Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 lipca 2015, 13:16

autor: Adrian Werner

Najlepsze mobilne klony serii Panzer General

W kolejnym krótkim przeglądzie omawiamy najlepsze mobilne strategie turowe zainspirowane klasycznym pecetowym cyklem Panzer General.

Kolejny krótki przegląd postanowiliśmy poświęcić godnym polecenia mobilnym strategiom turowym zainspirowanym klasycznym pecetowym cyklem Panzer General.

Open Panzer

Oczywiście, nie mogliśmy zacząć od żadnej innej produkcji niż Open Panzer. Zgodnie z nazwą jest to odświeżona przeróbka pecetowego Panzer General II, dodatkowo prawdziwie darmowa – pobieracie ją bez opłat i potem nie ma w niej również żadnych mikropłatności ani reklam.

Gra odtwarza wszystko to, za co ludzie pokochali wersję na PC. Otrzymujemy zatem dopracowany turowy system walki i dużą różnorodność misji rozgrywanych w ramach sporego zestawu kampanii, pozwalających objąć dowództwo zarówno nad siłami Aliantów, jak i wojskami państw Osi. Do tego autorom sprawnie udało się przenieść interfejs na ekrany dotykowe.

  1. Open Panzer w App Store (za darmo)
  2. Open Panzer w Google Play (za darmo)

Panzer Corps

Open Panzer, choć wyśmienity, jest tylko odświeżoną wersją produkcji, którą fani gatunku ograli już osiemnaście lat temu. Na szczęście na urządzeniach mobilnych nie brakuje także współczesnych gier tego pokroju. Najbliższą pierwowzorowi jest Panzer Corps. Autorzy nawet nie próbowali ukrywać, że ich głównym celem było stworzenie nieoficjalnej kontynuacji marki Panzer General i wyszło im to wyśmienicie.

Gra oferuje spory wyborór nacji – do zwycięstwa możemy poprowadzić m.in. Polskę, Włochy, Francję, Norwegię, Belgię, USA, Związek Sowiecki, Wielką Brytanię i Niemcy. Autorzy przygotowali scenariusze obejmujące wszystkie okresy II wojny światowej i ponad 800 różnorodnych jednostek. Mechanizmy rozgrywki są banalnie proste do opanowania, ale jednocześnie odnoszenie zwycięstw kosztuje sporo wysiłku, a do tego sztuczna inteligencja potrafi solidnie dać w kość. Nie zabrakło również trybu multiplayer, a dzięki sporej popularności gry nie ma problemów ze znalezieniem chętnych do zabawy.

Panzer Corps posiada mikropłatności, ale wyłącznie w formie dodatków z nową zawartością. Każde rozszerzenie zapewnia kilkadziesiąt godzin rozgrywki i warte jest swojej ceny. W sumie daje to produkcję, która spokojnie starcza na długie miesiące i dla fanów turowych strategii jest to pozycja obowiązkowa. Szkoda tylko, że mogą w nią zagrać wyłącznie posiadacze iPad’ów.

  1. Panzer Corps w App Store (82 PLN)

Frontline: The Longest Day

Panzer Corps to najlepszy mobilny klon Panzer General, ale fakt, że nie jest dostępny dla użytkowników iPhone’ów ani urządzeń z systemem Android powoduje, że warto poszukać godnych uwagi alternatyw dla tego przeboju, a spośród nich najlepszą jest Frontline: The Longest Day.

Produkcja koncentruje się na operacji D-Day, rozpoczętej 6 czerwca 1944 roku. Gracze obejmują dowództwo nad wojskami alianckimi lądującymi w Normandii i muszą przebić się przez pięć obszernych scenariuszy. W starciach bierze udział ponad 80 typów jednostek, w tym lotnictwo i wszystkie one gromadzą doświadczenie, przez co warto dbać o minimalizowanie strat. Turowy system walki jest dość rozbudowany i wymaga stosowania takich taktyk jak kładzenie ognia zaporowego, stosowanie granatów dymnych czy okrążanie wrogów.

Frontline: The Longest Day nie zachwyca rozmachem, ani rewolucyjnymi pomysłami, ale jest solidną turową grą bitewną, realizującą swoją tematykę ze sporym realizmem, a jednocześnie jest produkcją całkiem przyjazną dla nowicjuszy, których może przytłoczyć poziom rozbudowania innych tytułów z tego gatunku.

  1. Frontline: The Longest Day w App Store (12 PLN)
  2. Frontline: The Longest Day w Google Play (12 PLN)

Ground Pounders

Spopularyzowane przez Panzer Generala rozwiązania skutecznie przetrwały próbę czasu i nawet dzisiaj bawią równie dobrze co przed laty, ale nie każda osoba zainteresowana nimi musi mieć ochotę na rozgrywanie bitew z czasów II wojny światowej. Dla graczy szukających bardziej fantastycznych klimatów wyśmienitą propozycją jest Ground Pounders, który odtwarza te mechanizmy w realiach science-fiction.

Gra pozwala wziąć udział w wojnie pomiędzy armiami ludzkości i przypominającymi owady kosmitami znanymi jako Hivers. Możemy pokierować każdą ze stron tego konfliktu, a w potyczkach bierze udział ponad 80 typów jednostek. Starcia toczą się na ziemi, w powietrzu i morzu, a że tłem tego wszystkiego jest obca planeta, pola bitewne są bardzo różnorodne i często w mocno nieprzewidywalny sposób wpływają na przebieg stać. Skala potyczek jest bardzo duża i istotną rolę odgrywa także budowanie fortyfikacji, lotnisk i mostów. Istnieje również możliwość przeprowadzania bombardowań z orbity.

Zabawę urozmaicają elementy karcianki, w ramach których kompletujemy talię pozwalającą wpływać na przebieg potyczek. Wszystkim tym bawimy się w dwóch kampaniach lub w trybie multiplayer. Co ciekawe, możliwe jest toczenie bitew z graczami pecetowymi.

  1. Ground Pounders w Google Play (za darmo)