Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 7 czerwca 2019, 11:55

autor: Osti

Google Stadia może będzie super – ale nie w Polsce

Jeszcze przed E3 Google zaprezentowało usługę Stadia. W teorii wszystko brzmi świetnie: granie w najnowsze tytuły w rozdzielczości 4K i 60 FPS za niecałe 40 zł miesięcznie, na dowolnym urządzeniu - to po prostu bajka. I dla Polaków bajką pozostanie.

Granie na dowolnym ekranie? Pewnie kiedyś się doczekamy... - 2019-06-07
Granie na dowolnym ekranie? Pewnie kiedyś się doczekamy...

Jak to ma działać? Google Stadia nie będzie konsolą, ale bardziej wirtualną platformą, dzięki której użytkownicy mają zagrać w najnowsze produkcje na niemalże dowolnym sprzęcie wyposażonym w ekran. Wszystkie obliczenia konieczne do wygenerowania grafiki wykonywane są na komputerach Google, a do gracza dociera „obraz” rozgrywki. Pierwsze szczegóły dotyczące usługi poznaliśmy w marcu, podczas konferencji Google Keynote. Po niecałych trzech miesiącach w końcu przyszła pora na ujawnienie, co tak naprawdę gigant z Mountain View ma dla graczy w zanadrzu.

Wiele z proponowanych przez Google rozwiązań prezentuje się naprawdę ciekawie (o czym za chwilę), ale przynajmniej jeden aspekt usługi sprawia, że jeszcze przez długi czas nie będzie ona interesowała graczy znad Wisły:

Google Stadia nie będzie dostępna w Polsce.

Początkowo – czyli jeszcze w tym roku – strumieniowanie rozgrywki ma zostać udostępnione w 14 krajach. Oczywiście obiecuje się, że z czasem będzie ich coraz więcej, ale czy (i kiedy) Polska zostanie dopisana do listy? Nie wiadomo.

Nie sprawdzaj. Nie ma tu Polski. - 2019-06-07
Nie sprawdzaj. Nie ma tu Polski.

Po raz kolejny nasz kraj – mimo iż z całkiem sporą liczbą potencjalnych klientów – potraktowany został przez technologicznych gigantów jak <tu wstaw nazwę państwa, które Twoim zdaniem nikogo nie obchodzi> branży. Mam tylko nadzieję, że na Google Stadia nie będziemy czekać tyle co na PlayStation Now (Sony pewnie prędzej zrezygnuje z dalszego rozwoju swojej usługi niż wprowadzi ją do Polski, chociaż podobno cieszy się ona sporym zainteresowaniem). A przecież da się – wystarczy spojrzeć na GeForce NOW.

Sam brak dostępności usługi w naszym kraju nie jest jednak jej jedyną cechą, która może zniechęcić graczy do Stadii…

Dla kogo w ogóle będzie Google Stadia?

Czy strumieniowanie gier faktycznie może zastąpić tradycyjne konsole i komputery gamingowe? Czysto teoretycznie – tak. Jednak zwolennicy frakcji Pecetowej Rasy Panów z pewnością narzekać będą na lagi oraz niższą jakość obrazu. Aktualnie bowiem nawet przy najszybszych łączach spotykać będziemy widoczne na ekraine artefakty czy spadki wydajności – co częściowo potwierdzają dotychczasowe prezentacje Google Stadia.

Póki infrastruktura sieciowa nie zagwarantuje stabilnej rozgrywki na różnych typach urządzeń, strumieniowaniem zainteresowane będą przede wszystkim osoby z bardzo ograniczonym budżetem lub takie, które traktują granie jako swoje bardzo „dorywcze” zajęcie. W końcu zakup Chromecasta to niewielki wydatek, a Stadia ma domyślnie działać także na urządzeniach, które już większość z nas ma w domu – starych komputerach czy smartfonach.

Wszystkim, którzy uważają, że strumieniowanie nie stanie się poważną alternatywą dla konsol i gamingowych komputerów, warto przypomnieć, że z podobnym sceptycyzmem podchodzono raptem kilka lat temu do dystrybucji cyfrowej czy usług VOD typu Netflix…

Google Stadia na pierwszy rzut oka może przypominać „Netfliksa z grami”, jednak różnice są znaczące. - 2019-06-07
Google Stadia na pierwszy rzut oka może przypominać „Netfliksa z grami”, jednak różnice są znaczące.

TWOIM ZDANIEM

Czy jesteś zainteresowany strumieniowaniem gier?

56,6%
Nie, wolę mieć w domu komputer/konsolę
43,4%
Tak, chętnie przetestuję!
Zobacz inne ankiety
Asystent Google po polsku – co to jest i co potrafi?
Asystent Google po polsku – co to jest i co potrafi?

Polska wersja Asystenta Google wzbudza wiele emocji – po sieci krążą liczne, często zabawne, przykłady korzystania z programu. Przyjrzyjmy się dokładniej możliwościom nowej aplikacji Google.

Google Stadia - cena, data premiery, gry i dostępność w Polsce
Google Stadia - cena, data premiery, gry i dostępność w Polsce

Google zaprezentowało swoją usługę strumieniowania gier - Stadia. Czy odniesie większy sukces niż Nvidia z Shieldem i Sony z PlayStation Now? Nowe gry, takie jak Cyberpunk 2077 i Baldurs Gate 3 na pewno pomogą.