Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Planescape Torment: Enhanced Edition Android

Zremasterowana wersja kultowej gry RPG z 1999 roku, opracowana przez studio Beamdog. W porównaniu z oryginałem, produkcja może pochwalić się przede wszystkim poprawioną oprawą graficzną, przebudowanym interfejsem użytkownika oraz odświeżoną ścieżką dźwiękową. Ponadto wprowadzono szereg poprawek w mechanizmach rozgrywki i uporano się z rozmaitymi, mniejszymi lub większymi problemami, jakie trapiły pierwowzór.

RPG, fantasy, klasyczne RPG, reedycje/remastery/remaki, science fiction, widok izometryczny.

Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341887Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341886Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341885Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341884Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341883Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341882Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341881Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341880Planescape Torment: Enhanced Edition - screen - 2017-04-05 - 341879

Beamdog | producent

Beamdog | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Planescape Torment: Enhanced Edition | AND

11kwietnia2017

11kwietnia2017

Google Play

Android
Okładka Planescape Torment: Enhanced Edition (AND)
Planescape Torment: Enhanced Edition

Planescape Torment: Enhanced Edition to zremasterowana wersja kultowego Planescape Torment – gry RPG z 1999 roku opracowanej przez zespół Black Isle Studios. Stworzenie odświeżonej wersji wzięło na swoje barki studio Beamdog, w którego portfolio można znaleźć też chociażby remastery pierwszej i drugiej części serii Baldur's Gate oraz pierwszej odsłony cyklu Icewind Dale. Tytuł został wydany zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach mobilnych.

Fabuła

W odróżnieniu od wcześniejszych remasterów w dorobku studia Beamdog, Planescape Torment: Enhanced Edition na platformie Android nie doczekało się żadnej nowej zawartości fabularnej. Już na wstępie warto nadmienić, że opowiedziana historia ma nieliniowy przebieg, a to, jaką ścieżką podąży, zależy w dużej mierze od podejmowanych przez nas decyzji.

Trafiamy do tytułowego uniwersum Planescape, którego centrum stanowi Sigil – Miasto Drzwi, skąd można trafić w każdy zakątek Wieloświata. Protagonistę poznajemy w momencie, kiedy budzi się w kostnicy – jak się okazuje, nie pierwszy i nie ostatni raz, gdyż po prostu nie może on umrzeć; za każdym razem, gdy poniesie śmierć, ożywa po jakimś czasie. Niestety po każdym takim wydarzeniu bohater traci również pamięć – w chwili rozpoczęcia rozgrywki nie może sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Na szczęście w którymś z poprzednich „wcieleń” Bezimienny wytatuował sobie na plecach szereg wskazówek, które mają mu pomóc w odzyskaniu wspomnień.

Naszym zadaniem jest odkrycie prawdy na temat przeszłości protagonisty, a także poznanie przyczyny jego nieśmiertelności oraz odpowiedzi na wielokrotnie stawiane przed nim pytanie: „Co może zmienić naturę człowieka?”. Heros nie jest osamotniony – od początku podróży towarzyszy mu Morte, czyli latająca, gadatliwa ludzka czaszka, a z czasem dołączają do niego rozmaite barwne osobistości pokroju filozofa-zabójcy Dak'kona, złodziejki Anny lub Nie-Sławy, czyli sukkuba poszukującego duchowego oświecenia.

Mechanika

W Planescape Torment: Enhanced Edition akcja prezentowana jest w widoku izometrycznym. W trakcie zabawy pierwsze skrzypce odgrywa eksploracja, poznawanie historii opowiadanych przez mieszkańców tego pasjonującego świata i wykonywanie zlecanych przez nich zadań. W toku przygody możemy dołączać do różnorodnych frakcji (mogą do nich należeć również postacie wchodzące w skład prowadzonej przez nas drużyny), a od wybranego przez nas ugrupowania zależy charakter Bezimiennego. W przeciwieństwie do rozwiązania znanego choćby z serii Baldur’s Gate, ten ostatni nie jest wybierany przed rozpoczęciem zabawy, lecz stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie naszych poczynań.

