Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

respawn

1) Ponowne pojawienie się zabranego bądź zniszczonego wcześniej przedmiotu albo zabitej postaci w grze. Respawn spotykany jest przede wszystkim w potyczkach sieciowych, gdzie po śmierci postacie automatycznie odradzają się po upływie danego czasu, choć zdarza się również w trybie single player, np. w niektórych grach akcji i zręcznościówkach.

Miejsce, w którym respawnują się postaci niezależne kontrolowane przez sztuczną inteligencję (zwłaszcza bossowie) nazywane jest spotem. Tego typu lokalizacje są zwykle tłumnie oblegane w grach MMORPG. Zajęcie dobrego spotu zapewnia bowiem możliwość szybkiego zdobycia doświadczenia i zebrania atrakcyjnych nagród.

Uwaga: w większości rozgrywek multiplayer zabijanie graczy z drużyny przeciwnej bezpośrednio w miejscach ich respawnu (tzw. spawn kill) jest niedozwolone i grozi banem.

2) Respawnem określa się również – zwłaszcza w rozgrywkach multiplayer – wskrzeszenie postaci należącej do tej samej drużyny.