futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 13 listopada 2020, 09:31

Procesor Polaka - TOP 5 popularnych CPU Intel i AMD

Które procesory Polacy kupują najchętniej? Preferujemy AMD Ryzen czy Intel Core? Sytuacja z bardzo wysokimi cenami Inteli powoli wraca do normy, a my sprawdzamy, jak wygląda układ sił na polskim rynku procesorów.

Spis treści

AMD Ryzen 7 2700X 3,7 GHz

Najniższe miejsce w naszym rankingu popularności zajmuje AMD Ryzen 7 2700X, wyposażony w 8 rdzeni o częstotliwości taktowania 3,7 GHz. Sprzęt oferuje możliwość zwiększenia taktowania w trybie Turbo nawet do 4,3 GHz, co może skutecznie poprawić wydajność w grach. Podobnie jak pozostałe modele, ten również nie posiada zintegrowanej karty graficznej i jest kompatybilny z gniazdem AM4. Procesor kosztuje w granicach 750-800 złotych, co gwarantuje świetny stosunek jakości do ceny (pod warunkiem, że chcemy go używać nie tylko do grania).

AMD Ryzen 7 2700X wypada w grach porównywalnie do Intela i5-7600K (około 950 złotych), co oznacza, że jak najbardziej nadaje się do gamingu. Swoje pełne możliwości pokazuje jednak dopiero podczas pracy z narzędziem korzystającym z wielu rdzeni i wątków. Wtedy to dosłownie miażdży wspomnianego konkurenta. Współczesne gry mają to do siebie, że nie wszystkie są w stanie zrobić użytek z aż 8 rdzeni. Stricte do gamingu, polecamy więc CPU w konfiguracji 6/12 (rdzenie/wątki). Takie również znajdują się na naszej liście. Wraz z kartą GeForce GTX 1080 Ti opisywany procesor jest w stanie wykręcić nawet 115 FPS-ów w Wiedźminie 3. Mowa o grze w rozdzielczości Full HD na Uber w Novigradzie. W mocno procesorowym Assassin’s Creed: Origins na Ultra High średnie FPS-y to 80. W Far Cry 5 na Ultra uzyskuje się średni wynik na poziomie 70 klatek na sekundę.

Świetny do pracy, ale „tylko” dobry do gier. - Procesor Polaka - TOP 5 popularnych CPU Intel i AMD - dokument - 2020-11-13
Świetny do pracy, ale „tylko” dobry do gier.

Sprzęt jest chwalony za stosunek jakości do ceny, jednak gracze mogą utyskiwać na brak dużych możliwości podkręcania pomimo odblokowanego mnożnika. Inny mankamentem jest stosunkowo spory pobór prądu jak na to, że procesor został wykonany w procesie produkcyjnym 12 nm. Pomimo niewielkiego potencjału OC, CPU po podniesieniu zegarów grzeje się jak szalone. Nie dotyczy to trybu fabrycznego.

SPECYFIKACJA:

  1. Liczba rdzeni/wątków: 8/16
  2. Taktowanie: 3,7 GHz
  3. Taktowanie Turbo: 4,3 GHz
  4. Typ gniazda: AM4
  5. Litografia CPU: 12 nm
  6. Maksymalne TDP: 85 W
  7. Zintegrowana karta grafiki: brak
  8. Odblokowany mnożnik: tak

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Procesor jakiego producenta masz w swojej maszynie?

45,5%
Intel
53,4%
AMD
1,2%
Inny jakiś...
Zobacz inne ankiety
Czy Intel boi się AMD? Ryzen 5 3600 szybszy od Intel i9-9900KF
Czy Intel boi się AMD? Ryzen 5 3600 szybszy od Intel i9-9900KF

Do serwisu Reddit wyciekły wewnętrzne materiały firmy Intel. Wynika z nich, że producent procesorów bardzo poważnie traktuje zagrożenie ze strony konkurencyjnego AMD. Głos w tej sprawie zabrali sami pracownicy firmy.