Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 8 marca 2018, 15:28

HOTAS

Skrót od angielskiego zwrotu Hands on Throttle and Stick (ang. ręce na przepustnicy i drążku sterowym), używany zarówno w stosunku do sposobu sterowania samolotami wojskowymi, jak i do zaawansowanych dżojstików opracowanych z myślą o symulatorach lotu. Stojąca za nim filozofia opiera się na tym, że dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przełączników i przycisków ręce pilota lub gracza nieustannie spoczywają na drążku sterowym oraz przepustnicy.

Thrustmaster T16000M FCS Hotas to przykład kontrolera typu HOTAS, z odpinaną przepustnicą. - 2018-03-08
Thrustmaster T16000M FCS Hotas to przykład kontrolera typu HOTAS, z odpinaną przepustnicą.

W kontrolerach typu HOTAS wychylenia drążka pozwalają na manwerowanie samolotem i zmianę kierunku lotu; przy użyciu ulokowanych na nim przycisków możemy natomiast nawigować po menu gry, a w trakcie właściwej rozgrywki – obsługiwać uzbrojenie zainstalowane na pokładzie myśliwca lub systemów odpowiadających za jego prawidłową pracę.

W zależności od specyfiki danego kontrolera, przepustnica i dżojstik mogą być ze sobą połączone lub funkcjonować jako dwa oddzielne urządzenia. Jako ciekawostkę należy dodać, że filozofia HOTAS stoi też za kierownicami wyposażonymi w przyciski oraz manetki służące do zmiany biegów.