Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 czerwca 2022, 17:00

autor: Adrian Werner

Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Spis treści

Regalia: Of Men And Monarchs – polskie RPG

REGALIA: OF MEN AND MORARCHS W SKRÓCIE

  1. Producent: Pixelated Milk
  2. Platformy: PC, PS4, Switch, XONE
  3. Data premiery: 18 maja 2017
  4. Liczba recenzji na Steamie: 499

Następna propozycja to produkcja rodzima. Grę Regalia: Of Men and Monarchs opracowało bowiem warszawskie studio Pixelated Milk. Łączy ona rozwiązania z klasycznych japońskich taktycznych RPG z rozbudowanymi elementami strategicznymi, dając w sumie bardzo smaczną mieszankę.

Zabawa zaczyna się, gdy bohater odziedzicza królestwo. Kraj jest jednak w ruinie i na nasze barki spada obowiązek przywrócenia mu dawnego blasku. Gracz musi odbudować infrastrukturę, rozruszać gospodarkę, spłacić długi i zneutralizować wszystkie zagrożenia dla swoich rządów.

Jak na klasyczne taktyczne RPG przystało, większość czasu spędzamy na eksploracji, doskonaleniu umiejętności bohaterów i przede wszystkim walce w ramach turowego systemu bitew. Pomiędzy wyprawami zajmujemy się rozwojem kraju, budując nowe struktury, gromadząc surowce, ulepszając technologie oraz nawiązując stosunki dyplomatyczne i handlowe. Oba te aspekty rozgrywki są ze sobą mocno powiązane –decyzje podjęte na jednym z tych pól mają wyraźne skutki na drugim.

Wszystko to zaprezentowane zostało z dużym poczuciem humoru. Postacie są barwne i wzbudzają sympatię, kreskówkowa grafika cieszy oczy, a do tego gra regularnie potrafi doprowadzić do szczerego śmiechu. Ponadto wystarcza na całkiem długo, gdyż przejście kampanii to zadanie na około 30 godzin.

Regalia: Of Men and Monarchs to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. preferujesz taktyczne RPG w japońskim stylu;
  2. cenisz strategie ekonomiczne o budowaniu miast;
  3. a najlepiej, jeśli lubisz oba te gatunki i chcesz gry, która sprawnie je połączy.

Cosmic Star Heroine – szpiegowskie RPG

COSMIC STAR HEROINE W SKRÓCIE

  1. Producent: Zeboyd Games
  2. Platformy: PC, PS4, PSV, Switch
  3. Data premiery: 11 kwietnia 2017
  4. Liczba recenzji na Steamie: 750

Cosmic Star Heroine to propozycja studia Zeboyd Games, czyli zespołu, który wyspecjalizował się w tworzeniu gier zainspirowanych starymi japońskimi RPG.

Poprzednie projekty tego dewelopera, takie jak Cthulhu Saves the World czy trzecia i czwarta część serii Penny Arcade Adventures: On the Rain-Slick Precipice of Darkness, były komediowymi produkcjami. Tym razem autorzy uderzyli w bardziej dramatyczne tony, opracowując grę o tajnej agentce galaktycznego rządu, która zostaje zdradzona przez swoich pracodawców.

Tytuł jest znacznie bardziej rozbudowany i zaawansowany niż wcześniejsze dzieła Zeboyd Games. Kampania okazuje się długa i wielowątkowa, mechanika ciekawsza, a oprawa graficzna stylizowana jest na pozycje z 32-bitowych konsol. Turową walkę uatrakcyjnia spory arsenał wielu ciekawych futurystycznych zabawek. Do tego autorzy pozwoli graczom zarządzać grupą szpiegowską, werbować do niej agentów oraz modyfikować kwaterę główną organizacji.

Cosmic Star Heroine to zdecydowanie najambitniejsza gra w dotychczasowym dorobku studia i jedna z najlepszych zachodnich produkcji inspirowanych jRPG ostatnich lat.

Cosmic Star Heroine to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz jRPG;
  2. masz ochotę na klimaty science fiction;
  3. interesuje Cię rozbudowana fabuła, która nie traktuje o ratowaniu świata.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Zagrasz w któregoś z polecanych przez nas RPG-ów?

W Grimoire: Heralds of the Winged Exemplar
2,2%
W Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book
1,6%
W Dungeon Rats
2,1%
W Regalia: Of Men And Monarchs
4,5%
W Cosmic Star Heroine
1,3%
W Masquerada: Songs and Shadows
1,3%
W Mages of Mystralia
1,6%
W A House of Many Doors
1%
W The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel
4,5%
W Expeditions: Viking
16,2%
W Moonlighter
5,3%
W Vaporum
2,4%
W Tower of Time
8,6%
Nie, nie przekonaliście mnie
47,5%
Zobacz inne ankiety
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

Przegapione gry pierwszej połowy 2021 roku, które warto znać
Przegapione gry pierwszej połowy 2021 roku, które warto znać

Pierwsza połowa roku nie zasypała nas wieloma hitami z segmentu „AAA”. Jak zwykle jednak, na rynku znalazło się wiele pomniejszych, wartych uwagi tytułów. Oto nasza lista przegapionych gier, które warto dorzucić do „kupki wstydu” lub sprawdzić od razu.

17 świetnych gier 2020 roku, które mogliście przegapić
17 świetnych gier 2020 roku, które mogliście przegapić

Wśród Cyberpunkowego zamieszania czy trzystu godzin potrzebnych, by liznąć zawartość Valhalli, sporo tytułów wydanych w zeszłym roku mogliśmy przeoczyć. A niektóre zdecydowanie na to nie zasłużyły. Oto nasza lista niesłusznie przegapionych gier 2020 roku.