Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 kwietnia 2014, 11:02

autor: Łukasz Szliselman

The Lord of the Rings Online kończy 7 lat

W tym miesiącu mija siódma rocznica wydania The Lord of the Rings Online, udanego MMORPG-a w świecie Władcy Pierścieni. Z tej okazji studio Turbine Entertainment przygotowało dla fanów urodzinowe atrakcje oraz ujawniło swoje plany związane z dalszym rozwojem gry.

7 lat za nami, ale do końca Wojny o Pierścień wciąż daleko

To już siedem lat odkąd na rynku pojawił się The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar, gra z gatunku MMORPG skierowana do fanów twórczości J. R. R. Tolkiena. Czas pokazał, że pomimo silnej konkurencji, LOTRO nie zaginęło w odmętach burzliwej historii gier. Co więcej, produkcji studia Turbine Entertainment udało się na trwałe zapisać do kanonu MMORPG-ów wydanych w pomyślnym dla gatunku pierwszym dziesięcioleciu XXI w., zaraz obok World of Warcraft, Guild Wars czy EverQuest II. Z tej okazji deweloperzy podziękowali wszystkim graczom i nagrodzili weteranów bonusowymi przedmiotami. Twórcy zachęcają również do wzięcia udziału w urodzinowej zabawie w świecie gry, w ramach której przygotowano coś specjalnego. Festiwal rocznicowy rozpocznie się dziś i potrwa do 29 kwietnia.

Tam i z powrotem, czyli krótko o historii

Ciężka dola MMO

Na sukces gier pokroju LOTRO niejednokrotnie przypada kilka porażek. Jedną z wielu produkcji MMO opartych na słynnych uniwersach, którym się nie udało, był Warhammer Online: Age of Reckoning. W grudniu 2013 roku, po pięciu latach obecności na PC, ten abonamentowy tytuł zakończył swój żywot, pozostawiając po sobie grono nieutulonych w żalu fanów.

The Lord of the Rings Online oficjalnie zadebiutowało 24 kwietnia 2007 roku. Było to w czasach, gdy rynkiem MMO niepodzielnie rządził World of Warcraft, a wielu marzyło o zdetronizowaniu owego „króla”. W tamtym okresie każde szanujące się MMO było oparte na abonamentowym systemie płatności (chlubnym wyjątkiem od reguły był Guild Wars), nic dziwnego zatem, że tą samą drogą podążyli twórcy LOTRO. Z czasem jednak postanowili oni udostępnić również opcję free-to-play, co okazało się strzałem w dziesiątkę, jako że po pół roku od wprowadzenia tej decyzji w życie odnotowano trzykrotny wzrost dochodów. Począwszy od jesieni 2010 roku gracze mogą wybierać pomiędzy darmową rozgrywką i opcjonalnymi mikropłatnościami a opłacaniem subskrypcji (identyczny los spotkał m.in. grę Star Wars: The Old Republic w 2012 roku). Wcześniej Turbine Entertainment zdecydowało się na podobny krok w wypadku innej produkcji – Dungeons & Dragons Online.

Dzięki wysiłkom studia Turbine Entertainment (które wcześniej stworzyło serię Asheron's Call oraz Dungeons & Dragons Online), fani uniwersum Władcy Pierścieni po raz pierwszy w historii mogli swobodnie zwiedzać wirtualne Śródziemie, spotkać postaci i miejsca znane z książkowej/filmowej trylogii oraz przeciwstawić się sługusom Saurona ramię w ramię z innymi graczami. Początkowo dostępny obszar obejmował jedynie wschodnią krainę Eriador, lecz wraz z kolejnymi dodatkami był on rozszerzany o kolejne lokacje: krasnoludzką kopalnię Moria (w DLC Mines of Moria wydanym w 2008 roku), zamieszkiwaną przez elfy Mroczną Puszczę (Siege of Mirkwood, 2009) oraz ziemie Rohanu i jego okolice (Rise of Isengard, 2011; Riders Of Rohan, 2012; Helm's Deep, 2013).

Aktualizacja nr 13

Aktualizacja nr 13 pozwoli dobić dogorywającą armię Sarumana

Posiadacze płatnego rozszerzenia The Lord of The Rings Online: Helm’s Deep mogą już korzystać z dobrodziejstw aktualizacji z numerem 13, zatytułowanej The Breaking of Isengard. Nowa łatka fabularna ukazuje bezpośrednie następstwa bitwy o Helmowy Jar – po zwycięstwie pod Rogatym Grodem i spustoszeniu siedziby Sarumana przez Entów, sprzymierzone siły dobra postanawiają ostatecznie dobić osłabione wojska Isengardu. Gracze mogą odwiedzić prastary las Fangorn, gdzie zmierzą się z niedobitkami armii Białego Czarodzieja oraz oczyszczą dom Entów i Huornów z wszelkiego plugastwa.

Patch nr 13 wprowadza również zmiany w systemie wysyłania wiadomości, umożliwia dostosowywanie wyglądu swojego inwentaża oraz dodaje nowe przedmioty do wirtualnego sklepu.

Co dalej? Nowa klasa i kolejne aktualizacje

W tym roku LOTRO doczeka się jeszcze dwóch dużych aktualizacji, stanowiących pomost do kolejnego rozszerzenia, które w 2015 roku przeniesie graczy do atakowanego przez Saurona Gondoru. Za jakiś czas patch Paths of the Dead and Dol Amroth pozwoli graczom przemierzyć wraz z armią umarłych Dolinę Czarnego Korzenia, a następnie, w łatce Pelargir, pokonać korsarzy z Umbaru. Trzecia tegoroczna aktualizacja podniesie limit doświadczenia o kolejne 5 poziomów. Jak zapowiadają twórcy, zawartość ta ma być bezpłatna, ale tylko dla użytkowników VIP.

Jakiś czas temu, ku zaskoczeniu fanów, Turbine Entertainment ujawniło nową klasę postaci. Wiemy już, że mają nią być zmiennokształtni Beoringowie. Na co dzień będą oni odzianymi w lekką zbroję ludzkimi wojownikami, ale ich umiejętnością specjalną będzie przemiana w niedźwiedzia. Więcej szczegółów zostanie ujawnionych za jakiś czas, wraz z postępami alfa i beta testów.

Po wyzwoleniu Rohanu, gracze wyruszą do Gondoru

Prócz wyżej wymienionych nowości, Turbine Entertainment planuje rzecz jasna dalszy rozwój gry, w tym usprawnienie balansu walki czy dodanie maszyn oblężniczych. Twórcy nie przewidują natomiast wprowadzenia większych zmian, jeśli chodzi o domy dla graczy, tłumacząc, że żadne z branych pod uwagę rozwiązań nie sprostałoby oczekiwaniom. Ostatecznie LOTRO jest grą o podróży, więc system mieszkaniowy nie jest najważniejszym aspektem rozgrywki. Pod koniec 2015 roku gracze wezmą udział w decydującym starciu Trzeciej Ery – bitwie o Minas Tirith. Szczegóły na temat przyszłości produkcji znajdziecie w liście otwartym do fanów.

  1. Oficjalna strona gry The Lords of the Rings Online
TWOIM ZDANIEM

Grałeś lub grasz w Lord of the Rings Online?

Tak, jestem aktywnym graczem.
8,8%
Grałem przez jakiś czas kiedy był wyłącznie abonament.
7,7%
Miałem styczność gdy pojawił się model free-to-play.
23,5%
Nigdy w to nie grałem.
60,1%
Zobacz inne ankiety