Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 lipca 2019, 20:28

Twórcy GTA unikają płacenia podatków

Według opublikowanego przez organizację TaxWatch UK raportu Rockstar North od ponad dekady nie płaci podatków dochodowych od osób prawnych w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo twórcy GTA V otrzymali ponad 42 miliony funtów w postaci ulg podatkowych.

Odpowiedzialne za stworzenie GTA V studio Rockstar North od 10 lat nie płaci podatków dochodowych w Wielkiej Brytanii. - Twórcy GTA unikają płacenia podatków - wiadomość - 2019-07-29
Odpowiedzialne za stworzenie GTA V studio Rockstar North od 10 lat nie płaci podatków dochodowych w Wielkiej Brytanii.

Brytyjska organizacja TaxWatch UK opublikowała raport, z którego wynika, że Rockstar North do dziesięciu lat nie zapłaciło żadnego podatku dochodowego od osób prawnych w Wielkiej Brytanii, mimo iż siedziba oddziału znajduje się w Edynburgu. Dodatkowo twórcom Grand Theft Auto V udało się uzyskać ponad 42 miliony funtów (ok. 197 milionów złotych) dofinansowania w postaci ulg podatkowych, po tym jak kontrowersyjna produkcja została uznana za brytyjskie dobro kulturowe.

Jak powszechnie wiadomo GTA V, okazało się ogromnym sukcesem komercyjnym. Według wyliczeń przedstawionych w raporcie, tytuł jak do tej pory zarobił 6 miliardów dolarów (ok. 23 miliardy złotych). Wydawca tytułu Take Two Interactive, przypisał jednak Rockstar North jedynie niewielki ułamek tych zysków. W ten sposób twórcy GTA V, wraz z sześcioma innymi studiami działającymi dla Take Two, w latach 2013-2018 zadeklarowali w Wielkiej Brytanii tylko 47,3 miliona funtów (ok. 222 milionów złotych) zysku przed opodatkowaniem.

Tak niski przychód w połączeniu z uznaniem produkcji przez Britsh Film Institute za brytyjskie dobro kulturowe, pozwoliły studiu na ubieganie się o fundusze z Video Games Tax Relief.

Aby uzyskać wspomnianą powyżej ulgę, gra musi zdobyć 16 z 31 możliwych punktów, które potwierdzają brytyjskość danej produkcji. Wśród kryteriów znajduje się między innymi występowanie w tytule postaci pochodzących z Wielkiej Brytanii.

Co najciekawsze Video Games Tax Relief miało w teorii pomóc małym brytyjskim deweloperom, którzy planują wydawać swoje tytułu na rynku lokalnym. Tym czasem 19% wszystkich pieniędzy wypłaconych przez fundusz – od czasu jego powstania w 2014 – trafiło w ręce Rockstar North.