konsoli

Zanim zajmiemy się potencjalnymi funkcjami Xbox Scarlett, rzućmy okiem na jej wnętrze. Microsoft podczas prezentacji oczywiście nie wyłożył wszystkich kart na stół, dlatego też połączmy oficjalne informacje z przeciekami.

Sercem całej konstrukcji będzie procesor AMD Zen 2, czyli układ wykonany w 7 nm procesie technologicznym, który dopiero w najbliższych tygodniach zadebiutuje w komputerach stacjonarnych. Oczywiście w konsoli znajdziemy zupełnie inny, specjalnie przygotowany wariant. Przecieki mówią o 12-rdzeniowej jednostce taktowanej zegarem 3,4 GHz.

Układy AMD będą napędzały Xbox Scarlett oraz PS5. - 2019-06-10
Układy AMD będą napędzały Xbox Scarlett oraz PS5.

Wspierać będzie go układ graficzny AMD Navi - i to w zasadzie wszystko, co wiemy oficjalnie. Według plotek grafika ma być dysponować 16 GB pamięci RAM GDDR6 i osiągać wydajność na poziomie 12 lub nawet ponad 14 teraflopów. Dla porównania najmocniejsza obecnie konsola na rynku, Xbox One X osiąga wydajność 6 teraflopów. Grafika będzie generować obraz o maksymalnej rozdzielczości 8K, w prędkości 120 klatek na sekundę oraz wykorzystujący technologię śledzenia promieni – ray tracing.

PS5 vs Xbox Scarlett - wojna na dyski SSD

Dysk SSD to bardzo ważna część marketingu nowych konsol. To właśnie on ma zapewnić ogromny przeskok pod względem czasu ładowania gier. Takie same rozwiązanie trafi do PlayStation 5 i zgodnie z informacjami przekazanymi przez Sony, czas ładowania gry Spider-Man spadł z 15 sekund na PS4 Pro do zaledwie 0,8 sekundy w PS5. W przypadku Xboxa Scarlett możemy spodziewać się podobnych osiągów. Pojemność dysku pozostaje tajemnicą, choć mówi się o 500 GB oraz opcjonalnej obecności tradycyjnego dysku HDD o pojemności 1 TB.

Microsoft podczas konferencji nie wspominał dużo o pamięci RAM, ale przecieki, które pojawiły się kilka godzin przed premierą mówiły nawet o 28 GB pamięci RAM GDDR6, z czego sam system ma wykorzystywać 4 GB. Zdaniem Microsoftu pamięć nowej konsoli ma być 4 razy szybsza niż ta zastosowana w Xbox One X.

Wsteczna kompatybilność w Xbox Scarlett i PS5!

Możliwość uruchomienia tytułów z poprzednich generacji to bardzo dobra informacja, w zasadzie w przypadku każdej konsoli. Xbox Scarlett pozwoli na uruchamianie gier z poprzednich generacji konsol (aż czterech). Dzięki temu nie trzeba będzie kupować tylko nowych gier lub trzymać w szafie starej konsoli tylko po to, żeby uruchomić na niej ulubiony tytuł sprzed lat.

Na szczęście wsteczna kompatybilność zapowiada się na standard w nadchodzącej generacji konsol. - 2019-06-10
Na szczęście wsteczna kompatybilność zapowiada się na standard w nadchodzącej generacji konsol.

Microsoft nie wspomniał nic o programie na kształt Xbox One X Enhanced. Pozwala on ma uruchamianie starszych gier, ale z lepszą grafiką, dostosowaną do współczesnych wymogów. To tak jakbyśmy uruchomili grę na nowym komputerze, który pozwala na podniesienie poziomu detali z wysokich na ultra. Gdyby podobną rzecz oferował Xbox Scarlett, byłoby to bardzo ciekawe rozwiązanie i duży plus dla konsoli.

TWOIM ZDANIEM

Kto wygra kolejne starcie konsol?

Nowe PlayStation
75,1%
Nowy Xbox
24,9%
Zobacz inne ankiety
Koronawirus a premiera PS5 i Xbox Series X - analizujemy wpływ 2019-nCoV na branżę
Koronawirus a premiera PS5 i Xbox Series X - analizujemy wpływ 2019-nCoV na branżę

Koronawirus zaraził ponad 40 tys. ludzi na całym świecie. W tym momencie możemy już mówić o epidemii, która pośrednio wpływa na nas wszystkich. Także korporacje odczuwają działanie wirusa. Widać to chociażby w branży nowych technologii czy gier.

Zróbmy sobie PlayStation - składamy PC w cenie PS5
Zróbmy sobie PlayStation - składamy PC w cenie PS5

Na temat PlayStation 5 nie ujawniono do tej pory zbyt wielu konkretów, jedno wiemy na pewno: premiera nowych konsol wpłynie też na rynek PC. Czy warto zatem w 2020 roku kupować komputer do gier? Jaki kupić, aby był tak mocny jak PS5?

PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2019 roku
PS4 czy Xbox One? A może Switch? Jaką konsolę kupić w 2019 roku

Pomagamy w wyborze odpowiedniej konsoli - która jest najlepsza na ten moment? Czy czekając na PS5 i Xbox Scarlett jest w ogóle sens kupowania PS4 czy Xbox One?