Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 11 marca 2021, 12:35

autor: Karol Laska

Showrunnerka WandaVision broni finału serialu

Jac Schaeffer, showrunnerka popularnego serialu MCU pod tytułem WandaVision, postanowiła ustosunkować się do zarzutów skierowanych w stronę finałowego odcinka dzieła.

SPOILERY

W tekście znajdziecie spoilery z serialu WandaVision. Czytacie na własną odpowiedzialność.

Finał serialu WandaVision stał się obiektem wielu internetowych dyskusji. Głos zabrał kilka dni temu reżyser dzieła, Matt Shakman, tłumacząc pewne produkcyjne kompromisy, a teraz niektóre fabularne nieścisłości próbuje wytłumaczyć showrunnerka Jac Schaeffer.

Nie da się ukryć, że bohaterką, która zmagała się z największymi wewnętrznymi demonami była Wanda i to na jej osobie skupiła się fabuła. Niektórzy fani mają wątpliwości co do tego, czy niemoralny na wielu płaszczyznach czyn Scarlet Witch, jakim było zamknięcie ludzi w iluzjonistycznym świecie, nie został przez twórców ot tak rozgrzeszony. Schaeffer jasno zaprzecza takim insynuacjom i potępia zachowanie Wandy, obiecując, że spotka się ono w przyszłości z dalszymi konsekwencjami (via TV Line):

Nie, scenariusz, w którym Wanda sprawia, że wszystko z powrotem jest okej, nie jest częścią opowiadanej przez nas historii. Nie chodziło nam o zakończenie serialu w stylu: „Wszystko jest ogarnięte i nieskazitelnie czyste, a Wanda jest bohaterką, nie zrobiła nic złego”. Zrobiła naprawdę wiele złego. I prawdopodobnie będzie rozliczana z tego w przyszłości. Podoba mi się, jak cała ta sytuacja znajduje się w szarej strefie występków, w które była zamieszana.

Ważnym wątkiem w finałowym epizodzie WandaVision była również konfrontacja Visiona wykreowanego przez Wandę z Białym Visionem zaprojektowanym przez Haywarda. W pewnym momencie odcinka wspomnienia tegoż oryginalnego bohatera zostały przekazane jego kopii, której już później nie zobaczyliśmy. Schaeffer wytłumaczyła na łamach portalu CinemaBlend, dlaczego tak się stało:

Nie pokazujemy pod koniec Białego Visiona, ponieważ chodziło nam o to, aby pokazać, że to nie on jest jej partnerem. Nie on jest ojcem jej dzieci. Nie on jest mężczyzną, z którym spędziła te wszystkie chwile w świecie sitcomów. Nie on jest tym, kogo pożegnała na wzgórzach Wakandy. To tylko ciało i określone dane. Dalsze losy tego bohatera wychodzą już poza kompetencje i intencje mojego serialu.

Drugiego sezonu serialu WandaVision już raczej nie zobaczymy, choć jego bohaterowie z pewnością pojawią się jeszcze w przyszłych produkcjach Marvel Cinematic Universe. Tymczasem przypominam, że już za 8 dni, to jest 19 marca, zadebiutuje pierwszy epizod The Falcon and the Winter Soldier.

  1. WandaVision zbiera bardzo pozytywne opinie. Recenzenci zachwyceni
  2. Oglądałem WandaVision. Miodowe lata Marvela mnie zauroczyły
  3. Strona internetowa platformy Disney+