Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra tekstowa

tekstówka; text game

Gatunek gier bazujących na warstwie tekstowej, uznawany za protoplastę przygodówek. Z uwagi na formę przekazu oraz znaczenie fabuły, tekstówki bywają określane jako interaktywne powieści.

Eksploracja świata gry, podejmowanie działań i rozwiązywanie problemów w grach tekstowych opiera się na komendach słownych; w początkach istnienia gatunku gracz musiał je wpisywać samodzielnie, jednak obecnie – za sprawą wpływu gier paragrafowych – najczęściej wybiera najbardziej mu odpowiadającą opcję spomiędzy kilku dostępnych. Za pomocą komunikatów tekstowych gracz jest również informowany o szczegółach otoczenia i przedmiotów, postaciach niezależnych oraz rozgrywających się wydarzeniach. Współczesne gry tekstowe często zawierają długie partie opisów, mających za zadanie kreować odpowiednią atmosferę.

Tekstówki były popularne w latach 70 i 80. ubiegłego wieku. Wraz z postępem technologicznym w grach tekstowych zaczęły pojawiać się ilustracje. Po spopularyzowaniu interfejsu typu point & click ustąpiły one miejsca klasycznym przygodówkom. Gry tekstowe ponownie znalazły swoją niszę na urządzeniach mobilnych, gdyż ich niewielkie wymagania sprzętowe i przystosowanie do krótkich sesji rozgrywki sprawiają, że można w nie grać praktycznie wszędzie.

Przykłady gier tekstowych: The Hobbit (1982), Space Rangers: Quest.