filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 26 lutego 2024, 11:50

autor: Pamela Jakiel

Twórcy Gry o tron potwierdzili plotki o finale serialu i zdradzili kulisy rozczarowującego rozstania z HBO

David Benioff i DB Weiss, twórcy Gry o tron, opowiedzieli o swojej rozczarowującej współpracy z HBO i dziwnych pomysłach decydentów na serię. Filmowcy wyjawili także, że plotki dotyczące finału są prawdziwe.

Źródło fot. Gra o tron, David Benioff, HBO, 2019
i

Już wkrótce na platformie Netflix zadebiutuje Problem trzech ciał – nowy serial twórców Gry o tron. Przy okazji promocji nadchodzącego projektu David Benioff i DB Weiss opowiedzieli o swoich doświadczeniach z HBO, a dokładnie z jego byłym właścicielem – AT&T, amerykańskim przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym. Filmowcy nie wspominają tej współpracy najlepiej i tłumaczą, dlaczego zdecydowali się przejść do Netfliksa zaledwie kilka miesięcy po finale GoT.

Kiedy podpisujesz pięcioletni kontrakt z firmą, to chcesz, by firma ta była stabilna, byś mógł spokojnie wykonywać swoją pracę sam i nie zaprzątać sobie głowy tym, czy kupi was operator komórkowy. […] Dysfunkcje zabiły więcej projektów filmowych niż cokolwiek innego – powiedział David Benioff dla The Wall Street Journal (via IGN).

Jak się okazuje, dyrektorzy AT&T ingerowali w proces powstawania serii i mieli bardzo nietuzinkowe pomysły. Chcieli m.in., by serial kręcono w pionie, aby „zmieścił się na telefonie”. W ten sposób wygodnie oglądałoby się go na ekranie komórki. Dyskutowano również o tworzeniu miniodcinków Gry o tron, po które można by sięgać np. w trakcie przerwy w pracy.

Najciekawsze jest jednak to, co filmowcy opowiedzieli na temat finału serialu fantasy. Przypomnijmy, że ósmy sezon Gry o tron podzielił widzów i uznawany jest za rozczarowujący. Jednym z głównych zarzutów stawianych odsłonie zamykającej serię jest to, że twórcy zbyt pośpiesznie opowiedzieli historię i nie rozwinęli należycie niektórych wątków. Wygląda na to, że wina może leżeć po stronie HBO.

Benioff i Weiss proponowali bowiem dyrekcji, by nie kończyć Gry o tron w 13 odcinkach rozłożonych na dwa sezony, ale nakręcić trzy filmy fabularne. Decydenci nie przystali jednak na ten pomysł, przypominając twórcom, iż kręcą serial dla „Home Box Office”. Niewykluczone, że wersja z produkcjami filmowymi okazałaby się bardziej satysfakcjonująca i pozwoliłaby lepiej opowiedzieć historię.

Brak zadowolenia ze współpracy z HBO zadecydował o tym, że filmowcy przeszli do konkurencji. Już wkrótce będziemy mogli obejrzeć stworzony przez Benioffa i Weissa Problem trzech ciał, jeden z najdroższych projektów Netfliksa w historii. Każdy z odcinków kosztował ok. 20 milionów dolarów. Czy będzie to projekt udany? Przekonamy się już 21 marca 2024 roku, kiedy to serial trafi na platformę.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej