Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Alto's Adventure iOS

Zaliczana do kategorii tzw. endless runnerów prosta gra zręcznościowa, w której wcielamy się w pasterza lam, poruszającego się na snowboardowej desce po ośnieżonych zboczach gór. Podczas zabawy omijamy przeszkody i zbieramy rozsiane po trasie monety, ale także łapiemy uciekające zwierzęta i uciekamy przed goniącymi nas przeciwnikami.

Zręcznościowe, 2D, indie, endless runner.

Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303560Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303559Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303558Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303557Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303556Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303555Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303554Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303553Alto's Adventure - screen - 2015-07-09 - 303552

Snowman | producent

Snowman | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Alto's Adventure | iOS

19lutego2015

19lutego2015

App Store

Apple iOS
Okładka Alto's Adventure (iOS)
Alto's Adventure

Alto’s Adventure to gra zręcznościowa zaliczana do kategorii tzw. endless runnerów. Wcielamy się w niej w pasterza lam, które rozbiegły się po okolicy, a naszym zadaniem jest złapanie wszystkich uciekających zwierząt. Gra została przygotowana z myślą o urządzeniach mobilnych z systemem iOS, a za jej powstanie odpowiada założone w 2012 roku, niezależne studio Snowman.

Mechanika zabawy może budzić skojarzenia z takimi tytułami jak Ski Safari czy Jetpack Joyride. Tym razem jednak, w grze zjeżdżamy na desce snowboardowej po generowanych proceduralnie, ośnieżonych zboczach gór. Podobnie jak w większości popularnych endless runnerów, ruch postaci odbywa się automatycznie, a zadaniem gracza jest unikanie pojawiających się na trasie przeszkód, takich jak przepaście, wystające skały itp. Przy tej okazji wykonujemy też proste ewolucje kaskaderskie, za które gra premiuje nas dodatkowymi punktami.

Podczas zjazdu łapiemy uciekające zwierzęta i kolekcjonujemy złote monety oraz inne dodatki. Od czasu do czasu budzimy też śpiących przeciwników, którzy za wszelką cenę będą starali się nas dogonić i zgładzić. Dodatkową motywację do zabawy stanowią proste wyzwania, takie jak wykonanie podwójnego salta, czy złapanie określonej ilości lam. Dzięki ich zaliczaniu awansujemy i zyskujemy możliwość nabywania dodatkowych gadżetów oraz odblokowania pięciu bonusowych postaci, w tym np. zjeżdżającej na snowboardzie lamy.

Prosta, wektorowa grafika gry i ciepłe, pastelowe tła sprawiają dość minimalistyczne wrażenie. W praktyce jednak gra może pochwalić się dopracowanymi animacjami, bardzo dobrą fizyką oraz zmiennymi porami dnia i warunkami pogodowymi. Mimo stosunkowo prostego pomysłu, jej grywalność i oryginalna oprawa graficzna, przyczyniły się do wyróżnienia Alto’s Adventure m.in. tytułem gry roku 2015 na system iOS.

Minirecenzja Alto’s Adventure – diabeł tkwi w szczegółach…

PLUSY:
  • Udowadnia, że nawet oklepane pomysły mogą być atrakcyjne, jeśli poświęci im się wystarczająco dużo serca;
  • Odpowiednio wyważony poziom trudności oraz wyzwania, które w większości same się zaliczają;
  • Niewielka cena i brak mikrotransakcji;
  • Wciąga.
MINUSY:
  • Mimo wszystko wtórny pomysł.

Alto’s Adventure w zasadzie mogłoby stanowić wodę na młyn dla wszystkich malkontentów, którzy nie sprawdzając co tak naprawdę kryje w sobie dany produkt, pochopnie oceniają „książkę po okładce”. Rzut oka na opis i obrazki w AppStore – i co? I wyłania się kolejny wtórny endless runner, do tego w niezbyt zachęcającej oprawie wizualnej. Nuda… Wystarczy jednak kilka chwil, spędzonych z produkcją studia Snowman, żeby przekonać się w jak wielkim byliśmy błędzie.

OK, pod względem mechaniki Alto’s Adventure nie wnosi do gatunku niczego specjalnie odkrywczego. Mamy bowiem zjazd na desce snowboardowej po ośnieżonych zboczach górskich, podczas którego musimy łapać rozpierzchnięte lamy, kolekcjonować rozsiane po trasie monety, a od czasu do czasu uciekać przed goniącymi nas przeciwnikami. To wszystko już było. Gdzie w takim razie tkwi tajemnica sukcesu gry, która sprawia, że niełatwo się od niej oderwać?

Otóż diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a jednym z nich jest – wbrew pozorom – urzekająca oprawa graficzna, która mimo swej prostoty nadaje rozgrywce niesamowitego klimatu. To, że mamy do czynienia z dość oldskulową, wektorową grafiką nie oznacza bowiem wcale, iż twórcy potraktowali ją po macoszemu. Rozgrywce towarzyszy m.in. zmieniająca się pogoda oraz pory dnia, które co prawda nie mają większego wpływu na jej przebieg, ale nadają całości unikalnego charakteru i sprawiają, że w toku gry nie mamy nawet przez chwilę poczucia wtórności. Jednocześnie zwracają uwagę niezwykle dopracowane detale, takie jak choćby zachowanie szalika – zarówno podczas zjazdu, jak i poszczególnych ewolucji.

Drugim niezwykle istotnym elementem jest odpowiednio wyważony poziom trudności. Mimo, że mamy tu do czynienia z grą typowo zręcznościową, która z założenia wymaga skupienia i sporych umiejętności manualnych, rozgrywka zamiast stresować potrafi wręcz relaksować i poza satysfakcją z pobijania kolejnych rekordów niesie ze sobą przede wszystkim czystą frajdę. Zabawie towarzyszą też dodatkowe wyzwania, takie jak wykonanie salta, czy złapanie odpowiedniej ilości lam. Większość z nich „wpada” jednak automatycznie podczas rozgrywki i nie wymaga specjalnego wysiłku.

Oba wspomniane elementy łączy ponadto coś, czego brak większości współczesnych produkcji (nie tylko mobilnych), a mianowicie fantastyczny klimat. Dodatkowo Alto’s Adventure nie kosztuje dużo i nie drażni żadnymi, nawet najmniejszymi mikropłatnościami. Produkcja studia Snowman udowadnia ponad wszelką wątpliwość, że również i sprawdzone (czy wręcz oklepane pomysły) mogą wciąż stanowić atrakcyjną propozycję dla graczy, jeśli tylko zostaną wystarczająco dopieszczone oraz okupione odpowiednim nakładem pracy. Alto’s Adventure jest doskonałym przykładem wzorcowej gry na urządzenia mobilne, przy której za niewielką cenę można naprawdę mile spędzić czas.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Alto's Adventure

Wymagania wiekowe Alto's Adventure

12+

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Alto's Adventure, Hitman: Sniper i Temple Run 2)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Alto's Adventure, Hitman: Sniper i Temple Run 2)

wiadomość8 czerwca 2016

Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Alto's Adventure, Looty Dungeon, Hitman: Sniper, Solforge czy Temple Run 2.

Alto's Adventure - jedna z ładniejszych gier zeszłego roku w mobilnej perełce
Alto's Adventure - jedna z ładniejszych gier zeszłego roku w mobilnej perełce

wiadomość15 lutego 2016

W kolejnej mobilnej perełce tygodnia prezentujemy Alto's Adventure, czyli wyśmienitego endless runnera z 2015 roku, którym do tej pory mogli się rozkoszować tylko posiadacze sprzętu Apple. Na szczęście od kilku dni gra dostępna jest także na Androidzie.

Najlepsze gry mobilne lutego (Alto’s Adventure, Dark Echo, AG Drive)
Najlepsze gry mobilne lutego (Alto’s Adventure, Dark Echo, AG Drive)

wiadomość3 marca 2015

Omawiamy najlepsze gry mobilne drugiego miesiąca tego roku. Wśród polecanych lutowych pozycji znalazły się takie produkcje jak Alto’s Adventure, Dark Echo, AG Drive czy Heavenstrike Rivals.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz