Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 18 grudnia 2018, 13:37

autor: Lazlo

Majątek Marka Zuckerberga skurczył się w tym roku o ponad 15 mld dolarów

To nie był dobry rok dla Marka Zuckerberga. Niezbyt udany okres dla Facebooka odcisnął wyraźny ślad na bogactwie jego prezesa oraz założyciela. Szacuje się, że Zuckerberg, którego majątek w głównej mierze opiera się na udziałach firmy, tylko w tym roku stracił ponad 15 miliardów dolarów.

Nie był to dobry rok zarówno dla Facebooka, jak i Marka Zuckerberga. - Majątek Marka Zuckerberga skurczył się w tym roku o ponad 15 mld dolarów - wiadomość - 2018-12-18
Nie był to dobry rok zarówno dla Facebooka, jak i Marka Zuckerberga.

Na początku tego roku majątek prezesa Facebooka, Marka Zuckerberga, szacowany był na ok. 75 miliardów dolarów. Jednakowoż wstępne szacunki sugerują, że dwanaście miesięcy później jego wartość będzie o ponad 15 miliardów dolarów niższa. Wszystko to za sprawą dość negatywnej aury wokół Facebooka, w którym Zuckerberg posiada 13% udziałów. Jak informuje magazyn Money, spośród 500 najbogatszych ludzi na świecie nikt nie stracił w tym roku tak wiele, jak Zuckerberg.

Co się wydarzyło?

Wokół popularnego portalu społecznościowego narosło w tym roku sporo kontrowersji, takich jak skandal Cambridge Analytica (wykorzystywanie danych użytkowników do celów politycznych bez ich zgody), dziury w zabezpieczeniach (ponad 50 milionów użytkowników było narażonych na wyciek prywatnych danych), manipulacje nastrojami wyborczymi w USA przez Rosjan z wykorzystaniem Facebooka czy też wykorzystaniem go jako platformy do szerzenia nienawiści rasowej, która doprowadziła do czystek etnicznych w Myanmarze. Wszystko to powodowało spadki wartości akcji spółki, co przełożyło się bezpośrednio na majątek Zuckerberga.

Bardzo silny wpływ na notowania Facebooka miały także kwestie czysto biznesowe. W lipcu tego roku, po publikacji raportu, z którego wynikało, że nie zostały spełnione oczekiwania dotyczące przychodów w drugim kwartale oraz że odnotowano najniższy przyrost liczby użytkowników w historii portalu, akcje giganta straciły w ciągu jednego dnia aż 24%. Był to najwyższy jednodniowy spadek w historii amerykańskiej giełdy, a sam Zuckerberg stracił na tych zawirowaniach około 17 miliardów dolarów.

To jest wojna!

Jak informowały media, w ubiegłym miesiącu miało dojść do spotkania Zuckerberga z pięćdziesiątką najważniejszych osób z kadry zarządzającej spółką, podczas którego miał on ogłosić, że firma prowadzi teraz „wojnę” i musi zacząć „szybciej posuwać się do przodu”. Słowa te spowodowały spore zamieszanie wewnątrz firmy i doprowadziły do rezygnacji kilku kluczowych osób związanych między innymi platformami Instagram i WhatsApp. Sytuacja samego Zuckerberga w Facebooku jest również niezbyt ciekawa - w październiku pojawiły się pierwsze głosy mówiące, że udziałowcy chcą jego rezygnacji z funkcji prezesa.

Tak kształtowała się fortuna założyciela i prezesa Facebooka na przestrzeni ostatniego roku. - Majątek Marka Zuckerberga skurczył się w tym roku o ponad 15 mld dolarów - wiadomość - 2018-12-18
Tak kształtowała się fortuna założyciela i prezesa Facebooka na przestrzeni ostatniego roku.

Bloomberg wycenia obecnie majątek Zuckerberga na 57 miliardów dolarów, co plasuje go nadal na szóstym miejscu w zestawieniu najbogatszych ludzi świata - przed niegdyś najbogatszym człowiekiem świata Carlosem Slimem i za Amancio Ortegą, baronem branży modowej. Na czele pozostaje prezes Amazona, Jeff Bezos, z majątkiem szacowanym na 132 miliardy dolarów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.