futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 13 czerwca 2022, 16:45

autor: Jacek "Ramzes" Winkler

Ranking procesorów Intel Core i AMD Ryzen | Czerwiec 2022

W naszym poradniku dotyczącym zakupu procesorów dla graczy polecamy warianty z różnych segmentów cenowych – włącznie z rankingiem wydajności takich modeli jak Intel Core i9-12900K oraz AMD Ryzen 7 5800X3D.

Sprawa jest prosta - procesor stanowi serce każdego komputera i dlatego jest tak ważny. W tym poradniku znajdziecie porównanie najlepszych modeli AMD oraz Intela podzielonych na kilka progów cenowych. Czas odpowiedzieć sobie na pytanie - który procesor jest najlepszy dla graczy?

W naszych rekomendacjach procesorów dla graczy zignorowaliśmy większość najtańszych na rynku procesorów. W dzisiejszych czasach pecet do grania powinien, nawet przy bardzo ograniczonym budżecie, posiadać procesor czterordzeniowy - choćby z uwagi na perspektywiczność. Ponadto zapewnia to sprawniejszą pracę komputera, gdy korzystacie z większej liczby aplikacji działających równolegle. Ograniczyliśmy się również do „współczesnych” modeli na sockecie AM4 dla AMD i LGA 1151/1200/1700 dla Intela.

AKTUALIZACJA 2022

Od czasu ostatniej wersji rankingu z początku 2021 zmieniło się w zasadzie wszystko. Intel zdążył wypuścić 11. i 12. generację swoich produktów. Z kolei czerwoni, czyli AMD skupili się w głównej mierze na dostarczeniu nowych procesorów z serii Ryzen 4000 i 5000, w tym jednego wyjątkowego CPU, które ma szansę wpłynąć na to, jak będą konstruowane jednostki w przyszłości. Przy okazji aktualizowania materiału zdecydowaliśmy się zmienić kategorię cenową z „do 600 zł” na „do 500 zł”. Przebudową zestawienia zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.

Z punktu widzenia gracza teoretycznie karta graficzna jest najważniejszym podzespołem – ale sparowana ze słabym procesorem zwyczajnie się zmarnuje. Źródło: Pixabay - Ranking procesorów Intel Core i AMD Ryzen | Czerwiec 2022 - dokument - 2022-06-13
Z punktu widzenia gracza teoretycznie karta graficzna jest najważniejszym podzespołem – ale sparowana ze słabym procesorem zwyczajnie się zmarnuje. Źródło: Pixabay

Dobrze przeprowadzona modernizacja komputera wiąże się z wymianą najsłabszego elementu konfiguracji lub dodaniem kolejnych. Ulepszenie swojej maszynki oznacza dla wielu graczy nową, mocniejszą kartę graficzną, więcej RAM-u, szybszy procesor z kompatybilną płytą główną i mocniejszy, koniecznie markowy zasilacz, który uciągnie wydajniejsze podzespoły. Często jednak starsze CPU skreśla się zbyt pochopnie, głównie z uwagi na ich wiek. Kiedy gracze zaczynają zastanawiać się nad zakupem lepszych komponentów do swojego komputera? Zazwyczaj myśl ta kiełkuje w głowach, gdy gry działają w niezadowalającej liczbie klatek na sekundę. Wtedy zaczyna się poszukiwanie winowajcy. Najczęściej obrywa się karcie graficznej. Drugi w kolejce jest zazwyczaj procesor. Z kilkuletniego komputera da się „uratować” i przenieść do nowej konfiguracji wiele podzespołów. Wśród nich często jest procesor. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Nowy procesor? Po co, starsze generacje nadal dają radę w grach. Część proponowanych przez nas na kolejnych stronach modeli Intel Core czy AMD Ryzen ma już swoje lata, ale większość z nich na spokojnie daje radę nawet z bardziej wymagającymi grami. Jeśli Twoja maszyna z jakiegoś powodu nie domaga w nowszych produkcjach, być może należy zainwestować w nowe GPU – w takim przypadku radzimy skorzystać z naszego Rankingu kart graficznych.

Powyższy wykres wydajności został stworzony na podstawie danych zebranych przez Tom’s Hardware. Uwaga! Nie uwzględnia on wszystkich jednostek, które pojawiły się w naszym zestawieniu.

Procesory 12. generacji Intel Core są od kilku miesięcy dostępne w sprzedaży i prawdopodobnie spora część zainteresowanych zdążyła nabyć już nowe CPU oraz oczywiście płytę główną. Świeże jednostki działają bowiem na innym sockecie niż wcześniejsza linia – LGA 1700. Potrzeba wymiany płyty głównej stała się w przypadku produktów od „Niebieskich” standardem. Zupełnie inną drogę obrało AMD. Od pierwszych Ryzenów każda kolejna generacja działa w gnieździe AM4, choć czasem trzeba zadbać o aktualizację BIOS-u i odpowiedni chipset (więcej o tym tutaj). Sprawia to, że pod względem ceny platforma „Czerwonych” wydaje się atrakcyjniejsza. M.in. z tego właśnie powodu Ryzeny od AMD dosłownie sprzedają się jak świeże bułeczki, co miewa zresztą regularnie przełożenie na ich dostępność w sklepach. Nie zmienia to jednak faktu, że z procesorów Intela korzysta ponad 67% graczy Steam.

Procesory Intel znajdziesz na Allegro.pl

Procesory AMD znajdziesz na Allegro.pl

Uwaga! Wszystkie procentowe wartości są liczbami, które odpowiadają średniej ilości fps w grach Borderlands 3, Hitman 2, Far Cry 5, Project CARS 3, Red Dead Redemption 2 oraz Shadow of the Tomb Raider. Tytuły działały na PC z Windows 10 i pamięcią DDR4. Wyniki zostały uszeregowane na podstawie danych zebranych z testów przeprowadzonych przez serwisy Hardware Unboxed, Techpowerup oraz Jayztwocents.

Uwaga 2! Kolejność modeli w naszym materiale nie jest przypadkowa. Każda kolejna jednostka jest wydajniejsza niż wcześniejsza. Nijak nie pokrywa się to jednak z cenami! Bardzo często za wolniejsze CPU trzeba zapłacić więcej, bo np. oferuje więcej rdzeni, które nie są wykorzystywane w grach, a co za tym idzie, nie przekładają się one na wyższe osiągi lub dany procesor powoli wychodzi ze sklepów i ze względu na małą dostępność jest droższy. Niekiedy to też sam producent przestrzela z wyceną.

Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023
Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

Tani procesor do gier - Ryzen 3 3100 vs 3300X vs Ryzen 5 3600
Tani procesor do gier - Ryzen 3 3100 vs 3300X vs Ryzen 5 3600

Jeśli chcemy kupić w miarę tani procesor, na którym oprzemy dobry komputer do gier, jesteśmy wręcz skazani na modele spod znaku AMD Ryzen. Sprawdzamy, który opłaca się najbardziej - Ryzen 3 3100, 3300X, czy Ryzen 5 3600.

AMD czy Intel - trudny wybór w 2020 roku
AMD czy Intel - trudny wybór w 2020 roku

W maju tego roku Intel wprowadził na rynek procesory 10. generacji Comet Lake-S, by konkurować z AMD Ryzen z serii 3000. Przyjrzymy się dzisiaj, jak wygląda walka o konsumenta w połowie 2020 roku.