Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 29 lipca 2022, 11:19

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB

Poradnik przedstawiający krok po kroku proces przygotowania bootowalnego pendrive, z którego zainstalować można Windows 10 i Windows 11.

Instalacja Windowsa - temat niby banalny, ale dla niektórych stanowiący szczyt możliwości informatycznych. W dobie Windowsa 98 proces ten był znacznie bardziej skomplikowany i tylko nieliczni „uczeni” potrafili go przeprowadzić… oczywiście to żart, jednak faktem jest, że w dobie Windowsa 10 i Windowsa 11 procedura stała się o wiele prostsza. Temat poruszam, ponieważ mimo wielu filmów instruktażowych na YouTube oraz przeczytania kilku(dziesięciu) wątków na różnych branżowych forach, nie znalazłem niczego na kształt prostego i kompleksowego poradnika, jak przeprowadzić instalację Windowsa 10 i Windowsa 11 z bootowalnego pendrive od początku do końca. W takim razie do dzieła…

AKTUALIZACJA 2022

Poradnik został uzupełniony o instrukcje dotyczące Windows 11. Instalacja najnowszego systemu Microsoftu jest bardzo podobna do procesu instalacji Windows 10, ale jest jednak kilka różnić. Dotyczą one również wymagań sprzętowych i wstępnej konfiguracji. Tekst zaktualizował Mateusz "rassi" Ługowik.

Zainstaluj go poprawnie! - Jak zainstalować Windows 10 i Windows 11 z pendrive USB - dokument - 2022-07-29
Zainstaluj go poprawnie!

Czego będziemy potrzebowali:

  1. komputer z dostępem do Internetu i portem USB (może być kolegi, mamy, taty, wujka i cioci lub nasz obecny, jeśli chcemy po prostu przeinstalować system);
  2. pendrive o pojemności minimum 8GB (najlepiej USB 3.0, wszystkie dane na nim się znajdujące zostaną usunięte!);
  3. komputer na którym chcemy zainstalować naszego Windowsa.

Może na początek wyjaśnię, dlaczego omówię tylko Windows 10 i Windows 11, a pominę używaną jeszcze przez wiele osób „siódemkę”. Żeby uniknąć niepotrzebnej polemiki posłużę się cytatem z oficjalnej strony polskiego oddziału firmy Microsoft: „Firma Microsoft zobowiązała się zapewnić 10 lat pomocy technicznej produktu dla systemu Windows 7, jeśli został on wydany 22 października 2009 roku. Po zakończeniu tego 10-letniego okresu firma Microsoft przestanie świadczyć pomoc techniczną dla systemu Windows 7, aby móc skupić inwestycje na wspieraniu nowszych technologii i wspaniałych nowych możliwości. Zakończenie wsparcie technicznego systemu Windows 7 nastąpi 14 stycznia 2020. Po tej dacie wsparcie techniczne i automatyczne aktualizacje pomagające chronić Twój komputer nie będą już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10 jeszcze przez styczniem 2020 r., aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna pomoc nie będzie już dostępna.”

Szukasz niezawodnego pendrive'a na backup? Dwa razy 64 GB od GoodRam za 59,99 zł

Windows 7 vs Windows 10
Windows 7 vs Windows 10

Który system operacyjny jest lepszy? Czy w 2021 roku nadal warto używać Windowsa 7? A może najwyższy czas dołączyć do użytkowników Windows 10? Na te pytania staramy się odpowiedzieć analizując wady i zalety „okienek” od Microsoft.

Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów
Brak dźwięku w Windows 10 - diagnostyka i rozwiązanie problemów

Brak dźwięku w komputerze to powszechny problem, który najczęściej pojawia się po instalacji Windows 10 lub aktualizacji systemu. Jak sobie z nim poradzić bez konieczności wizyty w serwisie?

Jak tanio kupić Windows 10?
Jak tanio kupić Windows 10?

By cieszyć się grami, poza komputerem musimy posiadać też kompatybilny z nimi system operacyjny. Najlepszą opcją jest obecnie Windows 10, ale soft z pewnością nie należy do najtańszych. Na szczęście są sposoby, by trochę na nim zaoszczędzić.