Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 21 czerwca 2022, 17:00

autor: Adrian Werner

Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Spis treści

Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book

ATELIER SOPHIE W SKRÓCIE

  1. Producent: Gust
  2. Platformy: PS3, PS4, PSV, PC
  3. Data premiery na PC: 7 lutego 2017
  4. Liczba recenzji na Steamie: 1 815

Ostatnie lata to okres masowej ekspansji japońskich deweloperów na rynku pecetowym. Wciąż pozostaje jednak kilka kluczowych marek, które dostępne są tylko na konsolach. Z tej listy wreszcie mogliśmy skreślić serię Atelier. W lutym 2017 r na pecety trafiła bowiem konwersja wyśmienitego Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book.

Gra kontynuuje tradycje cyklu, oferując mocno nietypowe podejście do gatunku. Produkcja kładzie bowiem bardzo duży nacisk na crafting mający postać mechaniki alchemii. Kluczową rolę odgrywa tu odkrywanie przepisów, gromadzenie składników i przyrządzanie mikstur. Wszystko to nie dzieje się automatycznie i oparte jest na serii rozbudowanych systemów oraz minigierek, zmuszających graczy do dużego wysiłku.

Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book cechuje również ładna kreskówkowa grafika, ciekawa fabuła z sympatycznymi postaciami, obszerna kampania oraz dopracowany turowy system walki. Do tego konwersja na PC jest całkiem udana, stanowiąc w sumie najlepsze wydanie tej gry.

AKTUALIZACJA 2022

Studio Gust wydaje nowe odsłony cyklu praktycznie każdego roku. Od czasu premiery Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book na rynek trafiły również Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey, Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings, Nelke & the Legendary Alchemists: Ateliers of the New World, Atelier Lulua: The Scion of Arland oraz Atelier Ryza: Ever Darkness & the Secret Hideout. Wypuszczono także remaki trzech pierwszych odsłon cyklu.

W 2022 roku światło dzienne ujrzało Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream. Sequel jest dostępny od 25 lutego na PC, PS4 i Nintendo Switch.

Mimo to ze wszystkich najnowszych części serii Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book pozostaje najlepszą propozycją dla nowicjuszy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym cyklem.

Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. uwielbiasz crafting;
  2. szukasz mocno nietypowego RPG, odbiegającego od praktycznie wszystkich innych marek na rynku;
  3. jesteś graczem stricte pecetowym, który od dawna ostrzył sobie zęby na serię Atelier;
  4. masz ochotę odpocząć od dramatycznych fabuł oraz ratowania świata.

Dungeon Rats – taktycznie i hardcore’owo

DUNGEON RATS W SKRÓCIE

  1. Producent: Iron Tower
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: 4 listopada 2016
  4. Liczba recenzji na Steamie: 524

Studio Iron Tower spędziło jedenaście lat na tworzeniu gry Age of Decadence. Po jej premierze autorzy mądrze uznali, że nie ma sensu od razu zabierać się za kolejny projekt o podobnie dużej skali. Zamiast tego postanowili opracować coś mniejszego i tak narodziło się Dungeon Rats.

Produkcja pozwala powrócić do ciekawego uniwersum Age of Decadence, łączącego stylistykę Imperium Rzymskiego z klimatami postapokaliptycznego fantasy. Gracze wcielają się w więźnia, który został skazany na spędzenie reszty życia w kopalni. Kampanię rozpoczynamy więc głęboko pod ziemią i musimy wywalczyć sobie drogę na powierzchnię.

Dungeon Rats postało na fundamentach Age of Decadence, ale jest to mocno odmienna gra. Zamiast rozbudowanej fabuły i pełnej swobody w odgrywaniu roli dostajemy produkcję nastawioną przede wszystkim na walkę. Turowy system potyczek został mocno rozbudowany w porównaniu z poprzednim dziełem studia, zwiększono też znaczenie pozycjonowania jednostek, a do tego kierujemy teraz liczną drużyną.

Gra jest trudna, ale sprawiedliwa. Każde zwycięstwo okupione zostaje sporym wysiłkiem, ale dzięki temu satysfakcja okazuje się ogromna. Dungeon Rats to niezłe i rozbudowane taktyczne RPG, na które powinni zwrócić uwagę fani gatunku.

Dungeon Rats to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. lubisz dungeon crawlery;
  2. jesteś fanem turowych taktycznych systemów walk;
  3. niestraszny Ci wysoki poziom trudności;
  4. w RPG niekoniecznie szukasz fabuły i odgrywania ról;
  5. w Age of Decadence najbardziej podobały Ci się starcia.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Zagrasz w któregoś z polecanych przez nas RPG-ów?

W Grimoire: Heralds of the Winged Exemplar
2,2%
W Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book
1,6%
W Dungeon Rats
2,1%
W Regalia: Of Men And Monarchs
4,5%
W Cosmic Star Heroine
1,3%
W Masquerada: Songs and Shadows
1,3%
W Mages of Mystralia
1,6%
W A House of Many Doors
1%
W The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel
4,5%
W Expeditions: Viking
16,2%
W Moonlighter
5,3%
W Vaporum
2,4%
W Tower of Time
8,6%
Nie, nie przekonaliście mnie
47,5%
Zobacz inne ankiety
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne
Te gry z 2022 roku mogliście przegapić, a są świetne

Serio? Nie znasz Signalis, Tunica czy Pentimenta? Siadaj i czytaj – bo koniecznie trzeba te produkcje poznać! Oto najlepsze gry, których premiera w 2022 roku mogła umknąć Twojej uwadze!

Przegapione gry pierwszej połowy 2021 roku, które warto znać
Przegapione gry pierwszej połowy 2021 roku, które warto znać

Pierwsza połowa roku nie zasypała nas wieloma hitami z segmentu „AAA”. Jak zwykle jednak, na rynku znalazło się wiele pomniejszych, wartych uwagi tytułów. Oto nasza lista przegapionych gier, które warto dorzucić do „kupki wstydu” lub sprawdzić od razu.

17 świetnych gier 2020 roku, które mogliście przegapić
17 świetnych gier 2020 roku, które mogliście przegapić

Wśród Cyberpunkowego zamieszania czy trzystu godzin potrzebnych, by liznąć zawartość Valhalli, sporo tytułów wydanych w zeszłym roku mogliśmy przeoczyć. A niektóre zdecydowanie na to nie zasłużyły. Oto nasza lista niesłusznie przegapionych gier 2020 roku.