Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 maja 2019, 17:36

autor: Aquma

Walka Dartha Vadera i Obi-Wana w fanowskiej przeróbce Star Wars

Na kanale FXitinPost ukazała się stworzona przez fanów, odświeżona wersja sceny walki pomiędzy Obi-Wanem Kenobim a Darthem Vaderem, znanej z filmu Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja.

Scena z Gwiezdnych wojen doczekała się liftingu. - Walka Dartha Vadera i Obi-Wana w fanowskiej przeróbce Star Wars - wiadomość - 2019-05-09
Scena z Gwiezdnych wojen doczekała się liftingu.

Jak wiadomo, filmy się starzeją – czasem lepiej, a czasem gorzej. Dotyczy to także prawdziwie kultowych produkcji, takich jak Gwiezdne wojny, Star Trek czy Terminator, które po latach nie zawsze robią na nas równie duże wrażenie, jak wtedy, kiedy oglądaliśmy je za pierwszym razem. Czasem jednak fani biorą sprawy w swoje ręce i przygotowują własne, odświeżone wersje kultowych produkcji lub scen. Właśnie w taki sposób została potraktowana słynna scena walki Obi-Wana z Darthem Vaderem z filmu Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadzieja. Filmik pod tytułem Star Wars SC 38 Reimagined pojawił się na kanale FXitinPost.

Jak wypada? Prawdę mówiąc, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony, nowa wersja nijak nie pasuje do całej reszty liczącego 42 lata filmu – dokręcone ujęcia są zdecydowanie bardziej dynamiczne, a próba połączenia ich z fragmentami starych scen nie wypada zbyt przekonująco. Niestety, w wielu momentach widać też, że twarz Aleca Guinnessa (Obi-Wan) jest wyraźnie „doklejona” do głowy kogoś zupełnie innego, przypominając nieco upiorną maskę.

Z drugiej jednak strony… w przeciwieństwie do oryginału, fanowska produkcja rzeczywiście przypomina walkę (nawet jeśli jest to walka wyjątkowo hollywoodzka w swojej naturze) i zdecydowanie lepiej oddaje potęgę jednej z najbardziej kultowych postaci z uniwersum Gwiezdnych wojen – Dartha Vadera. Patrząc na to, co mroczny lord Sithów wyprawia na tym filmiku, zdecydowanie łatwiej jest zrozumieć, dlaczego rebelianci reagowali na jego widok skrajnym przerażeniem. No i niektóre ujęcia naprawdę prezentują się całkiem fajnie (przypadł mi do gustu np. fragment z mieczem świetlnym i ścianą, w połowie czwartej minuty).

A Wam jak się podoba? Chcielibyście zobaczyć taką scenę w filmie, czy też może uważacie, że za mocno odstaje od jego ducha?

  1. Gwiezdne wojny – strona oficjalna