Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 grudnia 2018, 13:32

autor: Bartosz Krawcewicz

Aktor pozywa Epic Games i 2K Games za kradzież tańca

Alfonso Ribeiro, który w latach 1990-1996 wcielał się w postać Carltona Banksa w serialu komediowym Bajer z Bel-Air, złożył pozew przeciwko Epic Games i 2K Games. Twierdzi, że obie firmy bezprawnie wykorzystały jego charakterystyczny taniec z sitcomu w Fortnite i w serii NBA 2K.

Serial cieszył się dużą popularnością w latach 90. - Aktor pozywa Epic Games i 2K Games za kradzież tańca - wiadomość - 2018-12-18
Serial cieszył się dużą popularnością w latach 90.

Alfonso Ribeiro pozwał firmę Epic Games za to, że bez jego zgody wykorzystała ikoniczny taniec postaci, którą grał w serialu Bajer z Bel-Air (ang. The Fresh Prince of Bel-Air), do stworzenia emotki „Fresh” w grze Fortnite: Battle Royale. Sprawę skomentował prawnik artysty, David Hecht.

Powszechnie wiadomo, że podobieństwo i własność intelektualna pana Ribeiro zostały sprzeniewierzone przez Epic Games w najpopularniejszej obecnie grze wideo na świecie Fortnite.

Epic uzyskał rekordowe przychody z zawartości do pobrania w grze, w tym z emotek takich jak „Fresh”. Mimo tego firma nie rozliczyła się z panem Ribeiro, ani nawet nie poprosiła o zgodę na wykorzystanie jego wizerunku i ikonicznej własności intelektualnej.

Niedługo po złożeniu pierwszego pozwu aktor złożył drugi, identyczny. Tym razem przeciwko firmie 2K Games, która ten sam taniec wielokrotnie wykorzystywała w różnych częściach sportowej serii NBA 2K.

Dwa tygodnie temu raper 2 Milly złożył pozew przeciwko Epic Games, które skopiowało wymyślony przez niego taniec „Milly Rock” na potrzeby emotki „Swipe It” w grze Fortnite. Jak donosi portal TMZ, 2 Milly, podobnie jak Alfonso Ribeiro, w ostatnim czasie pozwał także 2K Games, które podążając śladami Epic Games, bez zgody artysty umieściło „Milly Rock” w serii NBA 2K.

Według amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, artysta nie można rościć sobie praw do pojedynczych kroków tanecznych, a jedynie do całej choreografii. Mimo tego w ciągu ostatniego miesiąca już dwie firmy zostały pozwane za nieautoryzowane umieszczenie cudzych tańców w swoich grach.