Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość opinie 19 marca 2023, 11:10

W Diablo 4 zagram dla fabuły, przekonała mnie do tego beta

Za wcześnie na ferowanie wyroków, ale po tym, co zobaczyłem w becie, Diablo 4 pod względem fabularnym wydaje mi się całkiem intrygujące. Niektóre kwestie mogą budzić wątpliwości, jednak sama opowieść i sposób jej budowania to cud, miód i orzeszki.

Źródło fot. Blizzard Entertainment
i

Odpalenie bety Diablo 4 nie obyło się bez trudności. Dwukrotnie musiałem odczekać półtorej godziny w kolejce, raz mnie rozłączyło z serwerem, a do tego zaczął wyskakiwać błąd o kodzie 316719. Niemniej kilka godzin udało mi się pograć i moje wrażenia są pozytywne – głównie za sprawą poznanego fragmentu historii. Nawet zadania poboczne potrafią zaskoczyć mocnymi scenami!

Groza na medal

Z serią Diablo nie łączy mnie żaden sentymentalny związek, grałem kiedyś w drugą jej odsłonę i na tym moja diabelna przygoda się skończyła – ale może rozpocząć się na nowo dzięki „czwórce”. Po zagraniu w betę szczególnie chciałbym wyróżnić fabułę. Blizzard często serwuje zaskakująco drastyczne cutscenki – kamera zręcznie przechodzi z widoku pokazującego świat gry z góry do perspektywy „z boku”, nie zaburzając immersji. Widzimy oszalałych ludzi, przemoc bez zbędnych ułagodzeń, a nasz bohater mimowolnie trafia w środek tego solidnie porąbanego i mrocznego rozgardiaszu.

Nie chcę zdradzać szczegółów, ale wprowadzenie w wydarzenia nie odbywa się za pomocą najprostszych możliwych środków – fabuła nie jest tu pretekstem do sieczenia, tylko wartością samą w sobie, motywującą do tego, by przedzierać się przez zastępy kolejnych wrogów. W trakcie rozgrywki nieraz towarzyszą nam wyraziście zarysowane postacie poboczne. Mnie kupiła pełna werwy dziewczyna, którą kierują osobiste pobudki, by stawić czoła Lilith. To też zresztą się ceni – że kompani mają osobowość i nieraz coś skomentują albo że zadanie wymaga zrobienia krótkiego przystanku i nawiązania z nimi rozmowy. Mam nadzieję, że zabawa wygląda podobnie również na późniejszych etapach.

W Diablo 4 zagram dla fabuły, przekonała mnie do tego beta - ilustracja #1

Świat Diablo 4 jest posępny nawet bez ingerencji demonów.Diablo IV, Blizzard Entertainment, 2023

Treści jest tu całkiem sporo, na pewno więcej, niż spodziewałem się po hack’n’slashu. Lilith jako główna antagonistka prezentuje się pociągająco – do tego stopnia, że mnie samego kusiłoby stanięcie u jej boku. To wykapana córa ciemności, potrafiąca namieszać ludziom w głowach obietnicą spełnienia pragnień czy wyzwolenia z kajdan moralności. Tło budują też interaktywne elementy oraz postacie (nawet jeśli nie wiąże się z nimi żadne zadanie), a lokacje przygotowano ze starannością – cały ten okultyzm (te wszystkie ołtarzyki, rytuały, krew) służy opowieści.

Z dystansem podchodziłem do zadań pobocznych, ale także tu spotkała mnie miła niespodzianka. Jedna z misji jest wstrząsająca, bowiem prowadzi do sceny, która wywołuje gęsią skórkę. Blizzard się nie patyczkuje i w przedstawianiu grozy sięga po konwencję gore’u.

Mięsista walka, cudaczny czarodziej i MMO styl

Starcia już zdążyły zapewnić mi dużo satysfakcji. Mój czarodziej uderzający piorunami robi fantastyczne wrażenie, a konfrontacja z jednym bossem ujawniła potrzebę postawienia czasem na taktyczne podejście. Boleję tylko nad skromnymi możliwościami rozwoju postaci – poza uczeniem się nowych zdolności (a drzewka też odblokowujemy dopiero z czasem) brakuje chociażby zwiększania takich statystyk, jak siła, zręczność czy wytrzymałość.

Z mieszanymi uczuciami podchodzę do strojów. Blizzard nie przekonuje mnie swoim wyczuciem stylu – czarodziejskie przedmioty wyglądają na mojej postaci zbyt kobieco. Łyżkę dziegciu stanowi również spotykanie innych graczy na mapie. W takich sytuacjach Diablo 4 odbiera się trochę jak MMO, co nie spodoba się fanom kampanii dla pojedynczego gracza, jak również tym, którzy chcieliby bawić się jedynie w gronie znajomych.

W Diablo 4 zagram dla fabuły, przekonała mnie do tego beta - ilustracja #2

Myślicie, że mój czarodziej zrobiłby wrażenie na pokazie mody?Diablo IV, Blizzard Entertainment, 2023

Jednak te uwagi nie zmieniają jednego i najważniejszego – Diablo 4 ma solidne podstawy do tego, by zachwycić miłośników mrocznych fabuł. Wszystko jest tu na swoim miejscu: wyraziste postacie, czasem rozładowujący napięcie humor (spodziewam się go więcej), drastyczność wynikająca z przyjętej konwencji, kusząca i charyzmatyczna antagonistka, wciągający, wymagający czasem staranniejszego podejścia do walki gameplay oraz brudny, grzeszny świat, niemający dla swoich mieszkańców żadnej litości. Wiem, że seria Diablo cieszy się ogromną popularnością, ale jeśli ktoś, podobnie jak ja, nie miał z nią zbyt dużej styczności, a zastanawia się nad wypróbowaniem „czwórki” – na ten moment na podstawie bety mogę powiedzieć: „Polecam”.

Krzysztof Lewandowski

Krzysztof Lewandowski

Pisanie w sieci zaczął na portalu GameExe.pl w wieku 14 lat. Najpierw recenzował książki, ale na tym nie poprzestał i na różnych portalach internetowych oceniał gry, filmy, seriale czy komiksy. Zainteresowania pchnęły go na studia – dziennikarstwo i filologię polską realizowane na UKSW i UW. Tam napisał m.in. pracę dyplomową poświęconą współczesnej roli czarno-białego kina. W GOL-u pracuje od sierpnia 2021 r. Pisze newsy i artykuły oraz recenzje gier, filmów i seriali. Najbardziej podobają mu się motywy surrealistyczne i nieliniowe RPG-i, a jego ulubionym dziełem pozostaje „Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Jest autorem artykułu naukowego „Dynamika internetu a zachowania językowe" opublikowanego w książce „Relacje w cyberprzestrzeni”. Współtworzył słownik nazw miejscowych warszawskiej dzielnicy Wawer. Próbował sił z wierszami, ale w przyszłości wolałby napisać powieść z baśniowymi elementami i na epicką skalę.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jak oceniasz Diablo IV po pierwszej becie.

Rewelacja. Kupuję na premierę.
18,2%
Jest kilka niedociągnięć, ale wszystko zmierza w dobrym kierunku.
48%
Na razie neutralnie.
17,2%
Przeważają negatywne odczucia. Niestety.
11,7%
Jestem kategorycznie na NIE!
4,9%
Zobacz inne ankiety