Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

interfejs użytkownika

interface; user's interface; interfejs gry; GUI; HUD

W informatyce jest to ogół elementów pozwalających użytkownikowi na interakcję z oprogramowaniem. W grach wideo najczęściej stosowany bywa interfejs graficzny (różnego rodzaju okienka, przyciski i menu służące do sterowania postaciami i przebiegiem rozgrywki). Stare lub niszowe tekstówki, przygodówki i cRPG mogą jednak posiadać interfejs tekstowy (gracz komunikuje się z grą za pomocą komend i informacji pisemnych).

Ważną część GUI stanowi tzw. HUD, czyli nakładka interfejsu widoczna stale na ekranie w trakcie rozgrywki. Najczęściej zawiera ona takie informacje, jak liczba punktów życia bohatera, celownik, minimapa czy znaczniki wskazujące drogę do celu aktualnie wybranego questa. Funkcją HUD-a jest dostarczanie graczowi na bieżąco najistotniejszych informacji o stanie gry, przez co nie musi on przerywać rozgrywki by przełączać się między różnymi oknami interfejsu.

Interfejs typu point & click (wskaż i naciśnij), w jaki wyposażono m.in. grę King's Quest V: Absence Makes The Heart Go Yonder (1990), zrewolucjonizował podejście do sterowania w grach wideo.

Rodzaj i rozmieszczenie poszczególnych elementów interfejsu użytkownika mogą różnić się w zależności od platformy docelowej – ta sama gra może mieć inny interfejs w wersji na PC, inny na konsole (tj. przystosowany do obsługi pada), a jeszcze inny w wersji na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym.

Jakość wykonania i funkcjonalność interfejsu użytkownika jest często wyznacznikiem komfortu zabawy. Czytelny i intuicyjny system powoduje, że staje się ona bardziej przystępna dla szerokiego kręgu odbiorców. Gry, w których zastosowano skomplikowany bądź nieergonomiczny interfejs, cieszą się na ogół znacznie mniejszą popularnością i są domeną hardcorowców.