Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 grudnia 2017, 12:00

autor: godrikus

Zarobki youtuberów: DanTDM liderem, PewDiePie na szóstym miejscu

Na łamach magazynu Forbes ukazało się zestawienie najlepiej zarabiających gwiazd YouTube’a. Listę otwierają Daniel Middleton, czyli DanTDM i Evan Fong z kanału VanossGaming. Po serii kontrowersji, PewDiePie znalazł się na szóstym miejscu.

Według rankingu Forbesa, DanTDM to obecnie najlepiej zarabiający youtuber. - Zarobki youtuberów: DanTDM liderem, PewDiePie na szóstym miejscu - wiadomość - 2017-12-14
Według rankingu Forbesa, DanTDM to obecnie najlepiej zarabiający youtuber.
W SKRÓCIE:
  • Zarobki youtuberów rosną w szybkim tempie.
  • Łączne roczne dochody 10 najbardziej dochodowych kanałów to 127 milionów dolarów.
  • Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje DanTDM – twórca, który wybił się na nagraniach rozgrywki z Minecrafta. Zarobił 16,5 miliona dolarów.
  • PewDiePie po fali kontrowersji spadł na szóste miejsce z 12 milionami przychodu.

Na łamach amerykańskiego wydania Forbesa (a także na stronie internetowej magazynu) ukazał się artykuł przedstawiający zarobki najpopularniejszych youtuberów w okresie od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku. Czterech spośród dziesięciu rekordzistów pod względem przychodu zajmuje się głównie grami wideo. Łączne zarobki całej dziesiątki to 127 milionów dolarów, czyli ponad 450 milionów złotych. Jest to o niemal 60 milionów dolarów więcej niż rok temu, gdy top 10 youtubowych twórców wygenerowało łącznie 70,5 miliona dolarów. Jest to głównie zasługą rosnącej w ekspresowym tempie liczby wyświetleń gwiazd i tym samym wzrastających dochodów z reklam, ale też umiejętnego zarządzania swoim marketingowym potencjałem poprzez biletowane spotkania z fanami, kontrakty z markami i sprzedaż gadżetów.

W tym roku liderem rankingu najlepiej zarabiających twórców został Daniel Middleton, znany pod pseudonimem DanTDM. Middleton zbudował swoją karierę na filmikach z gry Minecraft i nie da się zaprzeczyć, że dobrze wykorzystuje swój potencjał – na jego kanale pojawiają się średnio dwa filmy dziennie. Posiada 17 milionów subskrypcji i łącznie ponad 11 miliardów wyświetleń. Te statystyki pozwoliły mu nie tylko zarobić 16,5 miliona dolarów w ciągu roku, ale też odbyć światową trasę składającą się z ponad 50 spotkań z fanami. Bilety rozeszły się na pniu, a w Australii - z powodu wielkiego zainteresowania - niezbędne było zorganizowanie czterech spotkań w Sydney Opera House.

Evan Fang, znany jako VanossGaming, zajął w rankingu zarobków drugie miejsce. - Zarobki youtuberów: DanTDM liderem, PewDiePie na szóstym miejscu - wiadomość - 2017-12-14
Evan Fang, znany jako VanossGaming, zajął w rankingu zarobków drugie miejsce.

Na drugim miejscu znalazł się Evan Fong, czyli VanossGaming. Fong celuje w nieco starszego odbiorcę, na swoim kanale umieszczając nagrania z rozgrywek w takich produkcjach jak Grand Theft Auto V, Garry’s Mod czy Call of Duty: WWII. W ciagu 12 miesięcy sponsorzy wyłożyli 450 tysięcy dolarów, by ich produkty znalazły się w filmikach tego autora. Dwudziestopięciolatek zdołał zarobić w tym okresie łącznie 15,5 miliona dolarów (55 milionów złotych).

Ostatnie kontrowersje naruszyły zarobki PewDiePie’a, lecz raczej wciąż nie może narzekać na biedę. - Zarobki youtuberów: DanTDM liderem, PewDiePie na szóstym miejscu - wiadomość - 2017-12-14
Ostatnie kontrowersje naruszyły zarobki PewDiePie’a, lecz raczej wciąż nie może narzekać na biedę.

Ciekawie prezentuje się sytuacja Felixa Kjellberga, czyli popularnego PewDiePie’a, który jeszcze do niedawna był na czele wszelkich rankingów tego typu. Ostatnie kilka miesięcy i zamieszanie związane z jego wypowiedziami uważanymi za rasistowskie czy antysemickie nieco zaburzyły tę sytuację. Wielu sponsorów wycofało się ze wspierania popularnego youtubera, co odbiło się na jego zarobkach – z 15 milionów rok wcześniej spadły one do 12 milionów dolarów (co daje około 43 miliony złotych). Jak widać, na biedę wciąż nie może narzekać, choć tym razem znalazł się na szóstym miejscu.

Ostatnim z graczy w dziesiątce najlepiej zarabiających youtuberów jest Mark Fischbach, występujący pod pseudonimem Markiplier, który załapał się na czwarte miejsce. W badanym okresie zarobił on 12,5 miliona dolarów, czyli około 45 milionów złotych.

Ranking dziesięciu najlepiej zarabiających youtuberów i kanałów prezentuje się następująco:

1. Daniel Middleton – DanTDM – 16,5 miliona dolarów

2. Evan Fong – VanossGaming – 15,5 miliona dolarów

3. Dude Perfect – 14 milionów dolarów

4. Mark Fischbach – Markiplier – 12,5 miliona dolarów

4. (ex aequo) Logan Paul – 12,5 miliona dolarów

6. Felix Kjellberg – PewDiePie – 12 milionów dolarów

7. Jake Paul – 11,5 miliona dolarów

8. Smosh – 11 milionów dolarów

8. (ex aequo) Ryan ToysReview – 11 milionów dolarów

10. Lilly Singh – IISuperwomanII – 10,5 miliona dolarów

Źródło informacji: Forbes.com