Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

shoot'em up

shoot'em right; shmup

Odmiana gier zręcznościowych, w której zadaniem gracza jest pokonanie możliwie jak największej liczby stających mu na drodze przeciwników, unikanie wrogiego ognia i przeszkód, a także dotarcie do wyznaczonego końca poziomu.

Shmupy to jedne z pierwszych gier wideo w historii, biorące swój początek od słynnego Asteroids. Dominuje wśród nich tematyka s-f lub militarna. Gracz steruje jednostką (np. statkiem kosmicznym, pojazdem wojskowym, robotem, a w rzadszych wypadkach także spersonalizowanym bohaterem), przemierzając pełne przeciwników i rozmaitych zagrożeń plansze. W trakcie zabawy z reguły pojawiają się różnego rodzaju power-upy (wspomagacze), pozwalające np. zmienić rodzaj broni lub uzyskać czasową ochronę.

Astro Avenger II (2008) – przykład kosmicznej strzelanki w klasycznym wydaniu. - 2016-11-15
Astro Avenger II (2008) – przykład kosmicznej strzelanki w klasycznym wydaniu.

Zależnie od narzuconego przez twórców kierunku, w jakim przesuwa się plansza, wyróżnia się gry typu shoot'em up (strzelaj do góry) i shoot'em right (strzelaj w prawo). Jedną z charakterystycznych cech gatunku jest widok top-down lub side-scroll. Dosyć często również gry te oferują dwuwymiarową grafikę.

Przykładowe gry z rodzaju shmup: Katharsis, Orbitron: Revolution, serie Astro Avenger i eXceed.