Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 6 maja 2019, 15:00

autor: Radosław Wasik

Miłośnik gier wszelakich. Często ich nie kończy, bo ciągle instaluje modyfikacje.

Czekając na Mass Effect 5 - najlepsze mody do space opery BioWare

Na kolejną część serii Mass Effect jeszcze poczekamy. Jeśli w międzyczasie chcecie odpalić którąś ze starszych odsłon, warto zwrócić uwagę na mody, które potrafią odmienić te gry nie do poznania.

Z każdą kolejną częścią seria Mass Effect przeżywała małą rewolucję. Najbardziej erpegowa „jedynka” wprowadziła graczy do świetnego uniwersum, a nieco uproszczona i wzbogacona o elementy zręcznościowe „dwójka” została najcieplej przyjęta przez fanów. Chwilę później otrzymaliśmy Mass Effecta 3, nieodbiegającego poziomem od poprzedniej odsłony cyklu – poza zakończeniem, które rozczarowało część osób. Na spóźniony deser podano jeszcze Andromedę, cierpiącą na syndrom otwartego (i niestety nudnego) świata – po tym daniu wielu fanom dokuczała okropna niestrawność. W skrócie – niesamowita trylogia i słaba próba powrotu.

Hołdem oddanym przez wielbicieli serii jest mnogość stworzonych modyfikacji – i to właśnie nimi zajmiemy się w niniejszym tekście. Każda z części otrzymała przynajmniej po kilka wartych uwagi modów. Pierwsza i druga przeszły głównie graficzną rewolucję (w postaci modów MEUITM czy ALOT), ale nieco zmian w rozgrywce czy dodatkowe spluwy też się tu znajdą. Nie przedłużając – zapraszamy do lektury zestawienia najlepszych modów do Mass Effecta!

CZEGOŚ BRAKUJE?

Warto jeszcze wspomnieć, że artykuł został zainspirowany komentarzem jednego z czytelników o ksywce ste100. Jeśli czegoś Wam w nim brakuje, może dorzucicie od siebie jakieś ciekawe propozycje modyfikacji?

Mody do gry Mass Effect – poprawki graficzne

MEUITM – graficzna rewolucja

MEUITM, a właściwie Mass Effect Updated/Improved Textures Mod wnosi do pierwszej części serii nowe życie. Największe wrażenie robią poprawione tekstury twarzy postaci, ale i ulepszone pancerze czy stroje wpływają na końcowy efekt. Ładniejsi bohaterowie to nie wszystko, bo autor zadbał również o lokacje – podłoża czy ściany są teraz ostrzejsze. Całość uzupełnia podrasowany system oświetlenia, dzięki czemu gra zyskuje filmowy klimat.

INSTRUKCJA INSTALACJI

  1. Pobierz modyfikację.
  2. Wypakuj archiwum i uruchom plik MassEffectModder.exe. Aktywuje się automatyczny instalator.
  3. Gotowe – możesz rozpocząć rozgrywkę.

Ważne! Jeśli chcesz zainstalować również inne mody (nie dotyczy poniższego ALOT-a), zrób to przed instalacją MEUITM. W innym wypadku pliki modyfikacji mogą zostać nadpisane.

ŁADNIEJSZE KOSMITKI

Warty uwagi jest również mod Alien Aliens skupiający się na poprawie wyglądu obcych. Asari wypiękniały, a Turianie przerażają w wyższej rozdzielczości.

ALOT – nowe tekstury

A Lot of Texture jest kolejnym dużym modem graficznym. Choć nie zyskał takiej popularności jak MEUITM, modyfikacja ta okazuje się jak najbardziej warta uwagi. W przeciwieństwie do wspomnianej wyżej modyfikacji ALOT skupia się na dodaniu nowych tekstur, a nie na poprawie istniejących. Twórcy przygotowali wiele autorskich tekstur, ale przywrócili również te ukryte przez BioWare – dzięki temu otrzymujemy mnóstwo nowości. Co ważne, mody ALOT i MEUITM idealnie ze sobą współpracują i tworzą nową jakość oprawy.

INSTRUKCJA INSTALACJI

  1. Pobierz modyfikację.
  2. Wypakuj archiwum i uruchom plik ALOTInstaller.exe. Menedżer instalacji zostanie włączony, a mod ALOT automatycznie zainstalowany.
  3. W uruchomionym menedżerze instalacji ujrzysz listę pomniejszych modyfikacji graficznych. Aby je wprowadzić, kliknij przycisk „Download” przy wybranej pozycji, a pobrany plik przeciągnij do okna menedżera.
  4. Gotowe – możesz rozpocząć rozgrywkę.

Ważne! Modyfikacja ALOT powinna zostać zainstalowana jako ostatnia, czyli po instalacji wszystkich pozostałych modów.

MOŻE NIECO ŚWIATŁA?

Świetnym uzupełnieniem powyższych modów jest ENB or ReShade with SweetFX. Jak większość modyfikacji tego typu projekt ten skupia się na systemie oświetlenia – poprawki dodają grze żywszych kolorów.

TWOIM ZDANIEM

Która część serii Mass Effect była najlepsza?

Mass Effect 2
58,7%
Mass Effect 3
20,6%
Mass Effect
16,5%
Mass Effect: Andromeda
4,2%
Zobacz inne ankiety
Mass Effect: Andromeda

Mass Effect: Andromeda

Mass Effect 3

Mass Effect 3

Mass Effect

Mass Effect

Mass Effect 2

Mass Effect 2

10 gier, które modami zmienisz w Gwiezdne wojny
10 gier, które modami zmienisz w Gwiezdne wojny

Z jakiegoś powodu kiedy tylko pojawia się możliwość tworzenia modów do jakiejś gry, zaraz ktoś wpada na pomysł, żeby wrzucić do niej Jedi, X-Wingi i szturmowców. Mamy dla Was listę najlepszych gier, które możecie zmienić modami w Star Wars.

Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy
Mody do gry Wiedźmin 3 – Dziki Gon ładniejszy i wygodniejszy

Wiedźmin 3 nie może się równać z Gothiciem czy serią Elder Scrolls pod względem modów, ale nie znaczy to, że w 2020 roku nie jesteśmy w stanie uprzyjemnić sobie spotkań z Białym Wilkiem różnymi modyfikacjami.

Czekając na The Elder Scrolls 6 - mody z nowymi krainami do Skyrima
Czekając na The Elder Scrolls 6 - mody z nowymi krainami do Skyrima

W oczekiwaniu na informację o tym, dokąd zabierze nas The Elder Scrolls VI, zapraszamy w podróż po nowych prowincjach uniwersum i nie tylko.