Pomimo że od czasu do czasu przychodzi nam toczyć pojedynki z przeciwnikami, walka jest niewielkim ułamkiem rozgrywki i w większości przypadków można jej uniknąć. Jeśli jednak dochodzi już do starcia, kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozmieszczenie towarzyszy na polu bitwy i umiejętne wykorzystanie ich zdolności. W opracowaniu właściwej taktyki bojowej pomocne może okazać się wykorzystanie aktywnej pauzy. Warto nadmienić, że grę oparto na drugiej edycji systemu Advanced Dungeons & Dragons, toteż o powodzeniu podejmowanych przez nas akcji decydują rzuty kośćmi. Poszczególnych członków drużyny rozwijamy dzięki awansowaniu na kolejne poziomy doświadczenia oraz zdobywaniu coraz potężniejszego ekwipunku.

Kwestie techniczne

Choć sfera wizualna oryginalnego Planescape Torment nie zestarzała się tak bardzo, jak mogłoby się wydawać, opracowanie opisywanego tutaj remastera wymagało wprowadzenia kilku zmian i usprawnień. Na potrzeby Planescape Torment: Enhanced Edition poprawiono oprawę graficzną (na PC zagrać można nawet w rozdzielczości 4K), przebudowano interfejs użytkownika oraz odświeżono ścieżkę dźwiękową. Należy też odnotować, że nad częścią nowości czuwał sam Chris Avellone – jego rola ograniczyła się jednak do implementacji poprawek w mechanizmach rozgrywki i uporania się z rozmaitymi problemami, jakie trapiły oryginał.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Planescape Torment: Enhanced Edition

16+

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 czerwca 2017 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (12-18 czerwca 2017 r.)

wiadomość19 czerwca 2017

Miniony tydzień upłynął dla polskich deweloperów głównie pod znakiem E3. Na targach rodzime studia zaprezentowały sporo świeżych materiałów wideo z nadchodzących projektów, takich jak Observer, Agony, Ruiner czy Mosh Pit Simulator. Poza tym CDP zapowiedziało pudełkowe wydanie Planescape: Torment - Enhanced Edition.

Odświeżona wersja Planescape Torment zadebiutowała na PC, Androidzie oraz iOS
Odświeżona wersja Planescape Torment zadebiutowała na PC, Androidzie oraz iOS

wiadomość12 kwietnia 2017

Na rynek trafił Planescape Torment: Enhanced Edition, odświeżona wersja klasycznej gry RPG z 1999 roku. Produkcja studia Beamdog jest dostępna na PC oraz urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android lub iOS.

Nadciąga Planescape Torment: Enhanced Edition [Aktualizacja: Pecetowa wersja gry zadebiutuje w kwietniu]
Nadciąga Planescape Torment: Enhanced Edition [Aktualizacja: Pecetowa wersja gry zadebiutuje w kwietniu]

wiadomość28 marca 2017

Odliczanie, jakie trwało na stronie internetowej planescape.com, zdawało się wskazywać na to, że Planescape Torment doczeka się remake’u z prawdziwego zdarzenia. Wideo, jakie widnieje na oficjalnym youtube’owym kanale studia Beamdog, nie pozostawia złudzeń – Bezimienny powraca.

Nadchodzi remaster Planescape: Torment?
Nadchodzi remaster Planescape: Torment?

wiadomość25 marca 2017

Planescape: Torment prawdopodobnie doczeka się remastera. W sieci pojawiła się bowiem strona odliczająca godziny do ujawnienia nowego projektu marki Planescape i wiemy, że zaangażowane jest w niego studio Beamdog, mające na koncie odświeżone wersje wcześniejszych produkcji bazujących na silniku Infinity Engine.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
21.10.2017 21:09
1
zanonimizowany1216563
13
Pretorianin

Czemu te zaje... te klasyki są tak nisko ocenianie ???