Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 9 lutego 2024, 11:54

boomer shooter

strzelanka retro

Wywodzący się z języka angielskiego termin będący połączeniem słów „boomer” (oznaczającego słownikowo osobę urodzoną podczas wyżu demograficznego z lat 1945-1965, a potocznie każdego, kto już nie należy do młodego pokolenia) oraz „shooter” (strzelanka). Określenie to jest używane w odniesieniu do strzelanin FPP silnie inspirowanych kultowymi przedstawicielami gatunku z lat 90. XX wieku, jak pierwsze części serii Doom oraz Quake czy choćby gra Duke Nukem 3D.

Boomer shootery wyróżniają się na tle większości współczesnych FPS-ów za sprawą szeregu czynników, które obejmują rozmaite ich aspekty – od mechaniki, przez konstrukcję poziomów oraz fabułę, skończywszy na oprawie graficznej.

Przede wszystkim boomer shootery cechują się szybkim tempem akcji, a także kładą nacisk na bycie w ciągłym ruchu i unikanie wrogich ataków, a nie na ukrywanie się za osłonami. Ponadto kontrolowane w nich przez nas postacie są odporniejsze na obrażenia oraz mierzą się ze znacznie większą liczbą przeciwników jednocześnie, niż ma to miejsce w „nowoczesnych” strzelankach.

Ponadto punkty życia bohatera lub bohaterki boomer shootera najczęściej nie regenerują się automatycznie; uzupełnienie zdrowia wymaga znalezienia apteczki lub innego przedmiotu leczącego. Oprócz tego postać często może uzupełniać pasek pancerza, który dodatkowo zwiększają jej odporność na obrażenia.

Dusk to przykład boomer shootera, który czerpie garściami z kultowych FPS-ów również pod względem oprawy graficznej. Źródło: David Szymanski / New Blood Interactive. - 2024-02-09
Dusk to przykład boomer shootera, który czerpie garściami z kultowych FPS-ów również pod względem oprawy graficznej. Źródło: David Szymanski / New Blood Interactive.

Poza tym boomer shootery najczęściej nie nakładają na nas żadnych ograniczeń w kwestii liczby rodzajów broni, które w danej chwili możemy mieć przy sobie. Sam oręż często odbiega od tego, co znamy ze współczesnego pola bitwy, zaś strzelanie odbywa się „z biodra”, a nie przez przyrządy celownicze. Oprócz tego w wielu przypadkach przeładowywanie broni nie jest konieczne.

Lokacje, w których toczy się akcja, często są nieliniowe i stawiają przed nami dodatkowe wyzwania wymagające zręczności (np. pułapki). Ponadto nagrodami za ich dokładną eksplorację powinny być różnorodne sekrety, w tym specjalne przedmioty i wzmocnienia.

Warstwa fabularna najczęściej nie odgrywa szczególnie ważnej roli w boomer shooterach, zazwyczaj stanowiąc jedynie pretekst do eliminacji hord przeciwników przez protagonistę albo protagonistkę. Na polu walki rzadko kiedy mamy do czynienia z ludźmi – najczęściej walczymy z wszelkiej maści potworami, demonami, obcymi i innymi fantastycznymi istotami.

Oprawa graficzna może nawiązywać do tuzów gatunku z lat 90. XX wieku (często boomer shootery korzystają z technologii, które napędzały te kultowe produkcje), jednak nie jest to warunek konieczny.

Pomimo że oprawa wizualna gry Doom Eternal w momencie premiery prezentowała najwyższą jakość, tytuł należał do boomer shooterów. Źródło: id Software / Bethesda Softworks. - 2024-02-09
Pomimo że oprawa wizualna gry Doom Eternal w momencie premiery prezentowała najwyższą jakość, tytuł należał do boomer shooterów. Źródło: id Software / Bethesda Softworks.