Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 grudnia 2020, 12:44

autor: Adrian Werner

Wonder Woman 1984 bije Tenet i ratuje kina w USA

Wonder Woman 1984 tak dobrze radzi sobie w USA, że przyniosło wzrost cen akcji sieci amerykańskich kin. Ponadto reżyserka filmu zdradziła, że planuje zamknąć cykl w czterech filmach.

25 grudnia w amerykańskich kinach zadebiutował film Wonder Woman 1984. Pierwsze wyniki finansowe są bardzo pozytywne, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, jaki wpływ na ten rynek miał koronawirus. W Stanach Zjednoczonych w weekend otwarcia WW84 zarobiło 16,7 mln dolarów. To najlepszy wynik od początku pandemii. To ważne wydarzenie, gdyż większość konkurencyjnych wytwórni zdecydowała się opóźnić premiery swoich superprodukcji.

Dla porównania, Tenet, czyli inna superprodukcja Warner Bros., w pierwszy weekend przyniósł tylko przyniosła tylko 9,5 mln dolarów. Zwycięstwo Wonder Woman 1984 jest tym bardziej imponujące, że w USA film wyświetlany jest w mniejszej liczbie kin niż produkcja Nolana.

Inwestorzy entuzjastycznie zareagowali na informacje o dobrych wynikach Wonder Woman 1984 na amerykańskim rynku. W rezultacie ceny akcji sieci kin takich jak Cinemark, Imax, Marcus Corp. and National CineMedia wzrosły o 3-7%. Warto dodać, że film poradził sobie znacznie gorzej poza Stanami Zjednoczonymi, ale ogólnie wytwórnia Warner Bros. musi być zadowolona, gdyż zapowiedziano już trzecią część serii.

Cykl najpewniej nie zamknie się zresztą w trylogii. W wywiadzie z serwisem Entertainment Weekly reżyserka Patty Jenkins zdradziła, że poza Wonder Woman 3 ma w planach jeszcze jedną historię o tej superbohaterce. Czwarta część miałaby domknąć całą kinową sagę i stanowić pożegnanie Jenkins z marką.

Warto pamiętać, że w Stanach Zjednoczonych WW84 dostępne jest od premiery także na streamingowej platformie HBO Max. W dniu debiutu film obejrzała ponad połowa abonentów tego serwisu. Jak widać, mimo to wiele osób było gotowych zaryzykować wizytę w kinach.

Wonder Woman 1984 osiągnęło przyzwoity wynik w USA pomimo faktu, że kina w kluczowych rynkach (m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles i San Francisco) zostały zamknięte z powodu pandemii. Według analityków wynik 16,7 mln dolarów w weekendzie otwarcia odpowiada 110-120 mln dolarów w normalnych warunkach. Dla porównania, pierwsze Wonder Woman uzyskało w analogicznym okresie 103 mln dolarów, więc eksperci uważają, że gdyby nie koronawirus sequel zaliczyłby lepszy start niż pierwowzór.

  1. Oficjalna strona filmowej serii Wonder Woman