futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 9 grudnia 2021, 14:45

Theranos i Elizabeth Holmes - medyczna rewolucja, która okazała się oszustwem

W październiku ruszył proces Elizabeth Holmes, założycielki Theranos. Jej startup miał zmienić oblicze medycyny, a pozostawił tylko niesmak, rozczarowanie i kilka intrygujących idei.

Spis treści

Żyzna gleba

Theranos obiecywał szybki, wygodny i przede wszystkim tani sposób na przeprowadzenie ponad dwustu badań na podstawie próbki krwi. Urządzenie nawiązywałoby działaniem do glukometru – pobierasz kilka kropel krwi z palca, zamawiasz odpowiednie badania, maszyna robi resztę, Ty dostajesz diagnozę. Wskutek kolejnych przeszkód technologicznych pomysł ewoluował, ulegał redukcji i przebudowie, ale cały czas kusił, nęcił. Zwiastował nową erę, miniaturyzację i uproszczenie procesu diagnostycznego.

Edison było pierwszym urządzeniem Theranosa, które Holmes przedstawiła jako tak-jakby-działający prototyp. Elizabeth ochrzciła je nazwiskiem słynnego wynalazcy w myśl maksymy, którą kiedyś wygłosił: „Nie zawiodłem, odkryłem jedynie dziesięć tysięcy sposobów, jak coś nie działa”. Maszyna Theranosa miała być tym dziesięć tysięcy pierwszym sposobem.

To miała być swego rodzaju domowa stacja diagnostyczna wielkości mniej-więcej obudowy do PC-ta, może starego Macintosha. Pobieraliśmy parę kropel krwi z palca do małego kartridża, a pojemnik wstawialiśmy do urządzenia. Maszyna, oparta o konstrukcję tej do mieszania kleju – przezywana przez inżynierów Theranosa „gluebotem” - miała oddzielać próbki krwi i mieszać je z odczynnikami do odpowiednich badań.

Takie badania wymagały precyzji, której nikt nie potrafił z Edisona wykrzesać. Psuła się, rozpadała, nie trzymała odpowiedniej temperatury.

By zrozumieć jak ważne i jak elektryzujące były obietnice Holmes, musicie wiedzieć, z jakiego gruntu wyrosły. Problemy polskiej ochrony zdrowia, choć doprowadzają do płaczu i tragedii, to drobnostki w porównaniu z warunkami, z jakimi mierzą się Amerykanie. A do nich, w pierwszej kolejności, przemawiała Holmes, to o ich uwagę, pieniądze i uwielbienie zabiegała. I była w tym bardzo skuteczna. Utrwalony przez magazyny wizerunek eleganckiej młodej kobiety z niewielką kapsułką zawierającą krew wyglądał jak zapowiedź lepszego jutra.

Zostało jeszcze 49% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej