Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2023, 21:14

Białoruskie KGB uznaje jednego z twórców World of Tanks za terrorystę

Nick Katsełapow z Wargaming.net miał finansować „terrorystów”. Przynajmniej tak uznały białoruskie służby specjalne.

Źródło fot. Wargaming.net
i

Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Republiki Białorusi (KGB) wpisał jednego z twórców World of Tanks na listę osób powiązanych z terroryzmem.

Chodzi o Nicka Katsełapowa, dyrektora ds. rozwoju oraz jednego ze współzałożycieli firmy Wargaming.net. Pod koniec grudnia miał on zostać oskarżony o finansowanie działalności terrorystycznej.

Od czołgów do „terrorystów”

Oficjalna informacja białoruskiego rządu pojawiła się zaraz po wpisaniu go do owego rejestru. Jednakże mało kto w branży gier zwrócił uwagę na ostatnie nazwisko wpisane do stale wydłużającej się listy „terrorystów”.

Dopiero teraz „Nasza Niwa” – białoruski tygodnik od lat represjonowany przez władzę – opublikowała artykuł na ten temat (via Game World Observer). Jak czytamy, wiek i nazwiska z komunikatu białoruskiego KGB zgadzają się z danymi współzałożyciela Wargaming.net.

Nie znamy konkretnych zarzutów wysuniętych pod adresem Katsełapowa. Lista dostępna na stronie służb zdradza jedynie, że wpisano go na podstawie art. 290-1 Kodeksu karnego Republiki Białorusi. Dotyczy on finansowania działalności terrorystycznej.

Nigdzie nie sprecyzowano, o jakich „terrorystów” chodziło w tym przypadku. Być może biznesman rzeczywiście przekazał pieniądze na jakąś organizację, na przykład opozycjonistów.

Białoruskie KGB uznaje jednego z twórców World of Tanks za terrorystę - ilustracja #1
Twórcy World of Tanks mogli podpaść białoruskim służbom. Źródło: Wargaming.net.

Wargaming.net porzuca Białoruś

Niewykluczone, że w ten sposób KGB niejako zemściło się na Wargaming.net, tak jak miało to robić z wieloma opozycjonistami. W kwietniu 2022 roku firma wycofała się z działalności na terenie Białorusi (oraz Rosji). Nie podała powodu, ale według wszelkiego prawdopodobieństwa miało to związek z rosyjską agresją na Ukrainę.

Jeszcze w 2020 roku Wargaming przeniósł część swoich operacji na Litwę, a w 2021 r. założono wileński oddział studia. Twórcy WoT-a byli jedną z wielu firm informatycznych (i nie tylko), które częściowo opuściły Białoruś po wybuchu protestów i zignorowaniu przez władze ich apelu o powstrzymanie przemocy (via Current Time).

Warto zwrócić uwagę, że Wargaming.net – obecnie mający główną siedzibę na Cyprze – był często podawany jako jedna z najbardziej zyskownych białoruskich spółek. „Nasza Niwa” podkreśla również bogactwo samego Katsełapowa – w rankingu najbogatszych Białorusinów gazety „Ejednewnik” (białorus. „Dziennik”) z 2021 roku zajął on 18. pozycję.

Tak więc decyzja Wargaming.net o całkowitym opuszczeniu Białorusi i zamknięciu studia w Mińsku mogła być bolesna dla białoruskich władz. Pytanie tylko, co dzieje się z Katsełapowem. „Nasza Niwa” podaje, że biznesman ma pozostawać na wolności, ale Wargaming.net jeszcze nie odpowiedział na prośbę dziennikarzy o komentarz.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej