Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 listopada 2018, 18:03

Właściciele LoveROMS.com i LoveRetro.co zapłacą Nintendo 12 mln dolarów

Małżeństwo Mathias, które prowadziło strony LoveROMS.com i LoveRetro.co, udostępniające nielegalne ROM-y z grami firmy Nintendo, musi zapłacić japońskiemu gigantowi ponad 12 milionów dolarów odszkodowania. Para wystosowała też oficjalne przeprosiny.

Właściciele LoveROMS.com i LoveRetro.co zapłacą Nintendo 12 mln dolarów  - ilustracja #1

Wojna Nintendo z nielegalnymi ROM-ami trwa w najlepsze. Właśnie zakończyła się kolejna bitwa. Para pochodząca z Arizony została zobowiązana do zapłacenia Nintendo kary w wysokości 12,23 mln dolarów (ok. 46 mln zł) za prowadzenie stron internetowych oferujących dostęp do pirackich kopii gier takich jak Mario Kart 64 czy Pokémon Yellow.

Zarejestrowane na prowadzoną przez małżeństwo firmę Mathias Designs strony internetowe, LoveROMS.com oraz LoveRetro.co, umożliwiały pobranie pirackich ROM-ów do lipca tego roku, kiedy to obie witryny zostały zamknięte. Jak pisaliśmy wówczas, Nintendo wypowiedziało wojnę stronom oferującym nielegalny dostęp do treści, do których japoński gigant posiada prawa autorskie. W ramach tej wojny Nintendo weszło z małżeństwem Mathias na drogę prawną, składając pozew w sądzie stanu Arizona i domagając się odszkodowania za każde udostępnienie gry oraz naruszenie znaku towarowego.

Fragment porozumienia między Nintendo a małżeństwem Mathias. - Właściciele LoveROMS.com i LoveRetro.co zapłacą Nintendo 12 mln dolarów  - wiadomość - 2018-11-14
Fragment porozumienia między Nintendo a małżeństwem Mathias.

Jak odkryło TorrentFreak, obie strony zawarły niedawno ugodę. Para przyznała się do udzielania dostępu do pirackich wersji gier należących do firmy Nintendo i zobowiązała się do zapłacenia kary. Dodatkowo na obu stronach prowadzonych przez małżeństwo wystosowane zostały oficjalne przeprosiny skierowane w stronę Nintendo. Wątpliwości budzi jednak sama wysokość zadośćuczynienia. Mało prawdopodobne jest, aby małżeństwo było w posiadaniu tak dużej kwoty. Możemy spekulować, że Nintendo wynegocjowało tę kwotę tylko na papierze, podczas gdy w rzeczywistości Mathiasowie zapłacą znacznie mniej. Tak wysoka kara ma zapewne odstraszyć potencjalnych „przedsiębiorców”, którzy zdecydowaliby się na nielegalne oferowanie treści należących do Nintendo.